VIDEÓ: a Boeing megkezdi az új generációs fegyver gyártását, ami tökéletesíti a vízalattjárók elleni harcot
Az amerikai Boeing védelmi vállalat szerződést kapott az amerikai haditengerészettől a High Altitude Anti-Submarine Warfare Weapon Capability (HAAWC, magyarul: a nagy magasságú tengeralattjáró-elhárító fegyverzetképesség) teljes körű gyártására, a munka a következő hónapban kezdődik, írja a Naval News.
A P-8A többfeladatú tengeri járőrrepülőgép által hordozott, csúcstechnológiát képviselő fegyverrendszer lehetővé teszi a haditengerészet számára, hogy nagyobb magasságban és nagyobb hatótávolságban folytasson tengeralattjáró elleni harcot.
A fegyver kiváló használhatóságát jelzi, hogy a HAAWC minden időjárási körülmények között használható kiegészítő készlet. Ez a fejlesztés lehetővé teszi az MK 54-es torpedó kilövését a P-8A Poseidon utazómagassága közelében vagy az alatt.
A program vezetője, Dewayne Donley döntő fordulópontnak nevezte ezt a lépést, hiszen így bevetésre fog kerülni, és a haditengerészet ténylegesen alkalmazni fogja.
A Boeing emellett olyan mérnöki szolgáltatásokat is nyújt majd az amerikai haditengerészet és más ügyfelek számára, mint a tervezési tanulmányok, tesztelés, prototípusok készítése és a gyártással kapcsolatos problémák értékelése. A rendelkezésre bocsátási tételek rendelési opciója lehetővé teszi a haditengerészet számára a programhoz szükséges tartalék hardver beszerzését is.
“Megoldásunk az MK 54-et GPS-alapú és GPS-mentes környezetben is precíziós siklófegyverré alakítja át” – mondta Donley. “A HAAWC rendszer rugalmasságot biztosít a haditengerészet számára, és így a P-8A teljes repülési tartományában tengeralattjáró elleni műveleteket hajtson végre”.
A Boeing HAAWC egy moduláris Air Launch Accessory, azaz ALA-készlet, amely egy Mark 54-es torpedóhoz csatlakoztatható, hogy azt precíziós irányítású siklófegyverré alakítsa át. Az ALA egy stabilizátort telepít, hogy az ALA leválasztási pontjánál célzottan lépjen be a vízbe.
A globálisan működő P-8 flotta eddig több mint 450 ezer órát repült baleset nélkül. A nagy hatótávolságú tengeralattjáró elleni harcászati, felszíni harcászati, hírszerzési, megfigyelési és felderítő repülőgépek világszerte képesek széleskörű, tengeri és part menti műveletek végrehajtására, valamint humanitárius és kutató-mentő feladatok végrehajtására.
Így működik a HAAWC
A HAAWC elve egyszerű: az összecsukható szárnyas készlet tartalmaz egy repülésirányító számítógépet és GPS-t, és “nyakörveken” keresztül csatlakozik egy Mark 54-es torpedóhoz. Indítás után a HAAWC széttárja szárnyait és elindul a távoli célpontja felé.
Amikor eléri a kijelölt célterületet, a szárnykészlet elereszti a torpedót, és ejtőernyővel a tengerbe ereszti. A Mark 54-es torpedó a tengerbe merülve aktiválódik, és önállóan vadászik a tengeralattjárókra, pontosan úgy, mintha repülőgépről vagy hajóról indítanák, és közvetlenül a célpontra juttatnák.
A HAAWC-készlet nélkül a Mark 54-es torpedót repülőgépről kell alacsony magasságból ledobni. A HAAWC a bevetési taktika és képességek terén jelentősen megnöveli rugalmasságot és biztonságot. A HAAWC azt is lehetővé teszi a P-8 és más ASW repülőgépek számára, hogy felszín alatti célpontokat kövessenek anélkül, hogy kockáztatnák a tengeralattjáró vagy a tengeralattjáró műveleti területének közelében esetlegesen telepített légvédelmi eszközökkel való érintkezést.
A P-8-as akár 9000 méter magasan is támadást indíthat anélkül, hogy időt kellene eltöltenie alacsonyan az óceán fölé ereszkedve.
A HAAWC-készlet segítségével a P-8 egyfajta arzenálhajóként is működhet más tengeralattjáró-elhárító eszközök, köztük hajók, helikopterek és akár baráti tengeralattjárók számára, mivel szükség esetén nagy távolságból is képes lesz torpedókat kilőni anélkül, hogy magát az ellenséges tengeralattjárót is követni kellene. A P-8 a szárnyas torpedókat különböző forrásokból származó “harmadik féltől származó” célzási adatok segítségével irányíthatja.
Tekintettel arra, hogy Amerika potenciális ellenfelei fokozatosan bevezetik a hozzáférés- és területlezáró intézkedéseket, ez a képesség fontosabbá válik, mint valaha. A szakértők úgy vélik, hogy a HAAWC-rendszer átalakítható a partra telepített indítóállások általi használatra is, és így sokoldalú és viszonylag olcsó part menti védelmet kínálnak a lopakodó tengeralattjárók ellen. Ily módon az országok a HAAWC alkalmazásával az ellenséges tengeralattjárókat az egész partvidékükön veszélyeztethetnék anélkül, hogy repülőgéprajokat vagy torpedókkal felszerelt járőrhajókat kellene bevetniük.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/18/5-ok-amiert-oroszorszag-sokkal-gyengebb-mint-az-egyesult-allamok/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?