Kína: meg kell akadályozni a demokrácia terjedését
Hszi Csin-ping kínai elnök pénteken felszólította az Oroszországot és Iránt is magában foglaló közép-ázsiai regionális csoportot, hogy működjenek együtt annak érdekében, hogy megakadályozzák a “színes forradalmakat”. Ezalatt a népi, demokráciapárti felkeléseket érti, és szerinte félő, hogy “külső erők” segítenék elő ezeket.
Hszi ezeket a megjegyzéseket Üzbegisztánban tette a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) csúcstalálkozójának második napján – írja a Voa News. Beszédében többek között azt mondta, hogy a tagoknak támogatniuk kell az egyes országok által a saját biztonsági és fejlesztési érdekeik védelmére tett erőfeszítéseket, és meg kell akadályozniuk, hogy a kívülállók “színes forradalmat” szítsanak.
Hszi felajánlotta, hogy 2000 rendőrtisztet képeznek ki, hogy létrehozzanak egy regionális terrorizmusellenes központot. Ezen kívül “megerősítik majd a bűnüldözési kapacitást” a tagországok között. Megfigyelők úgy vélik, hogy Hszi a demokráciapárti mozgalmak támogatására irányuló nyugati erőfeszítésekre utalt. Olyanokra, amelyek az évek során más önkényuralmi rezsimeket is megdöntöttek. Az SCO állandó tagjai Kína, India, Pakisztán, Oroszország, valamint a közép-ázsiai Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán és Üzbegisztán. A szervezetet 2001-ben hozták létre politikai, gazdasági és biztonsági szervezetként a nyugati intézményekkel szemben.
A találkozó egyben Hszi első tengerentúli útja volt a COVID-19 járvány óta. Emellett az első személyes találkozója Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a februári pekingi téli olimpiai játékok óta, mielőtt Putyin megkezdte ukrajnai invázióját. A két vezető csütörtökön támogatást ígért egymásnak. Putyin támadta az amerikaiak által uralt “egypólusú” világot, amely ellen szerinte Oroszország és Kína közösen léphet fel. Hszi közölte Putyinnal, hogy Kína kész együttműködni Oroszországgal, hogy “demonstrálja egy nagy ország felelősségét” és “stabilitást vigyen a zavaros világba”.
A Voa Newsnak nyilatkozva a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője, John Kirby azt mondta, Oroszország és Kína partnersége a kölcsönös kényelmen alapul. Azt mondta: “Ez a két ország nem a legjobb barátok közé tartozik. Nyilvánvalóan van kapcsolatuk, de ez nem a kölcsönös bizalomra épül”. Kirby szerint az USA továbbra is nyitva fogja tartani a kommunikációs vonalakat Kínával.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon