Az emberiség felét megsemmisítené egy orosz-amerikai nukleáris háború
A Rutgers Egyetem tudósai hat lehetséges nukleáris konfliktus forgatókönyvének hatásait térképezték fel. A helyzet közel sem fényes: több, mint 5 milliárd ember esne áldozatul egy nukleáris katasztrófának.
Az USA és Oroszország közötti teljes körű háború (vagyis a legrosszabb lehetséges eset) az emberiség több mint felét kiirtaná – állapították meg az egyetem kutatói a Nature Food című folyóiratban közzétett tanulmányukban.
Egy modern atomháborúban 5 milliárd ember halna meg, és még sokkal több az azt követő globális éhínség miatt. Ennek oka a légkörben lévő, a napfényt blokkoló korom lenne. A becslések azon számításokon alapultak, hogy mennyi korom kerülne a légkörbe a nukleáris fegyverek felrobbantása által kiváltott tűzviharokból. A kutatók egy, a Nemzeti Légkörkutató Központ (National Center for Atmospheric Research) által támogatott éghajlat-előrejelző eszközt használtak, amely lehetővé tette számukra, hogy országonként megbecsüljék a főbb termények termőképességét – írja az NDTV.
Még egy viszonylag kis léptékű konfliktus is pusztító következményekkel járna a globális élelmiszertermelésre nézve. A tanulmány szerint egy India és Pakisztán közötti lokális háború esetén a terméshozamok öt éven belül mintegy 7%-kal csökkennének, míg egy amerikai-orosz háború esetén a termelés három-négy éven belül 90%-kal esne vissza.
A kutatók azt is mérlegelték, hogy a jelenleg állati takarmányként használt növények felhasználása vagy az élelmiszer-hulladék csökkentése ellensúlyozhatja-e a konfliktust követő veszteségeket. Arra a következtetésre jutottak, hogy a nagyobb léptékű harcokban a megtakarítás minimális lenne.
A tanulmány azután készült, hogy Vlagyimir Putyin ukrajnai invázióját követően felmerült az USA és Oroszország közötti konfliktus veszélye. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter áprilisban arra figyelmeztetett, hogy fennáll a nukleáris háború kitörésének “komoly” veszélye. “Az adatok egy dolgot mondanak nekünk” – mondta Alan Robock, a tanulmány társszerzője, a Rutgers Egyetem Környezettudományi Tanszékének klímatudományi professzora. “Meg kell akadályoznunk, hogy valaha is bekövetkezzen egy nukleáris háború.”
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög