Itt a nagy angol hátraarc – Nagy-Britannia újra csatlakozna Európához
Az Európai Politikai Közösség az európai országok formálódó formációja, amelynek vezetői a tervek szerint rendszeresen találkoznának. Úgy tűnik, hogy ebből az angolok sem akarnak kimaradni, sőt.
Az október 6-án először ülésező új klubba az EU, a tagjelölt országok, úgy mint Ukrajna, a nyugat-balkáni országok és Törökország tartoznak, valamint az unióhoz csatlakozni nem kívánó államok, így Norvégia Svájc és az Egyesült Királyság vezetői is helyet kaptak.
A csütörtöki találkozón jelenlévő három tisztviselő szerint az Egyesült Királyság közölte európai partnereivel, hogy Liz Truss miniszterelnök nemcsak hajlandó részt venni az Európai Politikai Közösség jövő heti prágai összejövetelén, hanem a következőnek házigazdája is lenne.
A Politico emlékeztetett, hogy először Emmanuel Macron francia elnök javasolta az összeurópai csúcstalálkozót, hogy az Unión kívüli államok vezetőivel is megvitathassák a kontinenst érintő kérdéseket.
Az Egyesült Királyság csütörtökön, zárt ajtók mögötti tárgyalásokat követően jelentette be, hogy hajlandó a következő ülés házigazdája lenni, amelyről korábban még említés szintjén sem esett szó.
A tisztviselők szerint a britek azt javasolták, hogy az új közösség nevét „Európai Politikai Fórumra” változtassák. Az egyik tisztviselő szerint Moldova szintén felajánlotta, hogy otthont ad a következő csúcstalálkozónak.
Egy brit kormányzati forrás megerősítette, hogy az ország potenciálisan érdeklődik a további találkozók megrendezéséről, de megjegyezte, ha azt mások tartják, azokon is szívesen tiszteletét teszi.
A jövő heti első ülésen a fő téma Oroszország ukrajnai háborúja és az energiabiztonság kérdése lesz. Az Egyesült Királyság tisztviselői szerint Truss örömmel részt vesz a migrációról és az energiabiztonságról szóló megbeszéléseken, de továbbra is szkeptikus egy újabb többoldalú fórum szükségességével kapcsolatban.
A brit miniszterelnök számára egy európai politikai projekthez való újbóli csatlakozás nagy kockázatot jelent, főként a mostani érzékeny időszakban. Euroszkeptikus Konzervatív Pártja alig egy hónapja választotta új vezetőjének, és máris azért küzd, hogy mentse a menthetőt a katasztrofális első néhány hét viharai után.
Mivel az Egyesült Királyság teljes pénzügyi válsággal néz szembe Truss átfogó adócsökkentési bejelentésének köszönhetően, nem engedheti meg magának, hogy feldühítse kollégáit. Igaz, így minden kétséget kizáróan kiderül, hogy mennyire támogatják a konzervatív képviselők, a szavazók és a parlament tagjai azt a tervet, hogy Anglia ismét közel kerüljön Európához.
Az elmúlt hat évben, amióta az Egyesült Királyság 2016-ban az EU-ból való kilépés mellett döntött, az egymást követő kormányok – amelyeknek Truss is tagja volt – igyekeztek elhatárolódni Brüsszeltől. Külügyminiszterként, mielőtt miniszterelnök lett volna, Truss kemény álláspontra helyezkedett az EU-val a Brexit-vitákkal kapcsolatban, beleértve az Észak-Írországra vonatkozó kereskedelmi szabályokkal kapcsolatos folyamatos nézeteltéréseket is.
Truss és Macron megvitatta az Egyesült Királyságot is magában foglaló politikai közösség ötletét, amikor a hónap elején találkoztak New Yorkban. Ennek ellenére megvoltak az okai annak, hogy az Egyesült Királyság vonakodott elfogadni a tagságot, nem utolsósorban amiatt, hogy ne tűnjön úgy, mintha Truss újra csatlakozna valamihez, ami úgy néz ki, mint az EU. Valószínűleg ezért javasolták az Egyesült Királyság képviselői a név „közösségről” „fórumra” való megváltoztatását a csütörtöki tárgyalások során.
Hétfőn a brit ellenzéki Munkáspárt is részt vett a vitában, és sürgette Trusst, hogy menjen el a jövő heti ülésre.
„Ők a szövetségeseink, a partnereink, és háború van Európában. Én biztosan mennék” – mondta David Lammy, a párt külügyi szóvivője.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/23/korabbi-orosz-elnok-akar-atomfegyverrel-is-megvedjuk-az-uj-teruleteinket/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon