Az oroszok újranyitják az Északi-sarkvidéken lévő régi szovjet katonai állomásokat
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a napokban arra figyelmeztetett, hogy Moszkva több száz szovjet kori katonai létesítményét nyitja újra az Északi-sarkvidéken.
Stoltenberg kanadai útján beszél erről – a szövetség történetében először látogatott a szervezet vezetője az észak-amerikai ország arktiszi területeire.
Az ezen alkalomból tartott beszédében, melyről a Euronews tudósított, a főtitkár hangsúlyozta, hogy az orosz rakéták és bombázók legrövidebb útja Észak-Amerikába az Északi-sarkon keresztül vezet.
„Oroszország új sarkvidéki parancsnokságot állított fel. Több száz új és egykori, a szovjet korszakból származó sarkvidéki katonai állomást nyitott meg, köztük repülőtereket és mélytengeri kikötőket. Oroszország számos új és újszerű fegyverrendszerének tesztelésére is használja a régiót – mondta Stoltenberg.
A NATO főtitkára azt is megjegyezte, hogy miután Finnország és Svédország csatlakozik a szövetséghez, a nyolc sarkvidéki országból hét lesz a NATO-tagja, egyedül Oroszország jelenti majd a kivételt.
A látogatás előtt Kanada óvakodott a NATO jelenlététől az északi-sarkvidéki térségében, Justin Trudeau miniszterelnök azonban megjegyezte, hogy Oroszország Ukrajna elleni inváziója megváltoztatta a geopolitikai helyzetet.
„Fontos, hogy mindannyian felismerjük a változó geopolitikai valóságot, amellyel a világ most szembesül, és a NATO-szövetség országai többet fektetnek be a NATO-területek biztonságának képességébe, beleértve az Északi-sarkvidéket is” – mondta Trudeau.
Kanadát korábban azért is kritizálták, mert NATO-tagként nem költ eleget hadseregére. Júniusban azonban 3,8 milliárd eurós beruházást jelentett be NORAD létesítményeinek modernizálása érdekében.
A NORAD-ot, vagyis az észak-amerikai légvédelmi parancsnokságot Washingtonnal közösen üzemeltetik, feladata többek között a beérkező orosz repülőgépek vagy rakéták észlelése.
Stoltenberg és Trudeau azt is elmondta, hogy az éghajlatváltozás új biztonsági kihívásokat jelent az északi-sarkvidéken, mivel az olvadó jég miatt a terület könnyebben elérhetőbbé válik a katonaság szárazföldi egységei számára.
A főtitkár aggodalmának adott hangot a Peking és Moszkva közötti együttműködéssel kapcsolatban az Északi-sarkvidéken a hajózás és az erőforrások feltárása terén.
Mindezek mellett Kína önmagában is megérdemli a kitüntetett figyelmet: a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg világ legnagyobb jégtörő flottájának megépítését tervezi.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/27/koszovo-tobb-nato-bekefenntartot-ker-a-fokozodo-feszultsegek-miatt/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Gyaloglás és kokain: A Viktoriánus társadalom furcsa sportja
Bemutatjuk a Sziklakórház atombunkerének rejtélyét és borzalmakkal teli történetét
A Gibraltári repülőtér a világ egyik legveszélyesebbje, de nem a rajta húzódó útkereszteződés miatt
Egy orosz gép tévedésből egy gabonaszállító hajót bombázott le
Nigéria, ahol a keresztények halálos veszélyben vannak
I. Xerxész, aki kegyetlenül megbüntette a tengert, amiért lerombolta hídját