Van egy hatalmas, töbmillió négyzetkilométeres területe bolygónknak, ahol még a legyőzhetetlennek vélt amerikai hadsereg sem tudná felvenni a versenyt az oroszokkal. Mi több, néhány óra alatt valószínűleg megsemmisítő vereséget szenvednének. Ez pedig az Északi-sarkvidék.
Ororszország legyőzhető Ukrajnában?
Bár Oroszország máig elrettentő nagyságú nukleáris arzenál fölött rendelkezik, látható, hogy hadseregének bizony erősen meg kell szenvednie Ukrajnában minden egyes faluért és városért az elszántan védekező és nyugati hatalmak által folyamatosan modern hadfelszereléssel ellátott ukrán hadsereggel szemben. Sokan sokmindent vitatnak az ukrán háborúval kapcsolatban, ami különösen a napi hírekkel kapcsolatos állandó dezinformáció fényében teljesen érthető.
Az azonban talán vitán felül áll mindenki számára, hogy egyáltalán nem ilyen háborúra készült Putyin. Villámháborúra készült, nem így lett, ez pedig nemcsak az ukrán katonák emberfeletti teljesítményének, hanem annak a nyugati, elsősorban amerikai hadianyagnak és fegyverarzenálnak köszönhető, amivel Ukrajna képes dacolni a legfejlettebb orosz haditechnikával is.
Ismét leszögezzük, hogy bármely atomhatalom képes volna a másikat (és vele az emberiséget is) elpusztítani néhány óra alatt egy közvetlen háborúban. EBBEN a cikkünkben összefoglaltuk azt, hogy miért legyőzhetetlen hagyományos, katonai módokon az Egyesült Államok. Talán a leglényegesebb okok a veszélyes szomszédok hiánya, a lakosság felfegyverzettsége, a szerteágazó katonai (gazdasági, stb) szövetségi rendszer, illetve a világ stratégiai pontjainak ellenőrzése. EBBEN a cikkünkben pedig arról írtunk, hogy Oroszországnak ezzel szemben milyen gyengeségei vannak, úgy mint a meleg tengeri kikötők, a valóban erős szövetségesek, vagy éppen a jól védhető szárazföldi határok hiánya.
- Ez is érdekelhet: 5 terület, ahol háborúzhat Kína
Az olvadó Északi-sarkvidék orosz érdekszféra?
Ugyanakkor van Földünknek egy óriási kiterjedésű, több millió négyzetkilométeres területe, ahol az oroszok erejével szemben egyetlen állam, sőt az ott érdekelt országok együttesen sem volnának képesek sikerrel szembeszállni. Az Északi-sarkvidék másfélszer akkora mint az Egyesült Államok, az ottani jég folyamatosan olvad, ami (a beláthatatlan környezeti katasztrófák mellett) ásványkincsek, olaj, gáz, ércek bányászatának új lehetőségeit és hajózási útvonalakat nyithatja meg. 2008-ban például úgy becsülték, hogy 50 trillió köbméter földgáz és 11 milliárd köbméter kőolaj rejtőzik a felszín alatt. A megnyíló északnyugati átjáró az amerikai kontinens északi részén rövidebb és mélyebb vizű, mint a Panama-csatorna Ázsia felé és kezd jégmentessé válni. A Szibériától északra található vizek viszont már több hónapon át jégmentesek.
Ezért sem mindegy, kinek van itt döntő szava. Márpedig katonailag jelenleg az oroszoknak.
Jó pár jogvita van már ma is bizonyos területek hovatartozásáról, amelyeket vélhetően több esetben fog eldönteni az erő, mint a tárgyalás. A 2010-es években például Putyin elnök már megfogalmazta, hogy a sarkvidék orosz érdekszféra. Ehhez pedig megvan a kellő alátámasztás is.
- Olvass tovább nálunk: Orosz ejtőernyős súlyos szavai: az egész háború egy hazugság
Senki sem ér a nyomába az oroszoknak
Oroszországnak van a világon a legnagyobb jégtörő flottája, összesen 44 hajóval, amelyek közül 5 atommeghajtású (más országnak nincs is ilyen típusa egyáltalán). 2035-re egyébként 13 nehézjégtörőt szeretnének szolgálatba állítani (darabja kb 1 milliárd dollárba kerül). Közülük már 9 lenne atommeghajtású. Ezzel szemben az Egyesült Államoknak mindössze egy működő jégtörője volt néhány éve, ráadásul az is rossz állapotban. Kanadának 7, Finnországnak 8, Svédországnak 5, Norvégiának 2, Kínának és Németországnak pedig 1-1 jégtörője van. Összesen nem tudnának annyi hajót kiállítani, amennyit az oroszok. Ráadásul Moszkva 2018-ban vízre bocsátott egy úszó atomerőművet is, a Lomonoszov Akadémikust, amely képes ellenállni akár 3m vastag jég nyomásának.
Sarkvidéki hadereje van Dániának és Norvégiának is, ám ezek közelébe sem érnek a csak Murmanszkban állomásozó, 6.000 fős orosz különítménynek, ami bármikor bevethető.
Nem véletlenül fogalmazott úgy Melissa Bert, az Egyesült Államok parti őrségének századosa, hogy “nekik városaik vannak a sarkvidéken, nekünk csak falvaink.”
A cikk megírása során nagyban támaszkodtunk Tim Marshall A földrajz fogságában című könyvére (Park Könyvkiadó, 2022).
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra