“A világ nem engedheti meg magának az amerikai-kínai hidegháborút”
Pakisztán már egyszer áthidalta az USA és Kína közti szakadékot, és ha kell, megteszik még egyszer.
Legalábbis így gondolja Shehbaz Sharif pakisztáni miniszterelnök, aki e-mailen keresztül adott interjút a Newsweek-nek.
A tálibok afganisztáni hatalomátvételének egyéves évfordulóján és a világ nagyhatalmai közötti növekvő feszültségek közepette Shahbaz Sharif pakisztáni miniszterelnök a Newsweek vezető külpolitikai írójával, Tom O’Connorral beszélt a nagyobb nemzetközi együttműködés sürgős szükségességéről, arról, hogy országa milyen szerepet játszhat abban, hogy a világ ne csússzon egyre mélyebb válságokba, és más fontos kérdésekről.
Az e-mailes interjúban Sharif megvitatta az Egyesült Államok és Kína közötti kapcsolat romlásáról alkotott véleményét, valamint az ukrán-orosz háborúval kapcsolatos álláspontját. Egy olyan ország új vezetőjeként, amely a hidegháború hevében hozta össze Washingtont és Pekinget, Sharif szerint Pakisztán ismét szerepet játszhatna a de-eszkaláció elősegítésében. Célja a két vezető hatalom kapcsolatának javítása, elkerülve ezzel egy potenciálisan pusztító összeütközést, amelynek mérhetetlen következményei lennének a nemzetközi közösségre nézve.
Sharif az instabilitás hármasáról, azaz az Afganisztánt sújtó zavargásokról, a kasmíri térségi megoldatlan viszályokról és a Pakisztán határain belüli támadások felerősödéséről beszél. Vagyis arról a hármasról, amely a belpolitikai bizonytalanság idején veszélyezteti nukleáris fegyverzettel rendelkező nemzetének saját biztonságát.
Sharif áprilisban lépett hivatalba, miután a bizalmatlansági szavazáson megbuktatták Imran Khan miniszterelnököt. A felfordulás a hatalomba való visszatérést jelentette a Pakisztáni Muszlim Liga párt számára. Őket korábban Sharif idősebb testvére, Nawaz vezetett, aki háromszor volt miniszterelnök, legutóbb 2017-ig.
“Hiszünk abban, hogy az összes országgal való konstruktív együttműködés elősegítheti a békét és a biztonságot. Mindemellett a fejlődést és az összeköttetést az egész régióban. Várakozással tekintünk a nemzetközi közösséggel való további együttműködés elé a régió békéje és stabilitása érdekében, és azon túl is.”
“Pakisztán szilárdan hisz abban, hogy az államközi kapcsolatoknak a kölcsönös tiszteleten és a viták békés rendezésén kell alapulniuk az ENSZ alapokmánya és a nemzetközi jog elveinek tiszteletben tartásával.”
“Ha Kína és az Egyesült Államok úgy kívánja, Pakisztán szívesen vállalna pozitív szerepet a nézeteltérések áthidalásában, ahogyan azt a múltban is tettük.”
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe