Történelmi veszteséget kénytelen elkönyvelni a német gázcég
A hamarosan államosításra kerülő gázimportőr, a Uniper rekordnak számító, 40 milliárd eurós nettó veszteségről számolt be az idei év első kilenc hónapjában, tette közzé a bejelentést a Reuters.
A brutális hiány még jobban rávilágít arra, hogy Oroszország azon döntése, hogy megszakítja az ellátási kapcsolatot Európával, mindenekelőtt Németországgal, milyen hatással van a kontinens energiaszektorára. Úgy tűnik, hogy ennek a politikának eddig a Uniper a legnagyobb céges áldozata.
Mark Spoerer, a regensburgi egyetem gazdaság- és társadalomtörténeti tanszékének vezetője szerint ez a német vállalattörténet legnagyobb vesztesége, még az olyan egyéb kiugró érték mellett is eltörpül, mint a Deutsche Telekom 2002-ben nyilvánosságra hozott 25 milliárd eurós buktája.
Az év eleje óta az Uniper részvényei 93 százalékot veszítettek értékükből, így a jelenlegi piaci értéke 1,1 milliárd euró, szemben a január 3-i 15,2 milliárd euróval.
“Féléves számaink már jelezték, hogy a válság masszívan érezteti magát a pénzügyi eredményeinkben” – mondta Tiina Tuomela pénzügyi igazgató, hozzátéve, hogy jelenleg véglegesítés alatt áll az a megállapodás szerinti stabilizációs csomag, amelynek értelmében Németország átveszi az Unipert.
Az Uniper szerint a nettó veszteség 10 milliárd eurós realizált veszteséggel járt együtt, amely a vállalatnál az orosz gázmennyiségnek az azonnali piacokon véghez vitt, sokkal magasabb áron történő tranzakcióiból származott.
Ez több mint 100 millió eurós napi veszteséget okozott akkor, amikor a gázárak nyáron megugrottak, majd október végén ez a szám napi 10 millió alá esett a piacok normalizálódásakor – mondta az Uniper.
A nettó veszteség már tartalmazza a 31 milliárd eurónyi várható jövőbeni veszteséget is.
A társaság részvényei a bejelentés után 3 százalékot estek.
Tuomela elmondta, hogy a tárgyalások most arra irányulnak, hogy a tervezet szerint október 1-jén életbe lépő, de az utolsó pillanatban hatályon kívül helyezett gázilletéket miként lehetne helyettesíteni egy olyan eszközzel, amely a hatalmas veszteségeket ténylegesen áthárítja az Uniper jövőbeli tulajdonosára – a német kormányra.
Az Uniper jogi lépésekkel fenyegetőzött korábbi fő beszállítója, a Gazprom ellen, és egy svéd bíróság előtt mérlegeli egy eljárás megindítását, mely alapján több milliárd eurós kártérítést követelne az orosz gázóriástól.
„Intenzíven dolgozunk gázportfóliónk átalakításán is, hogy minimalizáljuk a kockázatokat, és 2024-re véget vessünk a felfüggesztett orosz gázszállításból eredő veszteségeknek” – mondta Tuomela.
A csoport kiemelt prioritásai közé tartozik az orosz piacról való tervezett kilépés, ahol 83,7 százalékos részesedéssel rendelkezik az Uniproban, hozzátéve, hogy az orosz részleg közelmúltbeli teljesítménye megnövelte az érdeklődést a lehetséges vásárlók körében.
A Berlinnel kötött megállapodás értelmében az Uniper 18 milliárd euró értékű hitelkeretet kapott a KfW állami hitelezőtől, amelyből október végéig 14 milliárdot hívtak le.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/07/23/a-nemet-kormany-megmenti-a-gazszolgaltatot-de-ennek-sulyos-ara-lesz/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban