MEGDÖBBENTŐ VIDEÓK – Milliókat kellett evakuálni a Japánban pusztító tájfun miatt
A Japánt valaha sújtó egyik legnagyobb tájfun a déli Kyushu szigetén ért partot, tudósított a BBC.
A Nanmadol tájfun legalább 180 km/órás szelet hozott, de egyes helyeken elérte az elképesztő 270-300 km/órát is. Egyes területeken 500 mm csapadék is előfordulhat vasárnap és hétfőn.
Legalább négymillió embert felszólítottak, hogy hagyják el otthonaikat.
Kiterjedt áradások és földcsuszamlások várhatók a térségben, a vonatközlekedést felfüggesztették, kompokat és több száz repülőjáratot töröltek.
A tájfun Kagosima város közelében, Kyushu déli csücskében érte el a szárazföldet vasárnap reggel.
Kyushu a legdélibb a négy sziget közül, amelyek Japán fő részét alkotják, és több mint 13 millió embernek adnak otthont.
A hatóságok “különleges riasztást” adtak ki a szigetre – ez volt az első, amelyet a Kelet-kínai-tenger kisebb, távoli japán szigeteiből álló Okinava prefektúrán kívül hirdettek meg – írja a Japan Times.
A Japán Meteorológiai Ügynökség szerint a Nanmadol özönvízszerű esőzéseket és viharhullámokat hoz a part mentén, és olyan erős szelet, melyek könnyedén összedöntik a házakat.
Izumi város egyik tisztviselője szerint a vasárnap délutánra a körülmények gyorsan romlottak.
“A szél rendkívül erős lett. Az eső is erősen esik. A láthatóság szinte nulla” – mondta az AFP-nek.
A tájfun most észak felé halad Kyushu-n keresztül, hatalmas mennyiségű esőt hullatva a sziget hegyvidékes közepére.
Az elkövetkező napokban várhatóan Japán középső részén keresztül Tokió felé mozog, miközben megőrzi erejének nagy részét.
Kyushu-szerte felszólították az embereket, hogy vonuljanak a menedékhelyekre, de az evakuálási figyelmeztetések nem kötelezőek. A hatóságok folyamatosan próbálják meggyőzni az embereket, hogy keressenek védett helyeket a szélsőséges időjárási események közepette.
Vasárnap estig a közüzemi társaságok azt mondták, csaknem 200.000 otthon maradt áram nélkül.
Fumio Kishida miniszterelnök közleményében arra kérte az embereket, hogy “habozás nélkül meneküljenek, ha bármilyen módon veszélyben érzik magukat”.
“Arra kérek mindenkit, hogy ne menjen olyan potenciális veszélyt jelentő helyek közelébe, mint a folyók és más vízi utak, vagy földcsuszamlás-veszélyes helyek” – mondta.
“Rendkívül veszélyes az éjszakai evakuálás. Arra kérem a lakosságot, hogy még az éjszaka beállta előtt menjenek biztonságos helyre.”
A Nanmadol már a 14. csendes-óceáni tájfun ebben a szezonban, de mind közül messze a legnagyobb.
A japán meteorológiai hivatal egyik tisztviselője szombaton azt mondta, hogy rosszabb lehet, mint a 2018-as Jebi tájfun, amelyben 14 ember vesztette életét, és a Hagibis tájfun, amely 2019-ben óriási áramszünetet okozott.
Az ország jól felkészült az ilyen viharok kezelésére, de a tudósok szerint az éghajlatváltozás egyre nagyobbá és pusztítóbbá teszi őket.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/29/mar-tobb-mint-ezer-ember-halt-meg-a-pakisztani-aradasokban/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon