VIDEÓ: így hagyta el az első ukrán gabonaszállítmány Odesszát
Az első ukrán gabonaszállítmány hétfőn elhagyta el az odesszai kikötőt, ami a jelenlegi háborús helyzetben hatalmas diplomáciai bravúrnak számít.
Még július végén megállapodott Oroszország és Ukrajna megállapodott, hogy az ukrán gabonát az ostromlott kikötőkből a Fekete-tengeren keresztül exportálják, és így elejét veszik a globális élelmiszerhiánynak, jelentette a török védelmi minisztérium.
A februárban indított orosz támadások az ukrán kikötőket sem kímélték, ezért az ukrán haditengerészet tengeri aknákat helyzetek ki a partok közelébe, amivel megvédték a partot az orosz agressziótól. Amikor megszületett az egyezség a két hábororúzó fél között, az orosz fél ígéeretet tett a tengeri blokkád feloldására, míg az ukránok az aknákat igyekeztek elmozdítani az útból.
Az egyezség másnapján az orosz fél megszegte a szavát, súlyos rakétatámadásnak vettte alá Odesszát(részletek: VIDEÓ: itt a vége a gabonaegyezménynek, az oroszok letagadták, majd bevallották Odessza megtámadását), ám végül sikerült megtartani a kiialkudott egyezséget.
“A Razoni nevű hajó, amely 26 000 tonna kukoricát szállít, elhagyta Odessza kikötőjét a libanoni Tripoliba tartva. Isztambulba augusztus 2-án várják, ahol ellenőrzik a szállítmányt” – közölte a minisztérium.
#Ukraine The first ship carrying Ukrainian grain has set off from the port of Odesa pic.twitter.com/U8DFP8RNe2
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) August 1, 2022
A Boszporusz-szoroson és a térségben zajló hajóforgalom szakértője, Yoruk Isik szerint kedden dél körül éri volna el a Boszporusz torkolatát. Az 1996-ban épült, 186 méter hosszú és 25 méter széles hajó kapacitása 30 000 tonna.
További konvojok követik majd, tiszteletben tartva a tengeri folyosót és az Oroszországgal kötött megállapodásnak megfelelően.
Gabonaexportot felügyelő központ Törökországban
Törökország múlt szerdán Isztambulban hivatalosan megnyitotta a kivitel felügyeletére létrehozott különleges közös koordinációs központot, amelyet a két hadviselő fél civil és katonai tisztviselői, valamint Törökország és az ENSZ küldöttei látnak el. Elsődleges feladatuk az ukrán gabonahajók biztonságos áthaladásának felügyelete a kijelölt útvonalakon, valamint a Fekete-tengerre érkező és onnan kifelé tartó tiltott fegyverek ellenőrzésének felügyelete.
A világ két legnagyobb gabonaexportőrétől érkező szállítmányok blokkolása hozzájárult az árak megugrásához, ami a világ néhány legszegényebb országa számára megfizethetetlenül drágává tette az élelmiszerimportot.
Az ENSZ becslései szerint a háború közvetlen következményeként világszerte közel 50 millió embernek kellett szembenéznie az “akut éhínséggel”. A piac is jól reagált az egyezményre, hiszen a búza ára órákkal a gabonaegyezmény aláírása után meredeken zuhanni kezdett.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/07/27/milyen-az-elelmiszerellatas-biztonsaga-a-haboru-sujtotta-ukrajnaban/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű