5 ok, amiért a NATO nem fogja egyhamar felvenni Ukrajnát
Kijev a négy ukrajnai régió orosz annektálására reagálva bejelentette, hogy gyorsított eljárásban csatlakozni kíván a NATO katonai szövetséghez. A jelenlegi tagok, Lengyelország, Románia, Szlovákia, a Cseh Köztársaság, Észtország, Lettország, Litvánia, Montenegró és Észak-Macedónia támogatják az ajánlatot. Ez persze nem jelenti azt, hogy a csatlakozás meg is fog történni a közeljövőben. Íme öt ok, amiért Ukrajna valószínűleg nem fog egyhamar csatlakozni a NATO-hoz.
1. Ukrajna NATO-csatlakozása szélesebb körű háborút kockáztatna
A NATO kollektív védelmi megállapodásának 5. cikke szerint, ha egy tagállamot megtámadnak, a többi tagállamnak azt saját maga ellen irányuló támadásnak kell tekintenie, és szövetségesének segítségére kell sietnie. Ez azt jelenti, hogy ha Ukrajna csatlakozna a NATO-hoz, miközben még mindig háborúban áll Oroszországgal, akkor az 5. cikkely lépne életbe, írja az Euronews.
“Ukrajna taggá válásának eszkalációs kockázatai vannak” – mondta John Williams, a Durhami Egyetem nemzetközi politikával, háborúval és szuverenitással foglalkozó professzora, aki arra figyelmeztetett, hogy ez “rémálomszerű forgatókönyvhöz” vezethet. “A NATO sokkal közvetlenebb módon kerülne a háborúba” – folytatta -, ami azt jelenti, hogy más, Oroszországgal határos tagországok, például a balti államok és Lengyelország “potenciálisan frontvonalba kerülhetnek”.
Ahogy Svédország és Finnország NATO-tagság iránti kérelmei előrehaladtak, Putyin azzal fenyegetőzött, hogy válaszlépéseket tesz, amennyiben a NATO csapatokat és infrastruktúrát telepít oda. Ez a mostani vonakodás azonban nem jelentette azt, hogy végleg bezárult az ajtó Ukrajna előtt. A háború végeztével Ukrajna még mindig csatlakozhat a szövetséghez, és Ukrajna továbbra is hiteles jövőbeli tag maradhat.
“Előbb legyen vége a konfliktusnak” – mondta Jamie Shea, a NATO korábbi főtitkárhelyettese. “Egyelőre az a kulcskérdés, hogy megőrizzük Ukrajnát mint működő államot, és kivonjuk az orosz erőket a területéről.” “Főzzük meg a mai vacsorát, a jövő heti vacsora miatt pedig később aggódjunk” – tette hozzá.
2. A NATO-tagság “nem szükséges” Ukrajna számára
A NATO már elkötelezte magát Ukrajna mellett. Az egyes NATO-tagállamok által nyújtott több tízmilliárd eurós katonai és pénzügyi támogatás mellett maga a szövetség is hatalmas támogatást nyújt Ukrajnának, koordinálva ezt a kétoldalú segítséget, valamint a humanitárius és nem életellenes segélyek eljuttatását.
“Ez ironikus” – mondta Shea. “Mindezek a [Ukrajnába] áramló fegyverek azt jelentik, hogy Ukrajna bizonyos értelemben már tagság nélkül is rendelkezik NATO-biztonsági garanciával […]”. “Néha a NATO-tagság számos előnyét élvezhetjük anélkül, hogy ténylegesen csatlakoznánk” – tette hozzá, Koszovó példáját említve, amelyet az 1990-es évek végén a szövetség békefenntartói támogattak.
3. Ukrajna “nem áll készen” a NATO-tagságra
A NATO-hoz való csatlakozás előtt az országoknak először meg kell felelniük bizonyos gazdasági, politikai és katonai előírásoknak. Williams professzor szerint Ukrajna még “messze” van attól, hogy teljesítse ezeket a tagsági kritériumokat, és rámutatott az ország “demokratikus intézményeivel” és “korrupcióellenes folyamataival” kapcsolatos “problémákra”.
“Nem sok év választ el minket attól, hogy az ukrán választások eléggé korrupt dolgok legyenek… és a tömeges utcai tüntetések, amelyek megpróbálták Ukrajnát a modern, liberális, demokratikus európai állammá válás útjára terelni” – mondta. “[Ez] az út most visszavonhatatlannak tűnik. Putyin ezt garantálta. De ez egy hosszú út, az ukrán politikai intézményeknek még van mit tenniük” – mondta.
Valósak azok a remények is, hogy a háború javítani fogja Ukrajna képességét arra, hogy megfeleljen a NATO követelményeinek, különösen katonailag. “Ukrajna valószínűleg a NATO egyik legjobb hadseregével fog kijönni ebből, mert rengeteg nyugati felszerelést és kiképzést kapott” – mondta Shea. Ez hosszú távon “vonzóbbá teszi majd a jelöltet” – tette hozzá.
4. Nehéz rávenni az összes NATO-tagot, hogy támogassa Ukrajna pályázatát
A NATO szabályai szerint új tagokat csak akkor lehet felvenni, ha mind a 30 tag beleegyezik. Ha akár egy tag nem ért egyet, az akadályozhatja az egész folyamatot. Svédország és Finnország saját NATO-tagsági kérelmükkel kapcsolatban szembesült ezzel a nehézséggel, mivel Törökország kezdetben ellenvetéseket fogalmazott meg.
Ugyanígy Magyarország is problémát jelenthet Ukrajna tagságra irányuló pályázata szempontjából. A szárazföldi határral közös országokat régóta tartó vita fűzi az ukrajnai magyar ajkú kisebbség jogaihoz. 2017 óta, amikor Ukrajna kötelezővé tette az ukrán nyelvet az általános iskolákban, Magyarország többször is blokkolta Ukrajna integrációs kísérletét mind a NATO-hoz, mind az EU-hoz.
5. Ukrajna NATO-csatlakozása “propagandagyőzelem” lenne Putyin számára
Az ukrajnai háború kitörése óta Putyin azt a szöveget hangoztatja, hogy Oroszországot a NATO fenyegeti. Rendszeresen indokolta Ukrajna lerohanását azzal, hogy megszabadítsa Oroszországot ettől a fenyegetéstől, amely szerinte veszélyt jelent Oroszország területi integritására. Ha Ukrajna csatlakozna a NATO integrált védelmi tervéhez, Shea azt állítja, hogy ez óhatatlanul azzal járna, hogy nyugati csapatokat és katonai bázisokat helyeznének ukrán földre.
“Ez hatalmas propaganda lökést adna Putyinnak” – mondta. “Putyin iszonyú keményen, sőt kétségbeesetten próbálja meggyőzni az oroszokat arról, hogy külső egzisztenciális fenyegetést jelent a NATO […] Ukrajna mostani bevonása csak ennek a narratívának a kezére játszana”. “Ki akar Putyinnak olajágat nyújtani?” – tette fel a kérdést.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/08/alkoholistakkal-ostromolja-ukrajnat-az-orosz-hadsereg-a-visszafoglalt-falvakbol-szinte-semmi-sem-maradt/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt