Egyes mesterséges édesítőszerek iszonyúan károsak lehetnek a szervezetünkre
Csak azért, mert egy mesterséges édesítőszer nulla vagy nagyon kevés kalóriát tartalmaz, még nem jelenti azt, hogy nulla (vagy nagyon kevés) egészségügyi következménye van az elfogyasztásának, figyelmeztet a ScienceAlert.
Egy véletlen besorolásos, kontrollált vizsgálat nemrégiben megállapította, hogy a szukralóz és a szacharin rendszeres fogyasztása megváltoztathatja a bélben lévő mikrobákat, és fokozhatja a szervezet cukorra adott válaszát.
Ezekről az energiamentes édesítőszerekről eddig azt feltételezték, hogy kémiailag semlegesek, de ez nem biztos, hogy igaz.
A közelmúltban végzett kísérlet, amelyet 120 olyan alany részvételével zajlott, akik eddig szigorúan tartózkodtak a mesterséges édesítőszerektől, olyan eredménnyel zárult, mely azt sugallja, hogy a nulla kalóriatartalmú édesítőszerek rendszeres fogyasztása káros hatással lehet az egészségre – legalábbis rövid távon.
Ahhoz a kontrollcsoportokhoz képest, akik placebót kaptak, azok a résztvevők, akik két hétig naponta kaptak szacharint és szukralózt, határozott fiziológiai változásokat mutattak a kísérletet követő hét napban.
Az édesítőszerek ugyanis megváltoztatták bélrendszerük összetételét és működését, és károsodott a glükóztoleranciájuk.
“Ez arra utal, hogy az emberi szervezetben lévő bélmikrobák meglehetősen érzékenyek ezekre az édesítőszerekre” – magyarázza Eran Elinav immunológus, a Weizmann Tudományos Intézet és a Német Nemzeti Rákkutató Központ munkatársa.
Eközben egyéb vizsgált mesterséges édesítőszerek, mint például az aszpartám és a stevia esetében nem mutatták ki ugyanazt a hatást.
“Amikor a nem tápláló édesítőszerek fogyasztóit csoportokként vizsgáltuk, azt találtuk, hogy ezek közül az anyagok közül kettő, a szacharin és a szukralóz jelentősen befolyásolta az egészséges felnőttek glükóztoleranciáját” – teszi hozzá Elinav .
“Érdekes módon a mikrobák változásai erősen korreláltak az emberek glikémiás reakcióiban megfigyelt változásokkal.”
A kutatók egereken is elvégezték a teszteket, hogy megfigyeljék, hogy hogyan változtatják meg egyes mesterséges édesítőszerek a bél mikrobiomát és a szervezet glükózfogyasztásra adott válaszát.
Először is, a kutatók egy mikrobiomot hoztak létre a randomizált-kontrollos vizsgálat során tapasztalt változások alapján. Ezután ezt a mikrobiomot széklet formájában átültették steril egerek egy csoportjába.
Az állatok vércukorszintjének változásai szorosan tükrözték az embereknél tapasztaltakat, ami azt sugallja, hogy a mesterséges édesítőszerek valóban változásokat idézhetnek elő a bélrendszerben.
Tekintettel a mesterséges édesítőszerek népszerűségére, az eredmények több, mint aggasztóak.
Az embereken végzett kísérlet során a kutatók a mesterséges édesítőszer napi adagját jóval az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala által meghatározott szintnél alacsonyabban határozták meg, ennek ellenére jelentkezett azok káros hatása.
A kutatások azt mutatják, hogy a diéta néhány napon belül megváltoztathatja a bélmikrobiomok összetételét, de még nem tudjuk, milyen hatása lehet a mesterséges édesítőszerek rendszeres, hosszan tartó fogyasztásának.
Mindenki szervezete némileg eltérően épül fel, ami azt jelenti, hogy nem valószínű, hogy mindenki ugyanúgy reagálna a mesterséges édesítőszerekre. Ennek ellenére érdemes megvizsgálni azt a tényt, ahogy testünk reagál ezekre a termékekre.
Míg a cukorról ismert, hogy befolyásolja a súlygyarapodást és a glükóztoleranciát, a mesterséges édesítőszereknek úgy kellene átjutniuk az emberi testen, hogy nem befolyásolják annak működését.
A legújabb kutatások kimutatták, hogy azok, akik aszpartámmal édesített diétás üdítőket isznak, kétszer nagyobb eséllyel lesznek elhízottak, mint azok, akik nem.
A probléma része lehet az édesség íze. A szacharin több mint 200-szor édesebb, mint a cukor, ami azt jelenti, hogy amikor kölcsönhatásba lép cukorreceptorokkal vagy baktériumokkal a szájban vagy a bélben, erőteljes anyagcsere-hatásokat válthat ki.
Ezek hatással lehetnek agyunkra, az édes íz utáni sóvárgásunkra és vércukorszintünk egészséges szabályozására.
Az elmúlt években korábbi kísérletek a mesterséges édesítőszereket a demencia kialakulásával és a rákkal is összefüggésbe hozták.
“Fel kell hívnunk a figyelmet arra a tényre, hogy a nem tápláló édesítőszerek nem közömbösek az emberi szervezet számára, ahogy azt eredetileg hittük” – mondta Elinav.
“Ezzel együtt az emberekben esetlegesen kiváltott változások klinikai egészségügyi következményei továbbra is ismeretlenek, és megérdemlik a jövőbeni hosszú távú tanulmányozást.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/07/29/etelintolerancia-a-rejtett-ellenseg/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén