Oroszország blokkolja a nukleáris egyezményt a zaporizzsjai erőmű miatt
Az ENSZ-ben hetekig tartó vita után sem sikerült megállapodni egy közös nyilatkozatról, ami a fegyverellenőrzési rendszert tekintve újabb csapást jelent.
Oroszország megakadályozta az Egyesült Nemzetek Szervezetében azt a megállapodást, amely a atomfegyverek elterjedésének megakadályozásáról szól. Moszkva kifogásolta az ukrajnai Zaporizzsja erőmű feletti ellenőrzésre vonatkozó záradékot – írta a Guardian.
Eredménytelen tárgyalások
Az ENSZ New York-i székházában 151 ország négy hétig tartó vitája és tárgyalása után sem sikerült megállapodásra jutni. A közös nyilatkozat elfogadásának kudarca újabb csapás a fegyverellenőrzési rendszer fenntartására és az újraéledő fegyverkezési verseny megfékezésére. A záróülést több mint négy órán át halasztották, mivel az oroszok nem voltak hajlandóak elfogadni az atomsorompó-szerződés támogatásáról szóló hosszú nyilatkozatot. Mégpedig azért, mert az utalt a zaporizzsjai atomerőműre, amelyet az orosz erők a frontvonal közelében, Ukrajna délkeleti részén elfoglaltak.
Csütörtökön riadalmat keltett, hogy az erőművet ideiglenesen elvágták az ukrán villamosenergia-hálózatról, de később a kapcsolat helyreállt. Az orosz erők állítólag azt tervezik, hogy tartósabban leválasztják az erőművet a hálózatról, ami aggodalomra ad okot egy esetleges katasztrófa miatt. A megállapodás végleges szövegtervezetének egy bekezdése hangsúlyozta “annak kiemelkedő fontosságát, hogy Ukrajna illetékes hatóságai biztosítsák a nukleáris létesítmények, … mint például a zaporizzsjai atomerőmű ellenőrzését”.
Az orosz delegáció volt az egyetlen, amely az elfogadott szöveg ellen szólalt fel, de a konferencia kudarcáért Ukrajnát és annak “védelmezőit” okolta, “egyoldalú játéknak” nevezve a tárgyalásokat. Állásfoglalásának elhangzása után az orosz küldöttség kisétált az ENSZ ülésterméből.
Az atomsorompó-szerződés
Az atomsorompó-szerződés egy 1968-ban kötött megállapodás volt, amelyben az atomfegyverrel rendelkező államok kötelezettséget vállaltak a leszerelésre, míg az atomfegyverrel nem rendelkező államok ígéretet tettek arra, hogy nem szereznek atomfegyvert. Abban az időben öt elismert atomhatalom volt, bár Izrael addigra titokban kifejlesztett egy saját fegyvert. Jelenleg kilenc állam rendelkezik nukleáris robbanófejjel. Az atomsorompó-szerződés hatályba lépése előtt egyesek azt jósolták, hogy több tucat országnak lesz saját arzenálja.
Ez a második ötévenkénti konferencia, amelyen nem sikerült közös nyilatkozatot kiadni a szerződés melletti elkötelezettségről. Így már 12 éve nem volt még csak részleges megállapodás sem.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Vasco da Gama híres felfedező egyik hajójának maradványát találhatták meg
Újabb izgalmas jel a Marson: tényleg megtalálták az élet nyomait?
Hogyan voltak képesek a rómaiak térképek nélkül hatalmas távolságokat megtenni?
Oroszország már javában az új ballisztikus rakétáit telepíti
A Föld forgástengelye 80 centivel mozdult el, a kutatók pedig végre rájöttek, mi az oka
Az 1000 éves arab szakácskönyvben még a másnaposságra is találni megoldást