Az USA átfogó új szabályokkal kívánja hátráltatni a kínai chipgyártást
Az intézkedések sora az amerikai politika legnagyobb változását jelentheti, és évekkel visszavetheti a kínai chipgyártókat.
A Biden-kormány pénteken egy átfogó csomagot tett közzé, beleértve egy olyan intézkedést, amely elzárja Kínát bizonyos, a világon bárhol amerikai eszközökkel gyártott félvezető chipektől. Ezzel jelentősen lassítaná Peking technológiai és katonai fejlődését, közölte az Al-jazeera.
Az intézkedés az 1990-es évek óta a legnagyobb változást jelentheti az USA Kínába irányuló technológiaszállítással kapcsolatos politikájában. Ha ezek az intézkedések eredményesek, évekkel vethetik vissza a kínai chipgyártó ipart. Ezzel arra kényszerítik az amerikai technológiát használó nemzetközi vállalatokat, hogy megszüntessék Kína néhány vezető gyárának és chiptervezőjének támogatását.
Kína elítélte ezt a döntést, a nemzetközi gazdasági és kereskedelmi szabályok megsértésének nevezve azt, amely “elszigeteli és visszahat” az Egyesült Államokra. “Tudományos-technológiai hegemóniájának fenntartása érdekében az USA visszaél az exportellenőrzéssel, hogy rosszindulatúan blokkolja és elnyomja a kínai vállalatokat” – mondta Mao Ning külügyminisztériumi szóvivő szombaton.
“Ez nemcsak a kínai vállalatok törvényes jogait és érdekeit sérti, hanem az amerikai vállalatokét is” – nyilatkozta, hozzátéve, hogy a tudomány és technológia, valamint a gazdasági és kereskedelmi kérdések amerikai “fegyverré tétele és politizálása” nem fogja megállítani Kína fejlődését.
Jim Lewis, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS) technológiai és kiberbiztonsági szakértője szerint az amerikai intézkedések “évekkel visszavetik a kínaiakat”, és megjegyezte, hogy a politika a hidegháború csúcspontjának szigorú szabályozására emlékeztet.
“Kína nem fog lemondani a chipgyártásról … de ez tényleg lelassítja őket.”
Lesz-e terve Kínának?
A szabályok, amelyek közül néhány azonnal hatályba lép, az év elején a KLA Corp, a Lam Research Corp és az Applied Materials Inc. vezető eszközgyártóknak küldött levelekben megfogalmazott korlátozásokra épülnek, amelyek gyakorlatilag arra kötelezik őket, hogy állítsák le a fejlett logikai chipeket gyártó, teljes egészében kínai tulajdonban lévő gyáraknak szánt berendezések szállítását.
A szabályokat ismertető csütörtöki tájékoztatójukon magas rangú kormányzati tisztviselők elmondták, hogy az intézkedések nagy része azt kívánja megakadályozni, hogy a külföldi cégek fejlett chipeket adjanak el Kínának, vagy hogy kínai cégeknek eszközöket szállítsanak saját fejlett chipek előállításához. Elismerték azonban, hogy még nem kaptak ígéretet arra, hogy a szövetséges országok hasonló intézkedéseket fognak bevezetni, és hogy a tárgyalások ezekkel a nemzetekkel folytatódnak.
“Felismerjük, hogy az általunk bevezetett egyoldalú ellenőrzések idővel elveszítik hatékonyságukat, ha más országok nem csatlakoznak hozzánk” – mondta az egyik tisztviselő. “És azt kockáztatjuk, hogy az USA technológiai vezető szerepe sérül, ha a külföldi versenytársakra nem vonatkoznak hasonló ellenőrzések.”
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?