Összeugrott Lengyelország és Fehéroroszország egy katonai temető miatt
A lengyel külügyminisztérium felháborodásának adott hangot amiatt, hogy Minszk állításuk szerint lerombolt egy, az antikommunista katonák maradványait tartalmazó emlékművet, tudósított az Al Jazeera.
A lengyel kormány azzal vádolta meg a szomszédos fehéroroszországi hatóságokat, hogy a földdel tették egyenlővé a második világháborúban a szovjet katonákkal vívott harcokban elhunyt lengyel ellenállók sírjait tartalmazó emlékhelyet.
Lukasz Jasina, a lengyel külügyminisztérium szóvivője csütörtökön azt mondta, hogy a fehéroroszországi szurkonti temetőt „a minszki rezsim szolgái elpusztították”.
„Nagyon tévednek azok, akik azt hiszik, hogy a hősök emberi emlékezete kiirtható. A rezsim fizetni fog ezekért a barbár tettekért” – írta Jasina a Twitteren, utalva a legnagyobb lengyel háborús ellenálló erő, a Honi Hadsereg tagjainak sírjára, akik 1944-ben a szovjet hadsereg csapatai ellen harcoltak.
A vádak – a fehéroroszországi lengyel kisebbségtől származó jelentések alapján – egy nappal azután hangzottak el, hogy Varsó közölte, hogy lerombolja a szovjet Vörös Hadsereg katonáinak emlékművét Lengyelország délnyugati részén. Ez az egyik helyszín a több tucat közül, amelynek elrendelték a megsemmisítését, mióta Oroszország hat hónappal ezelőtt megtámadta Ukrajnát – ám ezek közül egyikben sem nyugszanak katonák.
Minszk, Moszkva kulcsfontosságú szövetségese egyelőre nem adott ki nyilatkozatot az üggyel kapcsolatban, illetve az sem egyértelmű, hogy a két eset összefügg-e egymással.
A Honi Hadsereg a második világháború során egy lengyel emigráns kormány parancsnoksága alatt állt, amelynek székhelye Londonban volt az ország náci és szovjet erők általi megszállása idején.
A Moszkva által támogatott kommunista uralom évtizedei alatt a lengyeleknek megtiltották, hogy nyilvánosan ápolják a Szovjetunió lengyel áldozatainak vagy a rezsim ellen harcolók emlékét.
Fehéroroszország július eleje óta két lengyel háborús temetőt pusztított el. Minszk kemény lépéseket tesz a lengyel kisebbség ellen – számos vezetőt letartóztattak, amióta Lengyelország támogatja az Alekszandr Lukasenko elnökkel szembeni ellenzéket, és csatlakozott a Fehéroroszország elleni nemzetközi szankciókhoz, melyeket az oroszok Ukrajna elleni háborúban játszott szerepe miatt hoztak ellenük.
Lengyelországot a második világháború alatt Németország és a Szovjetunió is megszállta, majd (Magyarországhoz és több kelet-európai országhoz hasonlóan) évtizedekig szenvedett a kommunista uralomtól. A Szovjetunió összeomlása óta eltelt több mint három évtized alatt több lépést is tettek a kommunista jelképek közterekről való eltávolítása érdekében.
A megmaradt szovjet emlékművek eltávolítására tett erőfeszítések felgyorsultak Ukrajna orosz inváziója után, viszont a Vörös Hadsereg katonáinak sírjait rejtő temetőket továbbra is érintetlenül hagyták.
Ukrajna szintén tett „orosztalanítási erőfeszítéseket” tett annak szimbolikus kísérleteként, hogy elvágja közös történelmét Oroszországgal.
A balti államokban, Észtországban és Lettországban, ahol nagy orosz ajkú kisebbség él, szintén eltávolították a szovjet korszak szobrait.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/07/22/lukasenka-ha-az-oroszok-nem-tamadnak-a-nato-tamadta-volna-meg-oket/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon