Új szelek fújnak a kriptopiacon
A kriptopiac elmúlt 1 éve meglehetősen mozgalmas volt. Tavaly novemberben még pozitív rekordot döntöttek az árak, az idei év pedig nagyrészt a veszteségektől hangos. Az év első felében még voltak javulások, de az elmúlt 2-3 hónapban már inkább csak esést látunk.
November óta a kriptoeszközök piaci kapitalizációjának több mint fele eltűnt. A Bitcoin például 70%-al van a tavaly novemberi csúcs alatt, az Ether pedig kb. 80%-ot esett, és a többi kriptovaluta is hasonló tendenciát mutat. Ez az értékvesztés hatalmas veszteséget okoz a befektetőknek, és nemcsak az egyéni befektetőket sújtja. El Salvador – ahol tavaly szeptember óta hivatalos fizetőeszköz a Bitcoin A year into El Salvador’s grand crypto experiment – jelenleg egyes becslések szerint több mint 60 millió dollár veszteségen csücsül. Az ország termelőipara jelentéktelen, a gazdaság a hazautalásoktól függ, amelyek a GDP több mint 20%-át teszik ki.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/02/06/kriptovaluta-megeri-vagy-csak-egy-lufi/” ][/hm_embed]
Az elmúlt hónapok eseményei megmutatták, hogy a kripto három gyengesége – likviditási védőháló, az eszközök “homályos” értékelése és kapcsolódása – hogyan fokozhatja a bajt.
Likviditási védőháló
A hagyományos pénzügyek jelentős szabályozórendszerrel bírnak, amely védőhálót biztosít a befektetőknek. A kripto területén azonban nincs olyan intézmény, mely jelentős, rendszerszintű védelmet nyújtana a nyomás alatt álló eszközöknek – pl. stabil érmék – vagy segítené fontos cégek megmentését.
Ellentétben a hagyományos finanszírozással, a kriptokölcsönzőknél lévő betétek nem biztosítottak. A kripto szabályzórendszerének kialakítása nemcsak a befektetők védelmét szolgálná, de egy esetleges áresésnél csökkenteni tudná a pánikszerű eladások kockázatát.
Egy pici jó hír a kripto univerzum számára, hogy a pár hónappal ezelőtti, stabil érméktől való menekülés nem volt válogatás nélküli. Hasonlóan a bankoktól való menekülés esetén (ahol a betétesek a rossz bankokat hagyják el a jóért), a stabil érmék esetében is valami ilyesmi történt. A tokenek tulajdonosai a megbízhatatlan eszközöket (pl. terra vagy tether, amelyet korábban a new yorki főügyész megbírságolt a befektetők félrevezetése miatt) eladták és helyettük jobb minőségűnek ítélt stabil érméket vásároltak. Ilyen például az USD-érme, amely rendszeresen auditált jelentéseket tesz közzé arról, hogy milyen eszközök (készpénz, részvény, kötvény) biztosítják az érme fedezetét.
Csak azért, mert egyes piaci szereplők komolyan veszik a befektetőiket, az átláthatóságot stb. még nem jelenti azt, hogy a kripto területén nincs szükség egységes szabályozórendszer kialakítására.
Értékelés és kapcsolódás
A leggyakrabban forgalmazott kripto tokenek összetett termékek, mint pl. származékos tokenek (az árfolyam egy másik termék ármozgásához köthető), vagy DeFi (decentralized finance = decentralizált finanszírozás) platformok által kibocsátott termékek, amelyekre nincsenek megalapozott értékelési modellek. Ezek hiánya azt jelenti, hogy az árazásba vetett bizalom egy pillanat alatt eltűnhet. A kriptopiac egyes részein fellépő problémák végül kifelé gyűrűzhetnek, nem utolsósorban a Bitcoinra és a teljes kriptopiacra.
A DeFi platformok közötti magas fokú összekapcsolódás – részben az erősödő verseny eredménye – szintén problémás. A robbanásszerű növekedési időszak után a DeFi-be fektetett pénz mennyisége csökkent az elmúlt évben. A hagyományos befektetési eszközök esetében általában egy termék értékének csökkenése nincs hatással a teljes piacra. A kripto eszközöknél viszont, a magas fokú összekapcsolódás miatt, egy eszköz áresésének hatása végigvonul a teljes rendszeren.
A problémák nem csak a kripto univerzumban vannak, feszültségek jelentek meg a hagyományos pénzügyi rendszerben is. A részvény- és kötvénypiaci “kalandok” miatt néhány kockázatos kibocsátó elhalasztotta a tervezett adósságeladásokat, a rossz piaci feltételekre hivatkozva. Mások pedig még két számjegyű hozam mellett sem tudtak befektetőket vonzani. Úgy tűnik a szabad pénz korszaka véget ért és a repedések mindegyik pénzügyi piacon megjelentek.
A kriptonak jó hírre van szüksége, mert az elmúlt év nagyon kemény volt. Az Ethereum platform szeptember 15-re tervezett fejlesztésének sikere lehetne ez a jó hír. Ez persze nem hozna helyre semmit az elmúlt időszak piaci pusztításából, azonban a fejlesztés komolyan csökkentené a környezeti hatásokat (pl. a jelenlegi energiafelhasználást több mint 90%-al!). Emellett a jövőbeni fejlesztések lehetőségének kiemelésével azt sugallják, hogy a kripto szebb jövő előtt áll, mint ahogyan azt jelenleg sokan értékelik.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény