VIDEÓ: Így menekülnek az orosz férfiak Putyin sorozása és háborúja elől
Ezrek menekülnek Oroszországból, hogy elkerüljék a besorozást, miután Moszkva bejelentette a második világháború óta első mozgósítást.
Úgy tűnik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök Ukrajna elleni háborúját egyre kevesebben támogatják. Még a mozgosítás előtt is többn megkérdőjelezték az elnök “nemzetegyesítő háborújának” igazi célját, hiszen orosz anyanyelvűek millió kellett elmeneküljenek a “felszabadító” orosz hadsereg bombái és tankjai elől. Nem népszerű az orosz elnök az ukrajnai oroszok körében, de most sikerült a mozgósítással a hátországot is feldühíteni. Tegnap például egy sorozótisztet lőtt le egy felbőszült orosz férfi, részletek itt.
Putyin szeptember 24-én aláírta továbbá a mozgósítás, hadiállapot, harci cselekmények vagy fegyveres konfliktus alatt elkövetett bűncselekmények büntetését megszigorító törvénymódosítás-csomagot.
Oroszország több millió volt sorkatonát tart számon hivatalos tartalékosként. A hatóságok nem részletezték, hogy pontosan kiket kell behívni – Putyin parancsának ez a része titkos -, de azt mondták, hogy több 300 ezer embert hívnak be, akik többnyire friss katonai tapasztalattal rendelkeznek.
A Kreml szerint még nem született döntés arról, hogy lezárják-e Oroszország határait, hogy megállítsák az országból menekülő katonakorú férfiak kivándorlását. Valamit tennie kell az ország vezetésének, mert napokig kaotikus jelenetek zajlottak az ukrajnai háború miatt végrehajtott részleges mozgósítás során. A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov hétfőn a határ lezárásának lehetőségéről kérdezve újságíróknak azt mondta: “Erről nem tudok semmit. Pillanatnyilag nem született erről semmilyen döntés”.
Vlagyimir Putyin elnök a múlt héten parancsot adott több százezer tartalékos behívására, és aki a háborúért nem adná a vérét, inkább elmenekül, mielőtt Oroszország lezárja határait.
És nem is alaptalan a határzár. “A jelenlegi helyzetben mindenkinek, aki hadköteles korú, meg kellene tiltani a külföldi utazást” – mondta Szergej Csekov, az Oroszországhoz csatolt Krímet az orosz felsőházban képviselő vezető törvényhozó a RIA Novosztyi hírügynökségnek. Két száműzetésben lévő hírportál – a Meduza és a Novaja Gazeta Europe – egyaránt arról számolt be azonosítatlan tisztviselőkre hivatkozva, hogy a hatóságok a férfiak távozásának megtiltását tervezik.
Az Oroszországból induló repülőjáratok jegyeit elkapkodták az elköltözés mellett döntött orosz családok. A határátkelőhelyeken autók torlódtak fel, és a jelentések szerint 48 órás sor állt a Georgiával közös egyetlen közúti határnál. És hogy miért éppen oda szeretnének menekülni az orosz férfiak? Nos, Georgia az a ritka nyugatbarát szomszéd, amely vízum nélkül engedi be az orosz állampolgárokat, és ide az orosz hatóságok kezei biztos nem érnek el.
RUSSO-GEORGIAN BORDER UPDATE
Many Russians fleeing to Georgia have now abandoned their vehicles and have decided to walk instead.#Russia #Russians #Georgia pic.twitter.com/tIRpJx98hz
— WhereisRussiaToday (@WhereisRussia) September 26, 2022
“Pánik. Minden ismerősöm pánikban van” – mondta David, egy orosz, aki a megtorlástól való félelmében csak a keresztnevét adta meg, az Associated Press hírügynökségnek adott interjújában a Georgiával közös határátkelőhelyen.
“Menekülünk a rezsim elől, amely embereket gyilkol”.
A Kazahsztánnal és Mongóliával közös határátkelőkhöz vezető utakon is hosszú kocsisorokat láttak.
“Sokan nem értik, hogy mi folyik itt – kinek kell mennie és kinek nem. Ez egy bonyolult helyzet. Oroszország a második világháború óta nem hirdetett ilyen mozgósítást, és kevés tapasztalata van ebben, mind a kormány, mind az emberek részéről” – mondta Vall, hozzátéve, hogy az elmúlt napokban országszerte sorozásellenes tüntetések zajlottak.
Long lines stretching for many kilometers on the Russian-Georgian border.
Hundreds of thousands of Russian men are trying to save their lives by fleeing from mobilization.
It’s just a question of time before Russia closes the border. pic.twitter.com/JqS5rl1GJm
— Visegrád 24 (@visegrad24) September 27, 2022
Traffic jam on the Russia-Georgia border is now 14 km, taking over 30 hours, as tens of thousands are fleeing to avoid Putin’s mobilization. pic.twitter.com/KRzqQoPTPB
— Igor Sushko (@igorsushko) September 23, 2022
Az orosz módra megoldott népszavazások
Eleinte egy későbbi időpontra tervezte Moszkva az általa elfoglalt területeken való népszavazást, de az ukrán sikereket látva Putyin elnök be akarja biztosítani az eddigi megszerzett területet. Ezt pedig úgy tudja, ha a helyi lakosságtól kiüresedett területeken a megmaradt oroszbarát lakókkal megszavaztatja az Oroszországhoz való csatlakozást. Demokratikus országokban egy ilyen népszavazás megszervezése fél évbe is beletelhet, az oroszok napok alatt összedobtak egy ilyent. Nemzetközi megfigyelőkre sem pocsékolták az idejüket, a látszatra sem adnak Moszkvában.
Amint Oroszország közzéteszi az előre borítékolható eredményt, akkor az elfoglalt terüeltek már orosz földnek számít. Így az oroszok szerint, ha az ukrán katonák vissza akarják foglalni hivatalosan Ukrajnához tartozó területeket, akkor belépnek Oroszország területére. Ezzel igazából Putyin kikényszerítette az orosz mozgosítást.
A sorozások a háború kezdete óta az első tartós tüntetésekhez vezetett Oroszországban, és egy megfigyelő csoport becslése szerint eddig legalább 2000 embert tartóztattak le. Az ukrajnai “különleges katonai művelet” minden nyilvános bírálatát betiltották.
Az elmúlt napokban az államilag ellenőrzött médiában a háború kezdete óta először fordult elő tartós kritika a hatóságokkal szemben, és a Kreml-barát kommentátorok elítélték a hatóságokat, amiért olyan embereket hívtak be, akik túl idősek a harchoz. A Kreml-barát riporterek a legfőbb orosz állami csatorna egyik talkshow-jában kemény büntetést követeltek a rossz embereket behívó sorozó tisztek ellen. “Lelőhetnénk őket?” – kérdezte a műsorvezető Vlagyimir Szolovjov. “Én támogatom. Én csak nyilvánosan meghurcolnék néhány behívótisztet” – mondta. “Fogjátok meg a fülénél fogva azt a behívótisztet, és küldjétek a frontra a Donbaszba!”. A Kreml szóvivője elismerte, hogy néhány behívólevél tévesen került kiadásra, és azt mondta, hogy a hibákat a regionális kormányzók és a védelmi minisztérium javítja.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?