Németország lefoglalt egy komplett orosz tulajdonú olajfinomítót
Németország pénteken átvette az irányítást egy nagy, orosz tulajdonú olajfinomító felett, kockáztatva ezzel Moszkva megtorlását, mivel Berlin megpróbálja megerősíteni az energiaellátását és teljesíteni az Európai Unió felé fennálló azon kötelezettségét, hogy az év végéig felszámolja az orosz olajimportot.
A gazdasági minisztérium a Reuters szerint közölte, hogy a Rosneft orosz olajcég egységét az ipari szabályozó felügyelete alá helyezi, és átveszi a Schwedt finomítót, amely a berlini üzemanyag-ellátásának mintegy 90 százalékát biztosítja.
A minisztérium közleménye szerint a vagyonátruházással az „energiaellátás biztonságát fenyegető veszélyt hárítják el, és alapvető alapkövét rakják le a schwedti telephely megőrzésének és jövőjének”.
A kormányok Európa-szerte versenyeznek áramszolgáltatóik támogatásáért és az üzemanyag-szállítások biztonságáért, miközben szankciókat vezettek be Oroszországgal szemben Ukrajna inváziója miatt.
Moszkva a gázszállítások csökkentésével vágott vissza, és azzal fenyegetőzött, hogy elzárja az összes csapot, aminek következtében az árak ugrásszerűen megemelkedtek, és kilátásba helyezték az energiaínséget Európában ezen a télen.
Mostantól a Szövetségi Hálózati Ügynökség felügyelete alá tartozik a Rosneft Deutschland, amely az orosz olajcsoport többségi tulajdonában volt, és a német olajfeldolgozó kapacitás mintegy 12 százalékát adja. A szabályozó szerint az eredeti tulajdonosnak már nincs felhatalmazása utasítások kiadására.
A Rosneft Deutschland és a Rosneft egyelőre nem kommentálta a lépést.
A PKN Orlen lengyel finomító is érdekelt abban, hogy részesedést szerezzen a Schwedti finomítóban, amely Németország negyedik legnagyobb ilyen üzeme, ugyanis Nyugat-Lengyelország egyes részeit is ellátja – közölték a Reuters hírügynökséggel az ügyet ismerő berlini és varsói források.
A Schwedtben 37,5 százalékos részesedéssel rendelkező Shell nyilatkozatban közölte, hogy már egy ideje el akarta adni az üzletrészét, és ebben nem befolyásolja a mostani német lépés.
A Schwedt-finomító hetek óta dilemma elé állította Berlint, mivel az összes nyersolaját Oroszországból kapta, Németországnak azonban eltökélt szándéka, hogy az Európai Unió szankciói miatt az év végéig megszüntesse az oroszországi olajimportot.
A Schwedt átvételével azonban Moszkva megtorló intézkedéseit kockáztatja.
Lengyelország az év elején közölte, hogy a finomító orosz tulajdonának megszűnése a feltétele annak, hogy a tengeren keresztül szállítsanak olajat egy gdanski terminálon és lengyel csővezetékeken keresztül az orosz kőolaj pótlására.
A német gazdasági minisztérium közölte, hogy a pénteki lépés egy olyan csomagot tartalmaz, amely biztosítja, hogy a finomító alternatív útvonalakról is kaphasson olajat, de erről egyelőre részleteket nem közölt.
Az ügylet Németország legújabb kísérlete az energiapiac stabilizálására.
A kormány a héten bejelentette, hogy megerősíti azoknak a vállalatoknak a hitelezését, amelyeket a gázárak emelkedése fenyeget, az Uniper áramszolgáltató pedig azt mondta, hogy az állam átveheti az ellenőrző részesedést, és hozzáadott egy 19 milliárd eurós kormányzati mentőcsomagot.
A kormány a korábban Gazprom Germania néven ismert SEFE-t is vagyonkezelő ellenőrzése alá helyezte, miután a Gazprom orosz energiaóriás áprilisban lemondott róla.
Berlin folyamatosan szenved Moszkva azon húzása miatt, hogy leállította a gázeladásokat az Északi Áramlat 1 vezetéken, amely Európa legnagyobb gazdaságát tápláló legnagyobb gázellátási útvonal volt.
A pénteki döntés egyébként azzal is jár, hogy a Szövetségi Hálózati Ügynökség elveszi a Rosneft Deutschland részvényeit a karlsruhei MiRo finomítóban és a vohburgi Bayernoil finomítóban.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/15/oszinte-vallomas-nagy-bajba-kerulhet-nemetorszag-telen/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon