Nyugalmazott orosz tábornokok: ha a NATO támad, Putyin kilövi az atomot
Oroszország nem valószínű, hogy nukleáris fegyvert használna Ukrajnában, hacsak a NATO nem avatkozik be a háborújába – mondta két nyugalmazott orosz tábornok az Al Jazeerának.
“Ha a kollektív Nyugat megtámadja Oroszországot a hagyományos fegyveres erőivel, akkor Oroszország válasza nagyon is nukleáris lehet, mivel nem lehet összehasonlítani a Nyugat hagyományos katonai potenciálját Oroszországéval” – mondta Jevgenyij Buzsinszkij nyugalmazott altábornagy, aki 2001 és 2009 között az orosz hadsereg legfőbb fegyverzet-ellenőrzési tárgyalója volt.
Buzsnyiszkij azonban hangsúlyozta, hogy Oroszországnak a jelenlegi körülmények között nem sok haszna van abból, hogy Ukrajnában nukleáris fegyvereket használ.
Azzal érvelt, hogy az orosz hadseregnek nincs szüksége nukleáris fegyverekre ahhoz, hogy elérje stratégiai céljait, például a nyugati fegyverszállítmányok szállítására használt közlekedési infrastruktúra megsemmisítését vagy az ország elektromos hálózatának megrongálását.
Buzsinszkij ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy egy nukleáris támadás kezdeményezése Moszkvát és Washingtont szinte biztosan veszélyes eszkalációs spirálba sodorná.
„A nukleáris fegyverek nem használhatók korlátozottan – másként gondolni illúzió” – mondta.
“Bármilyen nukleáris konfliktus Oroszország és az Egyesült Államok között a kölcsönös pusztuláshoz vezet.”
Hasonlóan értékelt Leonyid Reshetnyikov nyugalmazott altábornagy is, aki több mint 40 évet dolgozott a szovjet és az orosz külföldi hírszerző szolgálatoknál.
Reshetnyikov azt mondta, hogy Oroszország taktikai nukleáris fegyverek bevetésének lehetősége Ukrajnában „lehetetlen, és jelenleg nem lenne katonai értelme”.
Mint kifejtette, hogy egy ilyen lépés éles eltérés lenne attól a kockázatkerülő stratégiától, amelyet Oroszország eddig követett Ukrajnában, és megjegyezte, hogy a Kreml csaknem hét hónapot várt a részleges mozgósítás kihirdetésével.
A NATO-csapatok közvetlen bekapcsolódása a konfliktusba azonban megváltoztathatja Moszkva számításait.
„Az Egyesült Államok és gyakorlatilag egész Európa már most is részt vesz ebben a konfliktusban azzal, hogy Ukrajnát fegyverekkel, hírszerzéssel, oktatókkal és önkéntesekkel látja el” – mondta Reshetnyikov.
“Ha ez tovább eszkalálódik, az egy globális háború kockázatát teremti meg, amelyben atomfegyvereket használhatnak.”
Reshetnikov szerint „a hidegháború semmi sem volt a mai helyzethez képest”.
„Most azt látjuk, hogy mindkét fél nyomást próbál gyakorolni a másikra, fokozatosan közeledve a közvetlen konfrontáció lehetőségéhez. Nem hiszem, hogy ma vagy holnap atomháborút fogunk látni, de nehéz megmondani, hogy egy év múlva hogyan fog fejlődni a folyamatban lévő eszkaláció.”
A 2020-ban elfogadott nukleáris doktrína értelmében Oroszország kijelentette, hogy kész nukleáris fegyverek bevetésére, ha információt kap egy beérkező ballisztikus rakétáról, nukleáris fegyverekkel vagy más tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatos támadásnak van kitéve, ha az ellenfél károsítja a kritikus nukleáris infrastruktúrát vagy annak irányítását, vagy ha olyan hagyományos katonai fenyegetéssel szembesült, amely „magának az orosz államnak a létét” veszélyezteti.
Putyin szerdai országos televíziós beszédében „nukleáris zsarolással” vádolta a nyugati kormányokat, és szerinte „gyengíteni, megosztani és elpusztítani” akarják Oroszországot Ukrajnának nyújtott katonai támogatásuk révén.
„Ha országunk területi integritása veszélybe kerül, minden rendelkezésünkre álló eszközt be fogunk vetni Oroszország és népének megvédésére” – mondta, egy széles körben burkolt nukleáris fenyegetésként értelmezett megjegyzésben.
„Ez nem blöff” – folytatta Putyin.
„Azoknak, akik atomfegyverekkel próbálnak megzsarolni minket, tudniuk kell, hogy a szél feléjük is fordulhat.”
Eközben Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy a védelmi szervezet „biztosítani fogja, hogy Moszkvában ne legyen félreértés az atomfegyverek használatának súlyosságával kapcsolatban”, ugyanakkor hozzátette, hogy nem figyelt meg semmilyen változást Oroszország nukleáris helyzetében.
Mikhajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök magas rangú munkatársa a brit Guardian lapnak adott interjújában arra buzdította a többi atomhatalmat, hogy kötelezzék el magukat „gyors, megtorló nukleáris csapásokra” Oroszország ellen, ha Moszkva megpróbálja bevetni atomfegyvereit Ukrajnában.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/23/korabbi-orosz-elnok-akar-atomfegyverrel-is-megvedjuk-az-uj-teruleteinket-2/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt