Néhány napja járta be a sajtót a hír, miszerint Margit dán királynő megfosztotta unokáit hercegi és hercegnői címeiktől, de grófi címeiket megtarthatták. A dán királyi család tagjai értetlenül állnak a döntés előtt. Kérdés, hogy ennek hatására vajon az újdonsült brit uralkodó, III. Károly is “tisztogatásokba” kezd-e majd, hogy a királyságot, mint államformát népszerűbbé, elfogadottabbá, esetleg olcsóbbá tegye?
Ahogy minden család, úgy a királyi családok is folyamatosan gyarapodnak, így egy bizonyos idő után elkerülhetetlenné válik, hogy a családtagok egy részét megfosszák rangjaik egy részétől. Ezek a lépések a lakosság körében is népszerűek, hiszen ezzel csökken a királyi családra fordított közpénzek összege.
Bár a dán királynő bocsánatot kért a lépésért, nem vonja vissza a döntését, mert “a monarchia jövője szempontjából szükségesnek” tartja. Emellett úgy látja biztosítottnak unokái számára a normális felnőttkort, hogy nincsenek kötelezettségeik, írja a BBC.
Érdekesség, hogy 2019-ben XVI. Károly Gusztáv svéd király egy hasonló lépéssel öt unokáját fosztotta meg hercegi címétől. A brit királyi családban III. Károlyt sokáig emlegették a “karcsúsított” monarchiát támogató trónörökösként. Vajon királyként is kitart elképzelése mellett? Korábban egyébként András yorki herceg (Károly öccse), Harry herceg (Károly kisebbik fia) és felesége, Meghan Markle kerültek ki a királyi családból oly módon, hogy nem kapnak semmiféle támogatást, de címeiket megtarthatták.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/10/a-kiralyno-halala-teljesen-atirhatja-a-brit-belpolitikat-es-az-egesz-vilagot/” ][/hm_embed]
A Buckingham Palota megkülönbözteti az ún. “dolgozó királyiak” (working royals) körét a királyi rokonok szélesebb körétől. III. Károly mellett a család egy szűk része lát el alkotmányos feladatokat, részt vesznek szertartásokon, látogatásokon képviselve a királyi családot. A szűk család jelen esetben III. Károly királyt, Kamilla királynét, a walesi hercegi párt, Anna hercegnőt, Eduárd wessexi grófot és feleségét, Alexandra hercegnőt és a gloucesteri hercegi párt jelenti. Ők csak az elmúlt évben 2300 hivatalos eseményen vettek részt.
A különbségtétel jól látható volt a néhai királynő tavalyi jubileumi ünnepségén, amikor csak a királyi család 18 tagja jelent meg a Buckingham Palota erkélyén köszönteni az összegyűlt tömeget. Sem Harry, sem Meghan, sem pedig András herceg nem állhatott ki az erkélyre, pedig ők is közeli rokonok.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/19/igy-kisertek-utjara-ii-erzsebet-kiralynot/” ][/hm_embed]
Nagy kérdés, hogy III. Károly király miként képzeli el a monarchia jövőjét. A királyi család költségei átlagosan 1,5 fontba kerülnek egy brit lakosnak évente. Ha ezt beszorozzuk a lakosságszámmal, akkor kb. 86 millió fontnyi kiadást jelentenek a brit költségvetésnek a királyi család felmerülő költségei. Emellett kapnak jövedelmet az egyes birtokaik hasznosításából. Ezen épületek fenntartási költségei jelentik ugyanakkor a legnagyobb kiadást, nem egy esetben az éves bevétel több mint felét teszik ki.
Az új uralkodó népszerűsége folyamatosan nő, a korábbi 54 %-ról már 70 %-ra, de a 18-24 éveseknek csak a fele támogatja a monarchiát. III. Károlynak tehát úgy tűnik követnie kell Margit dán királynő szavait, hogy a „monarchiáknak mindig a korral együtt kell haladnia”. A kérdés csak az, hogy fogja ezt végrehajtani a saját családja esetében?
Source: BBC
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?