Fogvatartott ukrán orvos: egy hétéves kisfiú halt meg az ölemben
Egy önkéntes ukrán orvos csütörtökön amerikai törvényhozóknak arról beszélt, hogy fogolytársait ringatta és vigasztalta, miközben azok kínzások és nem megfelelő ellátás miatt haltak meg.
Julija Pajevszkát márciusban Mariupolban fogták el az oroszbarát erők. Donyeck régióban, az oroszokkal szövetséges területen több helyen tartották fogva. Csütörtökön az Európai Biztonsági és Együttműködési Bizottság, ismertebb nevén a Helsinki Bizottság törvényhozói előtt beszélt, amely kormányzati ügynökséget részben azért hozták létre, hogy elősegítse az emberi jogok nemzetközi tiszteletben tartását.
A csütörtöki volt a legrészletesebb nyilvános beszámolója a fogságban való helyzetről, amely az ukránok és a nemzetközi jogvédő csoportok szerint a civilek és katonák fogva tartását egyaránt jelenti az orosz erők részéről. Az ukránok által Taira becenéven ismert Pajevszka és a mariupoli sebesültek ellátása a közel hét hónapig tartó ukrajnai orosz invázió során világszerte nagy figyelmet kapott, miután a testkamerával készült felvételeket az Associated Press rendelkezésére bocsátotta.
Mert megtehetik
“Tudod, miért csináljuk ezt veled?” – kérdezte Pajevszkától egy orosz, miközben kínozta őt, mesélte a bizottságnak. A nő erre csak annyit válaszolt: “Mert megtehetitek.”
A fogvatartottak szenvedéséről kegyetlen leírások születtek. Egy 7 éves kisfiú az ölében halt meg, mert nem volt nála az ellátásához szükséges orvosi felszerelés. A kínzások általában azzal kezdődtek, hogy fogvatartóik arra kényszerítették az ukrán foglyokat, hogy levegyék a ruháikat. Ezután az oroszok hozzáláttak a foglyok véresre veréséhez és egyéb kínzásához.
Az eredmény az volt, hogy néhány “fogoly hetekig üvöltözött a cellákban, majd orvosi segítség nélkül belehalt a kínzásba” – nyilatkozta megtörten.
“Az egyik barátomnak csak annyit tudtam segíteni, hogy becsuktam a szemét, mielőtt a teste kihűlt.”
Pajevszka elmondta, hogy egy rutinszerű okmányellenőrzés során megállították, aztán őrizetbe vették. Egyike volt annak a több ezer ukránnak, akikről úgy vélik, hogy az orosz erők fogságába estek. Mariupol polgármestere szerint csak az ő városából 10 000 ember tűnt el a város hónapokig tartó orosz ostroma alatt. A város áprilisban került az oroszok kezébe, a bombázások szinte teljesen lerombolták, és rengetegen haltak meg.
A Genfi Egyezmény szerint “minden körülmények között” védelmet élveznek a katonai és polgári orvosokat. Ben Cardin marylandi demokrata szenátor, a Helsinki Bizottság társelnöke aláhúzta, hogy az általa leírt, a civil és katonai fogvatartottakra vonatkozó körülmények sértik a nemzetközi jogot. Az ENSZ ukrajnai emberi jogi megfigyelő missziója szerint dokumentálták, hogy az orosz fogságban lévő hadifoglyok változatos kínzást és rossz bánásmódot, valamint elégtelen élelmezést, víz- és higiéniai ellátást szenvedtek el.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország már javában az új ballisztikus rakétáit telepíti
A Föld forgástengelye 80 centivel mozdult el, a kutatók pedig végre rájöttek, mi az oka
Az 1000 éves arab szakácskönyvben még a másnaposságra is találni megoldást
Lenyűgöző bolygóegyüttállást láthatunk december elsején
Elképesztő méretű aranylelőhelyre bukkantak Kínában
Utazás Sárdzsába, az Emirátusok kulturális központjába – képgaléria