Az USA gigantikus fegyvercsomaggal dühíti Kínát
Munkások dolgoznak a CM-34-es páncélozott járművek összeszerelősorán egy katonai tesztüzemben, a közép-tajvani Nantou megyében, 2022. június 16-án. A tajvani hadsereg CM-34-es páncélozott járműveket mutatott be 30 mm-es géppuskákkal a Kína és Tajvan között fennálló feszültségek közepette. A tajvani hadsereg demonstrálta a CM-34 új képességeit a korábbi CM-33-as modellhez képest. EPA/RITCHIE B. TONGO
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma jóváhagyta, hogy 1,1 milliárd dollár értékben katonai felszereléseket adjanak el Tajvannak. Többek között 60 hajó elleni rakétát és 100 levegő-levegő rakétát. Mindeközben Kína ellenlépésekkel fenyegetőzik.
A Pentagon pénteken jelentette be a csomagot Kína Tajvan körüli agresszív hadgyakorlatai nyomán, miután a múlt hónapban az amerikai képviselőház elnöke, Nancy Pelosi, ellátogatott a szigetre. A csomag magában foglalja a levegő-levegő és felszíni támadásra alkalmas Sidewinder rakétákat mintegy 85,6 millió dollárért, a Harpoon hajó elleni rakétákat 355 millió dollárért, valamint a tajvani megfigyelő radarprogram támogatását 665,4 millió dollárért – közölte a Pentagon Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynöksége (DSCA) – számol be a Reuters.
Liu Pengyu, a washingtoni kínai nagykövetség szóvivője is megszólalt az ügy kapcsán. Közleményében kijelentette, hogy a fegyvereladás “súlyosan veszélyezteti a Kína és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokat, valamint a Tajvani-szoroson belüli békét és stabilitást”.
“Kína a helyzet alakulásának függvényében törvényes és szükséges ellenlépéseket fog tenni” – mondta. Joe Biden elnök kormánya közölte, hogy a csomagot eddig is fontolgatták, és Tajvannal konzultálva dolgozták ki.
“A Kínai Népköztársaság eközben tovább növeli a Tajvanra gyakorolt nyomást, többek között a Tajvan körüli fokozott légi és tengeri katonai jelenlét révén. Ezen felül kísérletet tesz a Tajvani-szorosban fennálló status quo megváltoztatására. Addig mi megadjuk Tajvannak, amire szüksége van önvédelmi képességeinek fenntartásához” – mondta Laura Rosenberger, a Fehér Ház Kínáért és Tajvanért felelős vezető igazgatója egy nyilatkozatban.
A Reuters a múlt hónapban arról számolt be, hogy a Biden-kormányzat új felszereléseket tervez Tajvan számára. A felszerelések fenntartják Tajvan jelenlegi katonai rendszerét, a Pelosi látogatását követő fokozott feszültségek ellenére is.
“Az eladások rutinszerű esetek, hogy támogassuk Tajvan folyamatos erőfeszítéseit fegyveres erőinek modernizálására és hatékony védelmi képességének fenntartására”,
mondta egy névtelenséget kérő amerikai külügyminisztériumi szóvivő.
A tajvani védelmi minisztérium köszönetét fejezte ki, hozzátéve, hogy Kína közelmúltbeli “provokatív” tevékenységei komoly fenyegetést jelentenek. Úgy vélik, a fegyvereladás segítene szembenézni Kína katonai nyomásával.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög