Japán és az Egyesült Államok nagy közös hadgyakorlatba kezdett csütörtökön Japán déli szigetein. A környéken több szigetre is igényt tart Kína, mint ahogyan egyébként az egész Kelet-kínai tenger ellenőrzésére is. Az amerikai-japán gyakorlathoz több más állam is csatlakozni fog a napokban. A csendes-óceáni szövetség célja, hogy fokozzák a készenlétet Kína növekvő magabiztosságával szemben, illetve választ adjanak Észak-Korea rakétakísérleteire is.
Több tízezer katona, rengeteg hadihajó és repülő vonult fel Kína partjaihoz közel
A kétévente megrendezett „Keen Sword” hadgyakorlat a mai napon kezdődött egy dél-japán japán légibázison. A következő napokban számos további helyszínen zajlanak majd a gyakorlatok a Japán-szigeteken. A zárónap a tervek szerint november 19-e lesz.
A japán védelmi minisztérium adatai szerint körülbelül 26.000 japán és 10.000 amerikai katona, 30 hadihajó és 370 repülőgép vesz részt a gyakorlatokon. A későbbiekben pedig Ausztrália, Nagy-Britannia és Kanada is csatlakozni fog, írja az AP News.
A hadgyakorlat idén kétéltű partraszállási gyakorlatokat is magában foglal a Kelet-kínai tenger Japán ellenőrzés alatt álló távoli szigetein, így például Tokunoshimán, Amamin és Tsutaradzsimán. Japán bevallottan is a Kínával szembeni védelmi képességeit szeretné erősíteni a térségben, hisz Peking egyre egyértelműbbé teszi, hogy az egész régióra igényt tart.
Ennek érdekében a kommunista szuperhatalom mesterséges szigeteket hozott létre az elmúlt években a Kelet-kínai tengeren. Ezeken pedig katonai létesítményeket és repülőtereket építettek ki. Peking a nyomatékosítás kedvéért egy sor szigetet követel itt, amelyek jelenleg Japán ellenőrzése alatt állnak. Ráadásul folyamatosan nyomás alatt tartják Tajvant, amely szerintük Kína része. Hszi Csin-ping, Kína nemrég újraválasztott vezetője például többször kijelentette, hogy meg fog valósulni az újraegyesülés.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/30/60-hadihajo-50-ezer-orosz-es-kinai-katonat-csoportositanak-at-a-japan-tengerre/” ][/hm_embed]
Japán támadó képességeket is fejleszt, a világháború óta először
A közös hadgyakorlat másik oka az Észak-Koreával szembeni erődemonstráció. A világ egyik utolsó diktatúrája idén már több mint 30 rakétát lőtt ki, a legutóbbit például szerdán. Az akkor a Koreai-félsziget és Japán közötti tengerbe zuhant. Ráadásul a múlt hónapban egy interkontinentális ballisztikus rakéta repült át Japán északi részén.
Fenyegetés tehát van bőven, amivel szemben erőt kell mutatni. Fumio Kishida japán miniszterelnök a térség biztonságának romlására hivatkozva ígéretet tett arra, hogy jelentősen növeli Japán katonai képességeit az ellenséges rakétekilövő állomások távoli támadására. E terveket várhatóan még idén be fogja Tokió építeni a felülvizsgált nemzetbiztonsági stratégiájába, valamint a közép- és hosszú távú védelmi irányelvekbe.
Az, hogy Japán támadó képességeket fejleszt újdonság, hisz korábban a szigetország elkötelezett volt demilitarizáltságának fenntartása mellett. Az is igaz, hogy katonai képességeit már az elmúlt egy évtizedben is fejlesztette, hogy jobban hozzá tudjon járulni a közös célokhoz. Az olyan gyakorlatok, mint a Keen Sword, „lehetőséget biztosítanak a japán és az amerikai haderő számára, hogy együtt készüljenek különféle területeken, reális forgatókönyvek szerint fokozzák a felkészültséget, az együttműködést és a hiteles elrettentést” – áll a Japánban tartózkodó amerikai haderő csütörtöki közleményében.
Íme egy videós beszámoló arról, hogy mi történik a hadgyakorlaton:
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/09/eszak-korea-ujra-raketakat-lovoldoz-a-semmibe/” ][/hm_embed]
Source: AP News
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű