Merkel elődje szerint van mód a tűzszünetre Ukrajnában
A korábbi német kancellár, Gerhard Schröder szerint az ukrán gabonaüzlet utat nyithat a tűzszünetnek.
A Moszkva és Kijev közötti, az ukrán gabonaexport feloldásáról szóló megállapodás utat mutathat az öt hónapja tartó konfliktus lehetséges tűzszünetéhez – mondta Gerhard Schröder volt német kancellár, Vlagyimir Putyin orosz elnök barátja.
Az első gabonaszállító hajó, amely háborús időkben elhagyta az ukrán kikötőket, kedden biztonságosan lehorgonyzott Törökország partjainál, és szerdán ellenőrzik. “A jó hír az, hogy a Kreml tárgyalás útján akar megoldást találni” – mondta Schröder a Stern hetilapnak és az RTL-nek szerdán, hozzátéve, hogy a múlt héten Moszkvában találkozott Putyinnal, írja a Reuters.
“Az első siker a gabonaüzlet, talán ezt lassan ki lehet terjeszteni tűzszünetté”.
Schröder, aki 1998 és 2005 között volt kancellár, bírálta az ukrajnai háborút, de nem volt hajlandó elítélni Putyint. Eközben Oroszország azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy közvetlenül részt vesz az ukrajnai konfliktusban, és nem csak fegyverekkel látja el Kijevet. Vadim Szkibickij, az ukrán katonai hírszerzés helyettes vezetője a Telegraph című brit lapnak nyilatkozott. A Putyin szövetségese által vezetett orosz védelmi minisztérium szerint Szkibickij megjegyzései arra utalnak, hogy Washington közvetlenül vesz részt a konfliktusban.
Szkibickij a lapnak elmondta, hogy a csapások előtt az amerikai és az ukrán hírszerzés tisztviselői konzultáltak egymással, és Washingtonnak tényleges vétójoga volt a tervezett célpontok tekintetében, de az amerikai tisztviselők nem adtak közvetlen célzási információkat.
“Mindez tagadhatatlanul bizonyítja, hogy Washington – a Fehér Ház és a Pentagon állításaival ellentétben – közvetlenül részt vesz az ukrajnai konfliktusban” – áll az orosz védelmi minisztérium keddi közleményében. “A Biden-kormányzat az, amely közvetlenül felelős minden olyan, Kijev által jóváhagyott rakétatámadásért, amely Donbász és más régiók lakott területein lakóövezeteket és polgári infrastruktúrát ért, és amely civilek tömeges halálát okozta”.
A Fehér Ház vagy a Pentagon nem reagált érdemben a minisztérium állításaira. A Pentagon ugyanakkor cáfolta azt az állítást, miszerint Oroszország az ukrajnai háború kezdete óta hat amerikai gyártmányú HIMARS rakétarendszert semmisített meg. Oroszország rendszeresen állítja, hogy eltalálta a HIMARS-okat, de bizonyítékot még nem tudott felmutatni.
itt tudod támogatni az oldalunkat