Az ukrán fronton egyre nagyobb szükség van Putyin zsoldos hadseregére, a Wagner-csoportra
Az orosz zsoldoshadseregnek tartott Wagner-csoport létezése is kérdéses volt az ukrajnai háborúig. A Kreml első lendületből nem tudta bevenni Kijevet, és rendre újra kellett szerveznie a támadásokat, mivel egyre kínosabb lett Vlagyimir Putyin elnök számára az elhúzódó háború. Több forrásból is tudni lehet, hogy gyakran hívják segítségül a zsoldosokat, hogy tovább tudjon haladni a Kreml “különleges hadművelete”.
Wagner-csoport
A Wagner-csoportként emlegetett irreguláris orosz zsoldoshaderőt a Kreml által irányított árnyékhadseregként szoktak jellemezni. A katonai cég alapítója egy nyugalmazott GRU-alezredes, Dimitrij Utkin volt, akinek a beceneve Wagner volt, innen jött a csoport elnevezése. A németes elnevezést állítólag Utkin azért kapta, mert bármennyire is furcsa, de nagy rajongója a náciknak és kimondottan az SS-nek. 2014-től érkeztek az első hírek a csoport létezéséről, amikor komoly segítséget adott a profi magánhadsereg a donyecki és luhanszki szakadároknak. Azóta több helyen is feltűntek, így Közép-Afrikai Köztársaságban, Szíriában és Líbiában “képviselték” az orosz érdekeket.
Ukrán fronton
Az ukrajnai orosz támadás villámháborúnak indult a Kreml szándékai szerint, de gyorsan kiderült, hogy ez nem fog menni. Többszöri nekiugrásra sem sikerült nagyot alkotnia az orosz hadseregnek, így most faluról falura igyekeznek felmorzsolni a jóval kisebb és gyengébb ukrán védelmet. A “Wagner zsoldosok” bevetéséről egyre többször érkeznek hírek, ami nem csoda, hiszen az oroszok is jelentős csapatveszteségeket szenvednek, ráadásul a morál is elég alacsonyan van, hiszen sokszor orosz ajkú ukrajnai városokat tesznek egyenlővé a földdel.
A Kreml sokat fizet a Wagner-csoport magán katonai vállalkozásnak, de sokat is kér, hiszen néhány kritikus funkciót, többek között a logisztikát, valamint egyes esetekben a frontvonalakon folyó nehéz harcok kiegészítését is ellátják a zsoldosok.
Szokatlan viszonyok a Wagner-csoport számára
Az ukrajnai harcok hevesek, és nagyban különböztek attól a fajta akciótól, amelyet egy Wagner-tag Maliban, a Közép-afrikai Köztársaságban vagy Szudánban tapasztalhatott. Ezekben az esetekben a Wagner harcosai az adott ország vezetésének parancsára tevékenykednek, és az ellenállás, amellyel szembenéznek, banditákból, milíciákból vagy gyengén felfegyverzett felkelőkből áll. Jelenleg mintegy 5000 Wagner-harcos tartózkodik Afrikában, ahol gyakran alkalmaznak felperzselt föld taktikát a helyi lakossággal szemben, hogy értékes természeti erőforrásokhoz jussanak.
Toborzás
Az egykor titkos szervezet a közelmúltban kilépett az árnyékból, és az orosz állami televízióban hősökként dicsőítették a tagokat, miközben Moszkva továbbra is tagadja a hivatalos kapcsolatot. A hírverés részben a toborzás elősegítését szolgálja, hiszen a mennyiségre való törekvés csökkentette az újoncok minőségét, és állítólag Wagner most aktívan toboroz zsoldosokat például orosz börtönökből. Már többször beszámoltak emberi jogi visszaélésekről, ami a csoport nevéhez fűződik, de az erőszakos bűnözők és rabok további toborzása a szervezetbe valószínűleg nem csökkenti az ilyen visszaéléseket.
Egy hirdetés a Vkontakte nevű népszerű orosz közösségi oldalon hirdette: “Szeretnél egy felejthetetlen nyarat eltölteni új barátokkal és profitot szerezni? A ‘Wagner-csoport’ utazási cég európai, afrikai és közel-keleti utakat kínál”. Jekatyerinburgban új hirdetőtáblák is igyekeznek új harcosokat megszólítani, és a csoport új toborzóközpontokat nyitott több tucat városban Oroszország-szerte. Ami egyértelműen látszik, az új Wagner legényeket egyszerű ágyútölteléknek szánják, akiket minimális kiképzés után azonnal a frontvonalra küldenek, hogy harcoljanak az ukrán erők ellen.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/29/az-oroszok-elmenekitik-a-legujabb-vadaszrepulogepeiket-a-krimrol/” ][/hm_embed]
Ukrajnába vezényelték őket
Főként a szubszaharai Afrikától a Közel-Keletig tevékenykedő Wagner-tagokat az ukrajnai frontvonalakra vezényelték át, hogy a Kreml háborús erőfeszítéseit erősítsék. A jelentések szerint a Wagner-erők mostanra integrálódtak az orosz hadsereg ukrajnai parancsnoki és irányítási apparátusába, és harcosai a hagyományos orosz erők mellett tevékenykednek a Donyecki-medencében.
A magánhadsereg eszközökkel jól fel van szerelve, a jelentések szerint még saját légi egységgel is rendelkezik Ukrajnában, ahol tagjai vadászgépeket üzemeltetnek, és állítólag tankokból, kifinomult légvédelmi rendszerekből és nehéztüzérségből álló lenyűgöző arzenállal büszkélkedhet.
A Wagner egységeit Popasznában, ahol a csoport állítólag főhadiszállást létesített.
Az oroszok által július elején elfoglalt Szeverodnyesztszkben és Liszicsanszkban is láttak harcoló egységeket, illetve a közelmúltban Wagner-egységeket azonosítottak Bakhmut környéként.
Megromlott cégér?
Ahogy a Wagner-csoport erőltetetten növeli a létszámát, úgy csökken a “szolgáltatásuk” színvonala, ami közvetlen hatással lesz az Ukrajnában harcoló orosz erők moráljára, valamint a szervezet hírnevére. Egy megromlott cégér komoly következményekkel járhat a szervezet külföldi műveleteire, Líbiától Szíriáig. Valószínűleg kevesebb ország fog kiképzést vagy partnerséget keresni Oroszországgal, még akkor is, ha a diktátorok és hadurak Szíriában, Líbiában és Maliban a múltban szemet hunytak az ilyen jellegű aggodalmak felett. A Wagner-csoport katonái számos nagy nyilvánosságot kapott mészárláshoz kapcsolódtak különböző afrikai országokban, és nem tudni, hogy más államokat is vonzana-e egy “kötöttségek nélküli” megállapodás, amelyet Wagner a jelek szerint Damaszkusszal, Bamakóval és Banguival kötött.
A jövő
Moszkva taktikája egyszerű, miközben az Egyesült Államok tovább csökkenti katonai jelenlétét a világban, Oroszország például a Wagner-csoportot fogja felhasználni az orosz befolyás kiterjesztésére, és ily módon kihasználja a hatalmi vákuumokat Latin-Amerikától a Közel-Keletig. Várhatóan a Wagner-csoport zsoldosai a jövőben még több helyen fognak feltűnni, hogy válogatás nélküli eszközökkel nyomatékosítsák a Kreml és szövetségesei akaratát.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/27/ukrajna-az-usa-altal-tokeletesitett-harcmodort-hasznalja/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat