Európa példátlan vízhiánnyal küzd, miközben tombol a hőhullám
“Semmi sem maradt a csövekben”; A francia kormány válságstábot hozott létre a történelmi aszály kezelésére, amely miatt több mint 100 településen nincs ivóvíz.
Ezekre a területekre teherautókkal szállítják a vizet, mivel “a csövekben már semmi sem maradt” – mondta Christophe Béchu, ökológiai átmenetért felelős miniszter az Euronews-nak. “Ez a helyzet olyan, amilyennel még soha nem volt dolgunk… És a rossz hír az, hogy jelenleg nincs okunk azt hinni, hogy ez meg fog állni”.
Elisabeth Borne miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy Franciaország az országban valaha mért “legsúlyosabb szárazsággal” néz szembe. A június óta az országot sújtó hőhullám miatt a fák és a bokrok korán elhullajtották leveleiket, és ősziesnek tűnő látványt nyújtanak. A francia nemzeti meteorológiai szolgálat, a Météo-France egyes régiókban tapasztalt lehűlést követően vasárnaptól további hőmérséklet-emelkedést és a közelmúlt viharai ellenére továbbra is szárazabb talajt jósol.
Vasárnaptól és a következő napokban jóval 30 Celsius-fok feletti hőmérsékletet jósolnak, amely a déli részeken akár 37 °C-ig is emelkedhet. “Az ország nagy részén valószínűleg hosszú ideig 32 és 36 °C közötti maximum hőmérsékleti értékek maradhatnak” – közölte a Météo-France.
Olaszország két népszerű turisztikai célpontja, Firenze és Palermo is a 16 olasz város között szerepelnek a “vörös riasztási” listán, ahol a hőmérséklet meghaladta a 40 °C-ot. Rómában pedig a lakosok és a turisták a város számos szökőkútjánál hűsölhettek.
A Pó folyó völgyében a rizstermesztés komoly veszélyben van, mivel a szárazság és a forró időjárás miatt a rizsföldek teljesen kiszáradnak, és a víztartalékok felhasználása miatt sósak lesznek. A gazdák szerint a rizs termése évekig károsodhat a föld megnövekedett sótartalma miatt, amely elpusztítja a növényeket.
Az olaszországi megélhetési válság kezelésére irányuló 17 milliárd eurós kormányzati intézkedéscsomag egy része az országot 70 éve sújtó legsúlyosabb aszály hatásainak enyhítését is célozza. Júliusban az olasz mezőgazdasági miniszter figyelmeztette a parlamentet, hogy az aszály és a rossz vízügyi infrastruktúra miatt az olasz mezőgazdasági termelés egyharmada veszélyben van, és a helyzet az elkövetkező években csak rosszabb lesz.
Hollandia szerdán hivatalosan is vízhiányt hirdetett, miután már korábban korlátozásokat vezetett be a mezőgazdaságra és a hajózásra. Mark Harbers holland infrastrukturális és vízgazdálkodási miniszter felszólította az embereket, hogy gyorsabban zuhanyozzanak, és ne mossák le az autójukat vagy locsolják a kertet.
Németországban a Rajna vízszintje is tovább csökkent a meleg időjárás miatt. A hajózási költségek emelkedtek, mert a hajók nem tudnak teljes rakománnyal közlekedni a folyón – közölték pénteken a hajóközvetítők. A teherhajózás a folyón folytatódik, de a hajók néha kénytelenek 75%-ban üresen közlekedni. “Az ügyfeleknek gyakran egy hajó helyett háromra van szükségük a szállításhoz” – mondta Roberto Spranzi, a DTG hajózási szövetkezet igazgatója. Ezen felül a Rajna alacsony vízszintje a következő hónapokban két német széntüzelésű erőmű teljesítményét is csökkenteni fogja.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban