A háború összehozta a lengyeleket és az ukránokat
A háború nagyban segített a lengyeleknek és az ukránoknak maguk mögött hagyni a 20. századi keserű történelmet.
Patriot rakéták gyűrűzik a lengyel határváros, Rzeszów repülőterét, és amerikai csapatok elfoglalták a terminállal szemben lévő Holiday Inn szállodát. A kifutópályán, amely egykor a fapados légitársaságoké volt, magánrepülőgépek sorakoznak a fegyverekkel zsúfolt teherszállító gépek mellett, írja a Guardian.
A katonai védelem dörzsölt köre, amelyet kora tavasszal sietve állítottak fel, amikor a történelmi város a világ kapujává vált az ukrajnai háborúhoz, egyszerre pajzs és állandó emlékeztető a küszöbön zajló konfliktusra. Amikor egy orosz gyártmányú rakéta csapódott egy tanyába, és megölt két embert a mintegy 160 kilométerre lévő Przewodów faluban, sokan elgondolkodtak azon, hogy ez elég volt-e?
“A przewodówi incidens után sok polgárunkkal együtt én is és sokan mások is nagy félelmet éreztünk” – mondta Konrad Fijołek, Rzeszów polgármestere a városháza zsúfolt irodájában ülve. “Ez valami rosszabbnak a kezdete? Orosz rakéta volt vagy sem? És miért nem fogták el a rendszereink?”
Ez a háború megváltoztatta a világot, de talán Ukrajnán kívül sehol sem volt olyan azonnali és messzemenő a Moszkva ágyúi, tankjai és rakétái által kovácsolt átalakulás, mint a lengyel határ mentén. Itt az invázió napja, február 24-e beírta magát a történelemkönyvekbe. Az emberek ezt a dátumot Vlagyimir Putyin annektálási projektjének rövidítéseként használják, pont ahogy az amerikaiak 9/11-et emlegetik.
Ukrajna “megváltó városnak” nevezte el Rzeszówot, mivel az elmúlt hónapokban a menekültek ki- és a segélyek beáramlásának kapujaként működött. A segítséget olyan lelkesen és spontán módon ajánlották fel, amikor a menekültek először lépték át a határt, hogy sokan Lengyelországon kívül nem is értették, hogy drámai változásnak voltak tanúi.
Néhány generációval ezelőtt még elkeseredett harcok folytak a lengyelek és az ukránok között a közeli határ menti területeken, köztük Przemyśl városában és Nyugat-Ukrajna egyes részein, amikor mindketten megpróbáltak nemzetet kovácsolni az európai birodalmak romjaiból.
Mikor oldódik meg a helyzet?
Az erőszak, amely a 20. század első felének nagy részében tartott, tömeges deportálásokkal és gyilkosságokkal járt. Ennek öröksége a gyakran elkeseredett határon túli politikában maradt fenn. Mindkét oldalon több párt is Oroszországnak udvarolt, miközben a helyi feszültségekre játszottak. Putyin háborúja azonban gyakorlatilag egyik napról a másikra megváltoztatta Lengyelország és Ukrajna kapcsolatát – és az emberek saját történelmükről alkotott képét.
“Február 24. arra kényszerítette az embereket, hogy lássák, van valami közös bennünk, egy közös ellenség” – mondta Tomasz Pudłocki professzor, a Krakkói Egyetem Történeti Intézetének munkatársa, aki Przemyślből származik. “A lengyelek és az ukránok számára teljesen világos volt, hogy politikai álláspontjuktól függetlenül Oroszország most az agresszor. A miénk egy nehéz történelem, traumákkal és sztereotípiákkal, és a politikusok a határ mindkét oldalán kihasználják ezt. A múltunk az identitásunk része. Hatalmas kihívás újragondolni, hogy kik vagyunk és hogyan érzékeljük a világot. Ami nagyon ösztönző és reménykeltő, hogy az emberek bebizonyították, hogy képesek rá”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/19/ukran-miniszter-tavasszal-vege-lesz-a-haborunak/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban