Megérkezett a NASA űrhajója a Holdra
A NASA Artemis űrszondája megérkezett a Holdra.
Az Orion-kapszula 130 km magasságban suhant el a Hold felszíne felett, és most megkezdi nagyobb pályára állását. A jármű 34 percig nem volt kapcsolatban a Hold túlsó oldalán zajló manőver során, amely magyarországi idő szerint 13:44-kor kezdődött. Amikor a jel visszatért, az űreszköz egy képet küldött vissza a Földről. A NASA szerint a küldetés eddig “felülmúlta a várakozásokat” a múlt heti indítás óta.
Zebulon Scoville, a NASA repülési igazgatója elmondta: “Ez egyike azoknak a napoknak, amelyekről már nagyon-nagyon régóta álmodozunk.”
“Ma reggel láttuk, ahogy a Föld a Hold mögött lenyugszik, miközben a következő járművel megkerüljük a Holdat, felkészülve arra, hogy néhány éven belül embereket vigyünk vissza oda. Ez a játék megváltoztatja a világot.”
Az űrhajó az Apollo 11, 12 és 14 leszállóhelyei fölött közelítette meg a leszállóhelyeket. Az Artemis küldetés szerdán kezdődött a floridai Kennedy Űrközpontból, a NASA valaha épített legerősebb rakétájának indításával. Az Oriont Hold felé vezető útra állította. A kapszula útja során már számos képet küldött vissza.
Mivel ez egy tesztrepülés, ezúttal nincsenek űrhajósok a fedélzeten. Helyette három, több ezer érzékelővel borított próbabábu teszi meg az utat. “Ezek az érzékelők képet adnak arról, hogy a környezet rendben lesz-e az emberek számára” – magyarázta Zena Cardman, a NASA űrhajósa.
“Olyan dolgok, mint a sugárzásérzékelők, mozgásérzékelők, gyorsulásmérők – olyan műszerek, amelyek minket, mint emberi hasznos terhet, nagyon fognak érdekelni.” És ez azért fontos, mert ha ez a repülés jól sikerül, akkor a következő útra űrhajósok is csatlakoznak, akik először a Hold körüli pályára állnak, mielőtt egy harmadik Artemis-küldetés aztán az első nőt és az első színesbőrű embert eljuttatja a Hold felszínére.
Az Európai Űrügynökség (ESA) is gondosan figyelemmel kíséri az űrszondát. Ez a szervezet építette az Orion kiszolgálómodulját, amely az utazás energiáját és meghajtását biztosítja. Az ESA egy utast is a fedélzeten tart: Shaunt, a bárányt, a brit stop-motion animációs karaktert, aki be van szíjazva a kabinba. A NASA kabalája pedig Snoopy, aki szabadon lebeg a legénység pilótafülkéjében.
A közeli elrepülés után az Orion sokkal távolabbra kerül a Holdtól, amikor elkezdi megkerülni azt. November 26-án megdönti az Apollo-13 távolsági rekordját, amikor eléri a Földtől mért 400 171 km-es távolságot. Két nappal később már több mint 430 000 km-t tesz meg bolygónktól – ez a legnagyobb távolság, amelyet embereknek épített űrhajó valaha is megtett. Ezt követően a kapszula megkezdi hazautazását, vissza a Hold felé, ahol lendületet vesz, majd a Földre, ahol a tervek szerint december 11-én a Csendes-óceánba csapódik.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/20/tudosok-megprobaltak-fekete-lyukat-imitalni-erdekes-dologra-jottek-ra/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?