Munis nagykövet: a malajziai-magyar kapcsolatok szívélyesek és barátiak – INTERJÚ
Francisco Munis nagykövet úr hivatásos diplomata, jelenleg Malajzia magyarországi nagykövete. Emellett ő képviseli hazáját Szlovéniában és Észak-Macedóniában is. Beszélt korábbi diplomáciai beosztásairól, kedvenc magyar ételeiről, a malajziai látnivalókról, amelyeket ajánlana, a magyar egyetemeken tanuló malajziai diákokról, és még tanácsokat is adott a Magyarországra látogató malajziai turistáknak. Az eredeti cikket a Daily News Hungary oldalán olvasható angol nyelven.
Járt már korábban Magyarországon mielőtt kinevezték budapesti nagykövetnek?
A magyarországi nagyköveti kinevezésemet megelőzően nem voltam Budapesten. Bár meglátogattam néhány közeli országot, és sokat hallottam a magyar fővárosról, akkoriban nem volt időszerű, hogy meglátogassam. Most, hogy Budapesten tartózkodom, bőséges lehetőségem van arra, hogy ne csak Budapestet, hanem egész Magyarországot jobban megismerjem. Már több mint egy év érkeztem ide, és egyre többet tudok meg Magyarországról, mivel az ország különböző pontjaira ellátogattam, és rengeteg itt élő emberrel beszélgettem.
Mi volt az első gondolata, amikor megtudta, hogy a magyar fővárosban lesz életének következő fontos fejezete?
A kelet-európai régió idegen volt számomra. Hónapokkal az érkezésem előtt vettem a fáradságot, hogy minél többet olvassak a maláj-magyar kapcsolatokról, a régióról és Magyarország dinamikájáról a térségen belül. Budapest valóban új fejezetet nyitott a karrieremben és a személyes életemben, hiszen a világot magyar és kelet-európai szemszögből is meg kell ismerjem.
1969-ben kedződtek a malajziai-magyar diplomáciai kapcsolatok, és azóta mindig szívélyes és baráti. Kétoldalú szinten a két ország nagyon jó politikai kapcsolatot ápol. A két ország a multilaterális fórumokon is szorosan együttműködik. Ezek megkönnyítették munkámat, hogy előmozdítsam és tovább erősítsem a két ország közötti barátságot.
Kérem, meséljen egy kicsit korábbi diplomáciai beosztásairól. Szakmailag melyik hely volt a legérdekesebb? És melyik volt a legegzotikusabb?
Diplomáciai kiküldetéseim során több országban is szolgáltam. A helyi kultúrától, politikától, földrajztól, demográfiától, környezettől kezdve a nemzetközi kereskedelmi, befektetési és turisztikai potenciálokig minden országnak más a háttere, és minden ország fontos Malajzia számára. Azt mondanám, hogy minden ország, ahol korábban szolgáltam, beleértve Magyarországot is, a maga módján érdekes és egzotikus volt.
Különösen Magyarország szakmailag érdekes poszt, különösen a pandémiát megelőzően tervezett, de a világjárvány éveiben megszakadt kétoldalú kezdeményezések felélesztése miatt, és természetesen a pandémiát követő új csereprogramok ajánlása terén.
Sok kiváló termék készül Magyarországon. Mely magyar termékek iránt lenne kereslet Malajziában? És milyen malajziai termékeket vásárolhatnak itthon a magyar vásárlók?
Ha megnézzük Malajzia magyarországi importját, azt hagyományosan és nagyrészt a gépipari és elektromos termékek dominálják. Hasonlóképpen, Malajzia Magyarországra irányuló exportját is nagyrészt elektromos és elektronikai termékek, valamint gépek és néhány mezőgazdasági termék, például pálmaolaj és gumi alapú termékek uralják. Szeretnénk, ha ezeket a hagyományos termékeket újakkal egészítenénk ki. Mind exportőreinket, mind importőreinket és üzletembereinket arra ösztönöztük, hogy új területeket, például a turizmushoz kapcsolódó termékeket, a környezetvédelmi technológiát, az élelmiszereket és a szolgáltatásokat vizsgálják meg.
A regionális konfliktusok világszerte az újságok címoldalán szerepelnek. Mi Malajzia álláspontja a nemzetközi és regionális bizonytalansággal kapcsolatban?
Malajzia nagy jelentőséget tulajdonít a más országokkal fenntartott kapcsolatainak, és mindig is arra ösztönözte a feleket, hogy minden ingatag helyzetet óvatosan és a lehető legjobb módon kezeljenek. A konfliktusok csak következményekhez vezethetnek. Malajzia számára a békét, a stabilitást és a jólétet mindig fenn kell tartani, akár a saját régiójában, akár más régiókban.
Malajzia álláspontja mindig is összhangban volt a nemzetközi joggal és az ENSZ Alapokmányával, és betartotta azokat. A béke előmozdítása érdekében Malajzia felszólított arra a feleket, hogy tegyenek erőfeszítéseket a provokatív cselekményektől való tartózkodásra, és minden félnek szerepet kell vállalnia a békés párbeszéd elősegítésében. Malajzia hisz az ENSZ Alapokmányának elvei és az ENSZ Közgyűlésének határozatai betartásában.
Saját régiójában Malajzia békepárti álláspontja az ASEAN (Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége) regionális csoportosulásában is tükröződik. Malajzia elfogadta és aláírta az ASEAN 1976-os délkelet-ázsiai barátsági és együttműködési szerződését, amely a békés egymás mellett élés és a baráti együttműködés egyetemes elveit testesíti meg.
Ha megnézzük az ASEAN külügyminiszterek 2022. augusztus 3-i 55. találkozójának közelmúltbeli közös közleményét, az ASEAN és különösen Malajzia továbbra is megerősíti a szuverenitás, a politikai függetlenség és a területi integritás tiszteletben tartását, valamint megismétli a nemzetközi jog és az Egyesült Nemzetek Alapokmányának betartására való felhívást. A közös közlemény hangsúlyozta továbbá az ellenségeskedések azonnali beszüntetésének és a konfliktus békés rendezését lehetővé tevő környezet megteremtésének fontosságát, és támogatta az ENSZ erőfeszítéseit a békés megoldás keresésében.
Malajzia szerint egyszerűen a békének kell győzedelmeskednie.
Térjünk vissza Magyarországra. Ön számos rendezvényen keresztül igyekszik felhívni a figyelmet Malajzia turisztikai és kereskedelmi értékeire. Melyek a legfontosabb közelgő események, amelyeket a nagykövetség szervez?
A malajziai turisztikai adatok alapján a 2017-2021 közötti ötéves időszakban Malajzia 32 259 magyar látogatást regisztrált, a legmagasabbat a Covid-járvány előtti években (2017-2019), a legalacsonyabbat pedig a Covid-járvány éveiben (2020-2021).
Ami a kétoldalú kereskedelmet illeti, a malajziai kereskedelmi adatok alapján a 2017-2021 közötti ötéves időszakban a teljes felhalmozott kereskedelem 7,84 milliárd malajziai ringgit (mintegy 1,7 milliárd euró) volt, és még a világjárvány éveiben is stabilan 340 millió euró körül mozgott évente.
A turisták és a kereskedelmi csere tekintetében növelni kell a volumeneket, és arra is törekednünk kell, hogy mindkét fél számára bővüljenek a befektetési lehetőségek.
Szorosan együttműködünk malajziai és magyar partnereinkkel, hogy Malajziát mint a magyarok úti célját népszerűsítsük, és célunk, hogy több turisztikai promóciós rendezvényt szervezzünk Magyarországon.
Szintén szorosan együttműködünk malajziai partnereinkkel, számos magyar céggel találkoztunk, és arra ösztönöztük őket, hogy Malajzia felé tekintsenek ipari igényeik kielégítésére.
Bár a befektetések volumene minimális és sok kívánnivalót hagy maga után, reméljük, hogy a malajziai befektetési lehetőségek népszerűsítésére tett erőfeszítéseinknek hamarosan meglesz az eredménye, és több magyar befektető fog Malajzia felé fordulni. Azt is vizsgáljuk, hogy Malajzia részt vehet-e a helyi kereskedelmi és befektetési rendezvényeken, és hasonlóképpen meghívjuk a magyar vállalkozásokat, hogy vegyenek részt hasonló rendezvényeken Malajziában.
Reméljük, hogy hamarosan több új megállapodás/szándéknyilatkozat kerül aláírásra Malajzia és Magyarország között, mind az állami, mind a magánszektor részéről. Reméljük továbbá, hogy több magas szintű látogatásra kerül sor a két ország között.
Hány malajziai diák iratkozik be évente magyar egyetemekre a Stipendium Hungaricum segítségével? Milyen általános tapasztalatokkal rendelkeznek a Magyarországon tanuló malajziai diákok?
A magyar kormánynak köszönhetően 2018 óta évente 30 malajziai ösztöndíjas hely áll rendelkezésünkre, hogy Magyarországon tanulhassanak a különböző képzési szinteken. Jelenleg körülbelül 80 diákunk tanul szerte Magyarországon a Stipendium Hungaricum program keretében. Emellett van néhány önköltséges diákunk is, akik Magyarországon tanulnak. Bátorítjuk a malajziaiakat, hogy még többen éljenek a lehetőséggel és tanuljanak az itteni felsőoktatási intézményekben a program keretében. A legtöbb külföldön tanulni szándékozó malajziai diák a hagyományos célországokat részesítette előnyben. Az utóbbi években azonban sokan nem hagyományos célállomásokon, köztük Magyarországon is szeretnének tanulni.
Az olyan új célállomásokon való tanulás, mint Magyarország, új tapasztalatokat nyitna meg a malajziai fiatalok előtt. Azok a malajziaiak, akik itt végezték tanulmányaikat, úgy jellemezték tapasztalataikat, mint amelyek gazdagítóak és különleges. Ha azt mondják odahaza, hogy Magyarországon diplomáztam, az pozitív irányba feltűnő, mivel Malajziában ritkán hallani arról, hogy valaki nem hagyományos célállomáson diplomázott. Hasonlóképpen, mi is szívesen látjuk a magyarokat, akik akár saját maguk, akár a malajziai szervezetek által külföldi diákoknak kínált különböző ösztöndíjak keretében tanulnak Kuala Lumpurban vagy más nagyvárosban.
Ön már több mint egy éve tartózkodik hazánkban. Budapesten kívül hol járt még hazánkban?
Egy év alatt végigjártam Magyarországot, számos helyre ellátogattam, és sok helyi emberrel beszélgettem. Jártam Debrecenben és Szegeden, de voltam például Miskolcon, Győrben, Komáromban, a Balaton környékén, Gyulán és néhány határ menti városba. Alig várom, hogy még több magyarországi helyet meglátogassak, és terveim között szerepel elsőként Pécs és Sopron felfedezése.
Milyen tanácsot adna azoknak a malajziai turistáknak, akik Magyarországra szeretnének látogatni?
Úgy vettük észre, hogy a malajziai turisták száma Magyarországon kezd megélénkülni a határkorlátozások enyhítése után. Ez jó jel. A turisztikai ipar platformot biztosított az emberek számára, hogy többet tudjanak meg az általuk meglátogatott ország kultúrájáról, és ez segítene áthidalni az összeköttetést az országaink népei között.
Azt tanácsoljuk és javasoljuk, hogy miközben a malajziaiak élvezzék a Magyarországon töltött időt, törekedjenek arra is, hogy felelős látogatók legyenek, és tartsák be a helyi törvényeket, valamint hogy jól felkészüljenek a látogatás előtt a dokumentációjuk és a finanszírozás tekintetében, hogy elkerüljék a látogatásuk során felmerülő zavarokat. Vészhelyzet esetén a nagykövetség készséggel áll rendelkezésre.
Mi az a három kihagyhatatlan látnivaló, amit a magyar turistáknak érdemes felfedezniük, ha Önökhöz látogatnak?
Szeretettel várjuk a magyar turistákat Malajziában! Magyarország és Malajzia lakosai könnyedén élhetnek a lehetőséggel, hogy meglátogassák egymást, hiszen kétoldalú megállapodásunk értelmében mindkét ország megkönnyítette a vízummentes beutazást turisztikai célokra. A malajziai emberek nagyon barátságosak.
Azt mondanám, hogy Malajzia számos látnivalót kínál. A három kihagyhatatlan élmény a kulturális sokszínűség, a tengerpartok és szigetek, valamint a növény- és állatvilág. Mindezeket másképp lehet megtapasztalni Malajzia három különböző részén, azaz a félszigeti Malajziában és a malajziai Borneón, Sabahban és Sarawakban.
Ezen kívül Malajzia ipari és hiánypótló turisztikai termékeket is kínál. A könnyebb tájékozódás érdekében ezek a weboldalak átfogó információkat nyújtanak a malajziai turizmusról ITT, ITT és ITT.
Malajzia újra fogadja a nemzetközi utazókat, miután 2022. április 1-jén, két évvel a COVID-19 világjárvány okozta határzárak után, 2022. április 1-jével kezdődően teljes mértékben újra megnyitotta határait. Szeretettel köszöntöm a Malajziába látogató magyar utazókat, Selamat Datang ke Malaysia !
Az utolsó kérdés a magyar gasztronómiáról szól, egyszerűen nem hagyhatjuk ki. Melyek a kedvenc magyar ételei, és miért?
A gulyást és a lángost a Budapestre érkezésem napján ismertem meg. Azt kell mondanom, hogy ez a két étel jól megfér egymás mellett, és az egyik helyi kedvencem, hiszen finom és a nap bármely szakában könnyebben fogyasztható. Mindkét étel hasonlít ahhoz is, amit nálunk Malajziában fogyasztanak, bár másképp készítik el. Szerintem mindkét étel népszerű lehetne Malajziában is. Úgy értesültem, hogy van egy malajziai-magyar házaspár, akik most Malajziában élnek, és gulyást és langost árulnak az otthoni éttermükben. Malajziában sok más vendéglős is népszerűsíti éttermeiben ezt a két ételt. De nagyszerű lenne, ha lenne egyszer egy maláj étterem is Magyarországon, sok finomsággal bővülne a budapesti gasztronómiai paletta.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban