A Safeguard Defenders nevű NGO friss jelentéséből kiderül, hogy Kína világszerte titkosrendőrőrsöket üzemeltet, köztük Magyarországon is. Látszatra konzuli tevékenységet látnak el, azonban a mögöttes célok ennél sokkal baljósabbak.
A kínai kormány 2014-ben kezdte meg „Operation Fox Hunt” nevű programját, amelynek keretein belül a külföldre menekült, korrupcióval vádolt szökevényeket kívánták visszahozatni. A kormány szerint 18,000 tisztviselő hagyta el az országot, amelyből körülbelül 10,000-en „önkéntesen” visszatértek. A Safeguard Defenders jelentésében erre a jelenségre „Involutnary return” néven hivatkoznak. Az önkéntes visszatérések mögött ugyanis zsarolás, zaklatás és akár emberrablás is állhat.
„Önkéntes” visszatérések
A gyanúsítottak „meggyőzésére” több módszert is szoktak alkalmazni a hatóságok. Ennek három különböző típusáról beszélhetünk. Először is a gyanúsítottat a még Kínában tartózkodó családján keresztül félemlítik meg. Amennyiben az illető nem tér vissza az országba, a hatóságok valamilyen módon ártani fognak a családtagjainak. Másodszor vagy online, vagy pedig egy titkosügynökön keresztül addig zaklatják, ameddig vissza nem tér hazájába. Harmadszor pedig ott van a direkt emberrablás, ám ilyen esetről még szerencsére nincs információ.
Szélesebb merítés
Egy évvel később 2015-ben a kínai kormány meghirdette az „Operation Sky Net” nevű programját, amelynek az előző program is részévé vált. Eredetileg itt is bűnözőkre, pénzmosókra, dokumentum hamisítókra vagy illegális bevételekre szert tevő emberekre vadásztak. Azonban 2018-ban a program felügyelete egy nem bírói szerv alákerült és innentől kezdve az innen származó, előzőleg nagyrészt publikus adatok ismeretlenné váltak.
A probléma mindezzel az, hogy több esetben nem bizonyított tények alapján hurcoltak meg embereket.
Ennek oka a Hszi Csin-ping hatalomra kerülése óta növekvő kivándorlásban keresendő. Csak 2020-ban 700 százalékkal nőtt meg a kínai menedékkérők száma és mindez a pandémia és a lezárások ellenére történt. A növekvő kínai diaszpórát is igyekszik a kormány a megfigyelése alatt tartani. A kivándorlással együtt nőtt a Kínai Kommunista Pártot kritizáló hangok mennyisége is. Próbálják elhallgattatni az ellenzéket és nem véletlen, hogy egyre több „önkéntes” visszatérés történik.
Vagyis kétoldalú a titkosrendőrségek munkája. Egyfelől bűnelkövetőkre vagy gyanúsítottakra vadásznak, akiknek az országba való visszatérítése első számú érdek, hogy ott eljárást indíthassanak ellenük. Másfelől viszont a kínai kormány kritikusainak, emberi jogokért harcoló embereknek vagy aktivistáknak a hazatérésről való „meggyőzése” is cél.
Titkosrendőrségek
A legelterjedtebb indok manapság, amely miatt egy személy gyanúsítottá válhat az az online vagy telekommunikációs csalás. Hogy ez pontosan mit takar az megint kérdéses, hiszen a hivatalos adatok szerint itt is a csalókra vadásznak elsősorban. Azonban több esetben is olyan embereket fenyegettek meg és késztettek visszatérésre, akik semmilyen bűnt nem követtek el. A kínai kormány kilenc országot nevezett meg, ahol a kínai állampolgárok tartózkodása csakis „jól megalapozott” indokkal lehetséges.
Azonban nő a rendőrségek száma is. Ezek a tengerentúli rendőrségek vagy Fucsou vagy pedig Csingtien városának rendőrségének irányítása alatt állnak. Nincs teljes lista a tengerentúli rendőrségek számáról, de a Safeguard Defenders jelentése alapján körülbelül 38 darab üzemel 5 különböző kontinensen. Több országban mindkét város üzemeltet rendőrségeket és Magyarország egy közülük.
Ezeknek a rendőrségeknek az üzemeltetése természetesen nemzetbiztonsági kockázatot jelent és Kína egyre növekvő befolyását is remekül mutatja.
Tekintve, hogy nyilvánosak az adatok, így az intézmények működése is elméletben legális, de ez nem jelenti azt, hogy minden, amit tesznek is megengedett. Ezenfelül ki tudja, hogy Kína rendőrségének meddig ér ténylegesen a karja.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/06/08/novelik-a-besugohalozatot-kinaban-milliokat-erhet-egy-lakossagi-feljelentes/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban