Kína nem tudna élni a meglepetés erejével Tajvan elfoglalásakor
Nem lenne “stratégiai meglepetés”, ha Kína úgy döntene, hogy a jövőben megszállja Tajvant. Az országos mozgósítási erőfeszítéseket valószínűleg több hónappal vagy egy évvel korábban észrevennék – mondta John Culver, a CIA veterán elemzője hétfőn.
Az amerikai hírszerző közösség nem hozott nyilvánosságra összehangolt kínai hadsereg-felépítést, – ahogyan azt Oroszország ukrajnai támadása előtt tette – ami további bizonyíték arra, hogy Pekingnek még meg kell kezdenie a modern történelem legnagyobb kétéltű támadásához szükséges előkészületeket – vélekedett Culver, aki 35 évet töltött az ügynökségnél, legutóbb 2015 és 2018 között annak Kelet-Ázsiáért felelős vezető hírszerzőjeként, írja a Newsweek.
A Carnegie Endowment for International Peace-nek adott kommentárjában Culver igyekezett lecsillapítani a Tajvani-szoros közeli konfliktussal kapcsolatos spekulációkat. A lehetőséget magas rangú amerikai tisztviselők vetették fel, és Joe Biden elnök ígérete, miszerint beavatkozna egy lehetséges válság esetén, ismét reflektorfénybe helyezte.
Vasárnap Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter a CNN-nek azt mondta, hogy nem lát “küszöbön álló inváziót”. Culver, aki most az Atlantic Council Global China Hubjának vezető kutatója, azt mondta: “De ha Peking háborút tervez, akkor egyértelmű jelek lesznek arra, hogy bekövetkezik.
Megérné Kínának?
“Szinte biztosan látható lenne minden előkészületük” – írta. A nyugati és tajvani hírszerzés valószínűleg már egy évvel korábban észrevenné az olyan jeleket, mint a rakétagyártás felfutása, valamint annak jeleit, hogy a kínai kormány elszigeteli gazdaságát és hadseregét az esetleges szankcióktól.
“Három-hat hónapos távlatban a PLA a legtöbb rendszeres kiképzést is leállítaná, és gyakorlatilag minden fontosabb felszerelésen karbantartást végezne” – mondta Culver. “A teljes kínai népfelszabadító hadsereg töröltetné a szabadságokat, a szolgálati tagokat pedig visszahívnák, és a helyőrségeikre vagy hajóikra korlátoznák őket.”
“Kína vezetői pedig valószínűleg lelkileg készítenék fel népüket a háború költségeire: a megszorításokra, elesett katonák tízezreire, valamint az amerikai és tajvani csapásokból származó civil halálesetekre” – nyilatkozta Culver. Ez azonban nem így történt, ami arra utal, hogy a már 2024-ben bekövetkező esetleges szoros-határ menti konfliktusról szóló becslések tévesek lehetnek.
Kína Tajvant saját területének részeként tartja számon, és a szárazfölddel való “egyesülését” hazafias küldetésnek tekinti. Amelyet szükség esetén akár erőszakkal érhetik el. A sziget lakossága eközben egyre kevésbé hajlik a politikai egyesülés felé.
Ha Peking a katonai utat választaná, az azt jelentené, hogy nem bízik a meggyőzés útján történő egyesítésben. Ugyanakkor Kína elnöke, Hszi Csin-ping is óvakodik egy tajvani válság kirobbantásának hosszú távú következményeitől – mondta Culver.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban