Peking határozottan állítja, hogy ellenáll minden külső beavatkozási kísérletnek, és ha szükséges, harcolni fog. Mutatjuk az újabb konfliktus részleteit!
Egyre nagyobb a feszültség az ENSZ-tagállamok genfi ülése kapcsán. A kínai delegációt ugyanis sérti, hogy egyre többen emelik fel a hangjukat az ujgurok védelmében, számol be róla a Guardian.
Egy kínai ENSZ-megbízott figyelmeztette a nyugati államokat és szövetségeseiket, hogy Peking készen áll a harcra, ha a Kína elleni globális fellépésre irányuló nyomás növekszik az emberi jogi visszaélések miatt.
A fenyegetés azt követően hangzott el, hogy – mint arról mi is beszámoltunk – az ENSZ emberi jogi főbiztosa jelentést hozott nyilvánosságra a kínai emberi jogi helyzetről. A dokumentum szerint a kínai kormány valószínűleg emberiesség elleni bűncselekményeket követett el az ujgurok és más muszlimok ellen visszaélésekkel Hszincsiangban.
A hszincsiangi kormány szóvivője, Xu Guixiang delegációt vezet Genfbe, ahol az ENSZ 47 tagállama – köztük Kína és az Egyesült Államok – ülésezik. Az államokon pedig egyre nagyobb a nyomás, hogy tegyenek érdemi lépéseket a jelentéssel kapcsolatban. Peking azonban határozottan tagadta a vádakat, és visszautasított minden olyan tervet, amely szerinte „külső beavatkozásra” irányulna.
„Ha a nemzetközi közösség egyes erői – vagy akár Kína-ellenes erők – úgynevezett „Hszincsianggal kapcsolatos indítványokat” vagy úgynevezett „határozatokat” fogadnak el, nem fogunk félni” – mondta Xu. “Határozott ellenintézkedéseket fogunk tenni, és harcolni fogunk.”
Ugyanakkor úgy tűnik, Xu részben igazat is ad a bírálóknak. Mint mondta: „Hszincsiangban az emberi jogi helyzet tovább javul, és több erőfeszítést tesz.”
De hozzátette: „Olyan nincs, hogy az «emberi jogok súlyos megsértése», ahogy azt a hszincsiangi jelentés állítja”.
A Nyugat szerint népirtás, Peking szerint érettségiztetés
Az Egyesült Államok és mások népirtásnak nyilvánították a kínai kormány hszincsiangi lépéseit. Az ENSZ-jelentés pedig a legfrissebb bizonyíték az etnikai kisebbségekkel szembeni durva fellépésre. Ezek közé tartozik a becslések szerint egymillió vagy több személy tömeges fogva tartása.
Peking szerint viszont a zárt intézmények – amelyek létezését kezdetben tagadták – szakoktatási és képzési központok, amelyeket azóta bezártak, miután a gyakornokok „leérettségiztek”.
Egy múlt heti konferencián Fernand de Varennes, az ENSZ kisebbségügyi különmegbízottja aláhúzta, hogy a nemzetközi szervezet hitelessége múlik azon, hogy milyen lépések követik a jelentést.
„Ha megengedjük, hogy egy ország ne legyen megbüntetve a kisebbségekkel kapcsolatos emberiesség elleni bűncselekmények miatt, akkor kitárjuk az ajtót a potenciális népirtások előtt” – mondta de Varennes.
„Emlékeznünk kell arra, hogy az ENSZ a múltban nem mindig volt túl sikeres a népirtás megakadályozásában. Ezúttal talán van lehetőségünk egy sokkal proaktívabb tevékenységre. Máskülönben úgy gondolom, hogy előkészítjük a terepet a szerencsétlen fejleményekre.”

Érdemes elolvasniEmberiség elleni bűncselekményekkel vádolják Kínát, szankciók jöhetnek
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt