Nemsokára itt az olajárplafon, Putyin szerint a következmények súlyosak lesznek
Vlagyimir Putyin orosz elnök az iraki kormányfővel folytatott telefonbeszélgetése alkalmával arra figyelmeztetett, hogy az olajár-plafon bevezetésére vonatkozó nyugati tervek “súlyos következményekkel” járhatnak az energiapiacokon.
“Vlagyimir Putyin hangsúlyozta, hogy az ilyen lépések ellentétesek a kereskedelem alapelveivel, és nagy valószínűséggel súlyos következményekkel járhatnak a globális energiapiacokra nézve” – mondta az orosz vezető Mohammed Shia al-Sudani iraki miniszterelnöknek a The Moscow Times tudósítása szerint.
Moszkva szerint mindkét fél pozitívan nyilatkozott a két országnak az OPEC+ szervezetben végzett munkájáról, amely szerintük segített “stabilizálni az olaj világpiacát”.
A nyugati országok a háború február 24-ei kitörése óta számos kemény szankciót vezetett be Oroszországgal szemben, ám a fosszilis energiahordozók, mint a gáz és az olaj korlátozása mindeddig nem szerepelt köztük. Nemsokára azonban ez megváltozik – az úgynevezett olajárplafon december 5-én lép életbe, amely megtiltja a cégeknek a fix ár felett értékesített orosz olajszállítmányok szállítását vagy biztosítását.
Az amerikai pénzügyminisztérium kedden közölte, hogy Washington és szövetségesei “a következő napokban” tervezik véglegesíteni az erről szóló rendeletet, amitől azt várják, hogy visszavágják Putyint egyik fő bevételi forrását, amiből többek között az ukrajnai harcokat is finanszírozza.
Igor Szecsin, a Rosznyefty orosz állami olajóriás vezérigazgatója az embargó megszavazásakor úgy nyilatkozott, hogy „Az ötlet lényegében az országok saját forrásaikhoz való szuverén jogának eltörlése”.
Oroszország már akkor arra figyelmeztetett, hogy leállítja az olajszállítást azoknak az országoknak, amelyek árplafont írnak elő.
Az Európai Unió ezzel szemben azzal érvelt, hogy vissza kell fogni Oroszország olaj- és gázeladásokból származó bevételeit, mert ezek a Kreml ukrajnai háborús erőfeszítéseinek kulcsfontosságú pénzügyi forrásai.
A G7 gazdaságai elkötelezték magukat az orosz olajárak lazán szabályozott, a korábban elképzeltnél magasabb korlátok melletti korlátozása mellett, miközben az EU vezetői azon fáradoznak, hogy közös hangot találjanak a gázárak blokkon belüli korlátozásában.
Az orosz olajjal szemben érvényben lévő amerikai embargó miatt december 5-én lép életbe az Európai Unió legtöbb olajimportra vonatkozó tilalma.
Szecsin, aki egyébként Vlagyimir Putyin elnök közeli szövetségese, a globális energiaválságért továbbra is az Egyesült Államok „hegemóniáját” tette felelőssé, nem pedig Oroszország ukrajnai invázióját.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/09/india-tovabbra-is-vesz-olajat-oroszorszagtol-ezzel-is-melyitve-kapcsolatukat/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában
Akár egy kisebb vagyonba is kerülhet idén a karácsonyfa!
4 évig őrizte az „aranyrögöt”, mire kiderült, hogy még annál is értékesebb
Nagy különbséget tárt fel a szexuális vágyakkal foglalkozó nemek közti kutatás
Mi lenne, ha víz alatti légzésre is képesek lennénk?
A magyar animációs filmprojekt elnyerte az Európai Tanács anyagi támogatását