Egy fehérje segíthet idejekorán diagnosztizálni a rákot és a cukorbetegséget
Az orvosok egy olyan fehérjét azonosítottak a vérben, amelyről úgy vélik, hogy korai figyelmeztetője lehet a cukorbetegség és a rák lehetséges kialakulásának, imertette a Guardian.
A svéd és kínai kutatók több mint 4.500 középkorú felnőtt két évtizedes egészségügyi adatait elemezték egy malmöi diéta és rákkutatás során. Azt találták, hogy azok, akiknél magas egy, a vérben található fehérje, a prosztazin szintje, majdnem kétszer nagyobb eséllyel szenvednek cukorbetegségben, mint azok, akiknél a legalacsonyabb.
A vizsgálatba bevontak egy részénél már kialakult a cukorbetegség, így a tudósok azt vizsgálták, hogy a későbbiekben kiket diagnosztizáltak szintén ezzel a betegséggel. Kiderült, hogy azoknál, akiknek a prosztazinszintjük magas volt, 76 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki cukorbetegség.
Dr. Xue Bao, a kínai Nanjing Egyetem Orvostudományi Karának társkórházában végzett kutatás alapján íródott tanulmány szerzője szerint a prosztazin potenciális új „kockázati marker” a cukorbetegségnél, de a rák okozta halálozásnál is, különösen a magas vércukorszintű embereknél.
A prosztazin számos szerepet játszik a szervezetben, például szabályozza a vérnyomást és a vérmennyiséget, valamint gátolja a magas vércukorszint által táplált daganatok növekedését. Míg a 2-es típusú cukorbetegségről ismert, hogy növeli bizonyos rákos megbetegedések, köztük a hasnyálmirigy-, máj-, bél- és méhnyálkahártya-daganatok kockázatát, ezek biológiai mechanizmusai korántsem tisztázottak.
A prosztazin és a cukorbetegség közötti kapcsolat vizsgálata után a kutatók azt tanulmányozták, hogy a magas fehérjeszintű embereknél nagyobb-e a rák kockázata.
A Diabetologia című folyóiratban közzétett anyag szerint a magas prosztazinszintű pácienseknél 43 százalékkal nagyobb az esély a rák kialakulásának.
A tanulmány szerint a magas prosztazin- és vércukorszinttel rendelkező résztvevőknél szignifikánsan nagyobb volt a rákos halálozás esélye. A prosztazinkoncentráció duplázódásával 24 százalékkal nőtt a kockázat azoknál, akiknél nincs magas vércukorszint, és 139 százalékkal a magas vércukorszintűeknél.
„Különös figyelmet kell fordítani ezekre a személyekre” – írják a szerzők.
Nem világos, hogy a magas prosztazinszint szerepet játszik-e magában a betegségben, vagy pusztán biológiai marker, amely az állapot kialakulásával fokozódik. A szerzők szerint az egyik lehetőség, hogy a prosztazinszint a magas vércukorszint csökkentése érdekében nő, ám a szervezet nem képes a termelődését megállítani vagy visszafordítani.
“A cukorbetegség és a rák közötti összefüggést nem ismerjük eléggé, és ez a fehérje lehet a kapocs a két állapot között” – mondta Gunnar Engström professzor, a Lundi Egyetem tanulmányának vezető szerzője.
“Most meg kell vizsgálnunk, hogy a prosztazin milyen mértékben van ok-okozati összefüggésben ezekkel a betegségekkel, vagy hogy értékes markere-e a megnövekedett kockázatoknak” – tette hozzá a tudós.
“Lehetséges lenne azonosítani azokat az egyéneket is, akiknél megnövekedett a cukorbetegség és a rák kockázata, és javaslatokat és intézkedéseket tehetnénk a betegség kialakulásának megelőzésére.”
Mivel az eredmények egyetlen város lakóitól származnak, előfordulhat, hogy az eredmények nem vonatkoztathatóak a szélesebb lakosságra. A kutatók arra is felhívják a figyelmet, hogy a prosztazint fagyasztott vérből nyerték ki, és csak egy alkalommal, valamint nem tudtak különbséget tenni a cukorbetegség különböző típusai között.
Jessica Brown, a Diabetes UK munkatársa a következőket mondta: „Tudjuk, hogy kapcsolat van a cukorbetegség és bizonyos ráktípusok között, és ez a tanulmány azt sugallja, hogy egy bizonyos fehérje, a prosztazin szintje mindkettőhöz kapcsolódik.
„Ha jobban megértjük azokat a testen belüli változásokat, amelyek a cukorbetegség és a rákos daganatok kialakulásához vezetnek, a tudósok megtalálhatják annak a módját, hogy hogyan védjék meg az embereket ezektől a súlyos állapotoktól, de még mindig sok felfedeznivaló van a témában.
“További kutatásokra van szükségünk annak kiderítésére, hogy a prosztazin közvetlen szerepet játszik-e a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában és a rák végzetes kimenetelében a magas vércukorszinttel rendelkező embereknél.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/07/25/kronikus-fajdalommal-elok-millioin-segithet-a-most-felfedezett-fajdalomcsillapito/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat