A NATO szerint Putyin terve veszélyes és meggondolatlan
Vlagyimir Putyin orosz elnök több ezer további katonát mozgósított az ukrajnai háborúra, ami a konfliktus kiéleződéséhez vezet. A nukleáris fegyverekkel való fenyegetése pedig “veszélyes és vakmerő retorika” – mondta szerdán a NATO főtitkára.
Jens Stoltenberg a Reuters főszerkesztőjének, Alessandra Galloninak adott interjúban elmondta, hogy Oroszország második világháború óta első mozgósítása nem meglepetés, de eszkalálni fogja a február 24-i orosz invázióval kezdődött konfliktust. Stoltenberg szerint Putyin lépései azt mutatják, “hogy a háború nem az ő tervei szerint halad”, az orosz csapatok rosszul felszereltek és nem rendelkeznek megfelelő parancsnoksággal és irányítással, és egyértelmű, hogy az orosz elnök “nagyot elszámította magát”.
Putyin 300 000 tartalékost hívott be az ukrajnai harcokra, és támogatta az ország egyes részeinek annektálására irányuló tervet. A Nyugatnak pedig azt sugallta, hogy kész nukleáris fegyvereket is bevetni Oroszország védelmében. bővebben
“Biztosítani fogjuk, hogy Moszkvában ne legyen félreértés azzal kapcsolatban, hogy pontosan hogyan fogunk reagálni. Természetesen ez attól függ, hogy milyen helyzetben vagy milyen fegyvereket használhatnak. A legfontosabb, hogy megakadályozzuk, hogy ez megtörténjen, és ezért voltunk olyan egyértelműek az Oroszországgal folytatott kommunikációnkban a példátlan következményekről” – mondta Stoltenberg, utalva a nukleáris fegyverek esetleges orosz bevetésére.
Putyin korábban már megfenyegette a nyugati országokat azzal, hogy “nem blöfföl”, illetve azzal, hogy
“Oroszországnak rengeteg módja van a válaszcsapásra.”
Stoltenberg kijelentette, hogy a NATO “nem fog részt venni ugyanolyan vakmerő és veszélyes nukleáris retorikában, mint Putyin elnök”. A 30 nemzetet tömörítő védelmi szövetség nem keresi a konfrontációt Oroszországgal, csupán megpróbálja megvédeni Ukrajnát és megakadályozni a konfliktus eszkalálódását. Putyin beszéde a növekvő veszteségeket és a harctéri kudarcokat követte, mivel ebben a hónapban egy ukrán ellentámadás során kiszorultak az általuk elfoglalt északkelet-ukrajnai területekről, és elakadtak délen.
“Nehéz rövid távon megoldást látni, amíg Oroszország nem fogadja el, hogy Ukrajna szuverén, független nemzet. Ezért attól tartok, hogy az egyetlen módja a háború befejezésének az, ha bebizonyítjuk, hogy Putyin elnök nem fog győzni a csatatéren. Ha ezt felismeri, akkor le kell ülnie és ésszerű megállapodásról kell tárgyalnia Ukrajnával”.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum