Már Putyin magánhadserege is unja a háborút
A CNN interjút készített egy volt Wagner-parancsnokkal, aki most Európában keres menedéket, és eddig nem látott betekintést nyújtanak Oroszország első számú zsoldoscsapatának működésébe.
Míg az ellátási és morális problémák, valamint a háborús bűnökkel kapcsolatos vádak jól dokumentáltak a hagyományos orosz csapatoknál, a Vlagyimir Putyin elnök nem hivatalos csapataiként gyakran emlegetett Wagner zsoldosoknál tapasztalható hasonló krízisek súlyos előjelek Oroszország ukrajnai háborúja szempontjából.
A Kreml árnyékában
A Wagner csoport már évek óta világhírnévnek örvend. De ahogy Putyin ukrajnai “különleges katonai művelete” kezd meginogni, és a mozgósítások miatt 200 ezer ember hagyta el Oroszországot, úgy a repedések ebben az elit haderőben is megmutatkoznak.
Az Oroszországban megbízható és értékes erőként ismert magánkatonák erősítették Moszkva globális érdekeltségeit és katonai erőforrásait, amely már így is megfeszített harcot folytat Szíriában az Aszad-rezsim támogatására. Amint arról a CNN is beszámolt, bevetéseik gyakran kulcsfontosságúak voltak a jövedelmező erőforrások – a szudáni aranytól a szíriai olajig – orosz ellenőrzéséhez.
“Meggyőződésem, hogy ha Oroszország nem használna ilyen tömegesen zsoldoscsoportokat, akkor nem lenne kérdéses az a siker, amit az orosz hadsereg eddig elért” – fogalmazott Marat Gabidullin egykori Wagner parancsnok, aki valaha 95 zsoldost irányított Szíriában.
A most Ukrajnában harcoló egykori bajtársaival kapcsolatban Gabidullin elmondta, hogy Oroszország egyre nagyobb mértékben alkalmazza a zsoldosokat, mivel a Kreml háborújának végrehajtása zátonyra futott. Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter a CNN-nek elmondta, hogy a Wagner-csapatokat a “legnehezebb és legfontosabb küldetéseken” vetették be Ukrajnában, és kulcsszerepet játszottak az orosz győzelmekben Mariupolban és Herszonban.
Tapasztalathiány
A több mint hét hónapja tartó harcok nem vetettek jó fényt Oroszország ukrajnai katonai teljesítményére. Oroszország csekély nyereségének óriási ára volt, mivel megtizedelte a frontvonalbeli egységeket. A harctéri tapasztalat az egyik a két tényező közül, amely Gabidullin szerint elválasztja a zsoldosokat a rendes orosz csapatoktól, a másik a pénz.
“Ezeknek a csoportoknak a gerincét mindig nagyon tapasztalt emberek alkották, akik amúgy is több háborút is megjártak.”
“A Wagner Ukrajnában magas veszteségeket szenvedett el, különösen és nem meglepő módon a fiatal és tapasztalatlan harcosok körében” – mondta egy szeptemberben nyilatkozó magas rangú amerikai védelmi forrás.
Belső ellenség
A Wagner ukrajnai küzdelmei egy szélesebb körű problémát indítottak el: az elégedetlenséget a soraiban. Egy olyan csoport számára, amelynek a fizetése a vonzereje, ez létfontosságú.
A lehallgatott telefonbeszélgetésekből az ukrán hírszerzés augusztusban a Wagner-csapatok “általános morális és pszichológiai állapotromlását” állapította meg – mondta Andrij Juszov ukrán védelmi hírszerzési szóvivő. Ezt a tendenciát az orosz csapatoknál szélesebb körben is látta. A Wagner toborzási követelményeinek csökkenése is demoralizálódásra utal, mondta, és a “valóban hivatásos katonák száma is csökken, akik hajlandóak önkéntesen harcolni a Wagnerrel”.
“A Wagner készen áll arra, hogy bárkit, akárkit beküldjön. A szakmaiságnak már nincsenek kritériumai”,
mondta Jurij Belousov ukrán ügyész a CNN-nek.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/07/orosz-politologus-putyin-mar-eldontotte-hogy-beveti-az-atomot/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az 1000 éves arab szakácskönyvben még a másnaposságra is találni megoldást
Lenyűgöző bolygóegyüttállást láthatunk december elsején
Elképesztő méretű aranylelőhelyre bukkantak Kínában
Utazás Sárdzsába, az Emirátusok kulturális központjába – képgaléria
8 ezer kilométernyi óceán lehet az Uránusz és a Neptunusz felszíne alatt
A Seuso-kincs felmérhetetlen értéke és bűnügyekkel tarkított, zavaros utóélete