A Keszthelyi-hegység kis ékessége: Rezi vára
A Keszthelyi-hegység a Balaton-felvidék része, a Dunántúli-középhegység elkülönült nyugati tagja. Az egyik oldalról a Balaton, másik oldalról a Gyöngyös-patak, a Tapolcai-medence és a Várvölgyi-medence veszi körül. Két fő vonulata van: a Vállus-Vonyarcvashegy – és a Keszthely-Rezi vonulat.

Rezi vár, Fotó: Magyar Várarchívum Alapítvány
A környék fő profilját a magyar tenger irányába mutatja, azonban vessünk most egy pillantást az északi oldalra, mely erdőivel, nyugalmával hívogat. A Zalaszántói-medence felett, Rezi községtől északra a 425 m magas Meleg-hegy előreugró szirtjén épült az észak-déli irányban hosszan elnyújtott, szabálytalan alaprajzú, belsőtornyos kis vár, Rezi vára. A kilátás a Tapolca környéki tanúhegyektől a hegység északi bazaltkaréján át egészen a Schneebergig nyúlik, amitől délre a Kőszegi-hegység és a Zalai-dombság vonulatai látszódnak.

Rezi és Tátika hegye, Fotó: Magyar Várarchívum Alapítvány
A vár két régi főút ellenőrzését látta el a szomszédos Tátikával egyetemben: a Zágráb felé vezető nagy utat és a Keszthely-Sümeg között húzódó völgyet. A középkori Magyarország nyugati területei a folyamatos német fenyegetettség időszakában szervezett védelmi rendszert alkottak, melynek a hátterét kisebb, egymással kommunikálni képes megerősített stratégiai pontok jelentették. Reziről ezért volt fontos a kilátás a német területek felé, valamint a szomszéd várak irányába, hogy működtetni lehessen a jelzőhálózatot.

Tátika, Fotó: Magyar Várarchívum Alapítvány
A védelmi rendszerbe betagozódva láthatóak voltak az erődítési pontok, emiatt pedig kiváló kommunikációs kapcsolattartási lehetőség nyílott a közeli Sümeg és Tátika erősségekkel, valamint rajtuk keresztül a Tapolcai-medence többi katonai objektumával.

A várudvar, Fotó: Mayer Jácint
Rezi várának létezéséről tudunk régebbi korszakból is, de ilyen néven először 1378-ban említi először oklevél, amikor Nagy Lajos király a várat összes tartozékával együtt Lackfi István nádornak adományozta. Története összeforrt a szemközti Tátikáéval, mind építtetésük, funkciójuk, pusztulásuk nagyon hasonlatosnak mutatkozik. A gyenge védművekkel és kis létszámú katonasággal rendelkező várak Hegyesd 1561-es török elfoglalása után kerültek frontvonalba, azonban a század végére komolyabb harcok nélkül végül is lerontásuk, elhagyásuk mellett döntöttek, azóta sorsuk a pusztulás. Helyreállításukra történt kísérlet, viszont mindegyikük esetében ezek rövid időn belül leálltak, félbeszakadtak.

Felújítási munkák, Fotó: Mayer Jácint
Rezi katonai múltja nem záródott le a 16. században. Az 1960-as évek derekán az addig hiányfegyvernemnek tartott hegyi kiképzését itt indította el a honvédség, melynek feltételei adottak voltak a Keszthelyi-hegység mészkőnyúlványán. A sziklamászás feladataitól a kötélpályák kiépítéséig, az ún. lengőhíd létesítésétől, a különböző műszaki gyakorlópályákon keresztül a lövészfegyverekkel végrehajtott feladatokig, a lövészpáncélosok lövészetéig is biztosította a tábor a felkészülést. Ha valakit „rezegni” küldtek a bakaszleng szerint, az bizony ezen a bázison találta magát néhány hosszúnak tűnő hétre.

A lakótorony maradványa, Fotó: Mayer Jácint
1967-ben a Magyar Néphadsereg a hegy tövében építette ki az 1. számú Hegyi Kiképző Bázist, így annak teljes környezetét lezárták a lakosság elől, köztük a várromot is, amiben ekkortájt gyakran katonák gyakorlatoztak. A falak nyomokban még őrzik a szovjet és magyar regruták cirill betűs és egyéb irkafirkáit. A környező erdőben a bázis maradványai mellett többek között a vietnámi híd helye ma is megtalálható. A kiképző központot 1997-ben számolták fel. Ez az elzártság azonban terület élővilágának kifejezetten jót tett, így az itt előforduló számos védett és fokozottan védett faj miatt már 1984-ben tájvédelmi körzetté nyilvánították a területet, majd 1997-ben az akkor megalakuló Balaton-felvidéki Nemzeti Park fokozottan védett természeti területe lett.

Érdemes elolvasniA megújult sümegi vár és püspöki palota – FOTÓK
A vár alatt elhelyezkedő Zalaszántó látnivalói között megemlítjük a mutatós középkori templomát és a beltérben őrlő malomkerekéről híres Kotsy-vízimalmot is. Rezi várával szemben magasodnak, a völgy túloldalán a Tátika romjai, így a két vár egy napos gyalogtúrával teljesíthető, de a közelben Sümeg, a Tapolcai-medence és Keszthely is további programlehetőségeket kínál.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás
Titokzatos, mini jégkorszak dönthette meg szakértők szerint a Római Birodalmat
Megtalálták Mátyás király földi maradványait?
Életre utaló jeleket találhattak egy, a közelünkben lévő bolygón?
Felújítják és bővítik is a Debreceni nemzetközi repülőteret
Több mint 100 ló csontvázát találták meg egy 1800 éves temetőben