Készül a 21. századi Marshall-terv Berlinben: a cél Ukrajna újjáépítése
Nemzeti vezetők, fejlesztési szakértők és vállalatvezetők gyűlnek össze kedden Berlinben egy konferenciára, amelynek témája a házigazdák szerint az Ukrajna újjáépítését célzó “Marshall-terv” az orosz invázió után.
A 21. század Marshall-terve
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és az ország újjáépítéséről rendezett konferencia európai házigazdái kedden felvázolták az Európai Unió tagjaként és a zöld energia jelentős exportőreként a kontinensre irányuló jövőképet – írja a Reuters. “Ez nem egy szokásos adományozói konferencia” – mondta Olaf Scholz német kancellár a berlini konferencián. “Ez valami sokkal mélyebb… Egy új Marshall-terv a 21. századra” – mondta, és a kihívást a második világháború utáni európai újjáépítés amerikai finanszírozásához hasonlította.
Vlagyimir Putyin februári döntése, hogy teljes körű inváziót indít Ukrajnában, több ezer ember halálát, otthonok és gyárak pusztulását eredményezte. Miközben a háborút a Nyugat többsége elítélte, mint jogelleneset, Moszkva továbbra is “különleges katonai műveletnek” nevezi, amelynek célja, hogy megszabadítsa szomszédját a neonáci szélsőségesektől – olvasható az Euronews cikkében.
“Az újjáépítés formája fogja meghatározni, hogy milyen ország lesz Ukrajna a jövőben” – írta Scholz és Ursula von der Leyen bizottsági elnök a Frankfurter Allgemeine című német lap hétfői számában. “Egy jogállam erős intézményekkel? Egy agilis és modern gazdaság? Egy élénk demokrácia, amely Európához tartozik? Bár a történelmi összehasonlításokkal mindig óvatosnak kell lenni, ez nem kevesebb, mint egy 21. századi Marshall-terv” – írták, Ukrajna újjáépítését “generációs feladatnak” minősítve.
Rengeteg pénz
Egy üzleti fórumon Scholz kifejezte Németország azon óhaját, hogy Ukrajna egy napon az Európai Unió tagjává váljon. Ezt a tényt szerinte az adományozóknak figyelembe kellene venniük, hiszenaz újjáépítés hatalmas összegekbe kerülne. “Putyin háborúja összeforrasztotta országainkat” – mondta a fórumon. Ukrajna szerint a több ezer emberéletet követelő háború okozta károk helyreállítása 750 milliárd dollárba fog kerülni. A Világbank 349 milliárd dollárra becsüli az újjáépítés költségeit.
“Bizonyára mindannyian tudják, hogy mit tudunk nyújtani” – mondta. “Ukrajna az, amely garantálni tudja, hogy az orosz revansizmus nem tudja megtörni európai otthonunkat”. Az európai fővárosokban széles körben osztott, de ritkán hangoztatott aggodalmakra reagálva, miszerint az újjáépítési segélyeket ellophatják vagy elpazarolhatják, hangsúlyozta, hogy az újjáépítési alap tanácsadó testületének tagjai háromnegyed részben az adományozó országokból kerülnének ki.
“Nincs vesztegetni való időnk: a pusztítás mértéke elképesztő” – mondta von der Leyen.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/25/egy-ep-kepviselo-azert-lepett-ki-egy-szelsojobboldali-frakciobol-mert-az-szerinte-oroszellenes/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?