Németországban sincs nyugtuk: ukránokat és oroszokat zaklatnak a nyugati országban
Immár több mint fél éve tart a háború Ukrajnában. Aki megteheti, elhagyja az országot, aki megtehette, már máshol próbál élni és kivárni, míg vége a borzalmaknak. Sokuk külföldön sem lelt nyugalomra, és meglepődve tapasztalja, hogy még nyugaton is félteniük kell az épségüket.
A berlini Brandenburgi kapuhoz közeledve az ukránok sárga-kék ruhába öltözve azt skandálták, hogy “Gázembargó most” és “Oroszország terrorista állam”. Ukrajna Szovjetuniótól való függetlenné válásának 31. évfordulója alkalmából vonultak fel, és arra akarták emlékeztetni német vendéglátóikat, hogy Ukrajna még mindig – és megint – háborús övezet, és hogy a magas gázárak valójában mennyit jelentenek az ukrán életekhez képest.
Egyesekben másfajta frusztráció is kavarog: a Németországban való élet nehézségei. Mert, bár könnyebbnek tűnik – és minden bizonnyal az is –, mint a háború sújtotta Ukrajnában, sokaknak Németországban sem egyszerű a sora – közölte az Euronews.
Személyes beszámolók
Az aktivisták szerint a februári invázió óta megszaporodtak az ukrán aktivisták és támogatók zaklatásai. Veronika Berlinben egy megafonon keresztül irányítja az ukrán aktivistákat. Elmondása szerint február óta háromszor tett orosz személyek ellen feljelentést a rendőrségen, mert a metróban és az Alexanderplatzon erőszakoskodtak, miután meglátták ukrán színű karszalagját.
“Provokálni akarnak” – mondta azokról az oroszokról, akikkel a háború kezdete óta találkozott. “Agresszívak. Mi nem akarunk konfliktust, már így is elég volt belőle”.
A 20 éves Valerya napraforgó fejdíszt visel, és elege van a németországi életből. A háború kitörésekor érkezett, de szeretne minél hamarabb hazamenni. “Sok orosz ember van itt, és nagyon agresszívek. Azt mondták nekem, hogy meg akarnak ölni engem és a népemet” – mondta az Euronewsnak.
Anastasiia Lavrova májusban néhány napra Berlinbe látogatott, és elmondta, hogy a metróban vették célba. Egy mellette ülő férfi felugrott, durván rázta a kezét, majd oroszul azt kiabálta, hogy “kurva”.
“Elsőre hirtelen megdöbbentem, és nem értettem, mi történik, de egy idő után rájöttem, hogy a táskám jobb oldalán sárga és kék szalag és egy kis kitűző is volt” – nyilatkozta.
Az oroszokat sem hagyják békén
A német fővárosban az oroszul beszélőket is zaklatják. A Datscha, egy berlini orosz étterem több fenyegető telefonhívást is kapott, köztük olyat, hogy valaki puskával fog betörni az étterembe. Az hely válaszul egy táblát helyezett ki, amelyen az állt, hogy “a háborúnak nincs helye a közösségünkben”, és pénzt és ruhákat gyűjtött az ukrán menekültek számára.
A Human Rights Watch szerint egy német-orosz iskolát gyújtogatásos támadás ért, illetve megrongáltak régi, szovjet emlékműveket is.
A Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) április közepén közölte, hogy több mint 1700 bűncselekményt regisztrált a háborúval kapcsolatban, köztük oroszok, ukránok és fehéroroszok elleni incidenseket. A hivatal szerint hetente mintegy 200 ilyen bűncselekmény történik.
Lelki terror
“Az elmúlt hetekben sok orosszal beszéltünk a háború kezdete óta szerzett tapasztalataikról” – írta Eva Cosse, a HRW kutatója.
“Egy 40 éves orosz nő, aki 17 éve él Németországban, arról számolt be, hogy április végén, amikor lányával és ukrán unokatestvérével egy berlini parkban sétált, megfenyegették, hogy megerőszakolják. A nőnek sikerült elmenekülnie, de azt mondta, sokkolta az eset: “Nyilvános helyen már halkabban beszélek, ha az orosz nyelvet használom. A játszótéren pedig odafigyelek, hogy ki van a lányommal vagy a lányom közelében”.
Nehéz megmondani, pontosan hány ukrán tartja otthonának Németországot. A Külföldiek Központi Nyilvántartása szerint a háború előtt mintegy 150 ezren voltak, Oroszország februári megszállása óta viszont mintegy 971 ezer ukrán tartózkodik az országban. Eközben becslések szerint Németországban hárommillió orosz anyanyelvű lakos él, akik közül sokan a volt Szovjetunió országaiból érkeztek a szétesés után.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?