Úgy tűnik, Irán eltökélte, hogy végleg leszámol a kurdokkal
Már harmadik hónapja tartanak az iráni tiltakozások, amelyre a helyi hatóságok példátlanul keményen reagálnak, ám úgy tűnik, még mindig lehet fokozni az állami fegyveres erők brutalitását.
Az elmúlt héten legalább 42 ember vesztette életét a többségében kurdok lakta városokban zajló tüntetések során az „iráni kormányerők közvetlen tüzében” – közölte kedden a Hengaw kurd emberi jogi szervezet. Az iráni kurdisztáni emberi jogokkal foglalkozó csoport azt közölte, hogy legalább 1.500 ember megsebesült.
A hatóságok korlátozzák a tüntetésekkel kapcsolatos médiavisszhangot, ami megnehezíti, ha nem lehetetlenné teszi a tiltakozásokról szóló független tudósítást, ennek ellenére az NBC News megerősítette annak a két videónak a hitelességét, melyeket Javanrudban, Kermanshah tartományban forgattak, ahol nagy az etnikai kurdok aránya, és amelyeken összecsapásokat mutatnak be egy törmelékekkel teleszórt utcán.
Az egyik videót az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC), az Iránban nagy befolyással bíró katonai és politikai erő egyenruháját viselő férfiak szemszögéből forgatták. A másikat civilek felől, akik nem viselnek látható fegyvert.
A Hengaw szerint az összecsapás során lövöldözés történt, miközben a felfegyverzett, terepszínű emberek előrenyomulnak a polgári lakosság felé.
A Fars félhivatalos hírügynökség szerint az erőszak igazán hétfőn tört ki. A rezsimhez kötődő szervezetek az erőszakért a „lázadókat” és a „kurd szakadárokat” okolta, akik a tüntetők tömegeibe szivárogtak be, és megtámadták az IRGC bázisát. A gárdisták „a levegőbe kezdtek lövöldözni, de végül a támadókra kellett lőniük” – írta a Fars, hozzátéve, hogy több tiszt megsérült, kettőnek pedig felgyújtották a házát.
Mohammad Kowsari, az IRGC egykori parancsnoka, aki ma már keményvonalas törvényhozó egy interjúban, amely a Jamaran nevű weboldalon jelent meg, amely szorosan kapcsolódik az Iszlám Köztársaság alapítójához, Ruhollah Khomeini ajatollahhoz, azt mondta, Irán hadsereget küldött a térségbe, hogy harcoljon a kurd szeparatista csoportok ellen.
Jalal Mahmoudzadeh, Mahabad parlamenti képviselője az Etemad újságnak adott nyilatkozatában azt mondta, hogy a biztonsági erők szombaton otthonokra és üzletekre lőttek.
Az Egyesült Államok szerdán szankciókat vezetett be három iráni biztonsági tisztviselő ellen, mert állítólag segítettek a katonai ellenőrzés terjesztésében a túlnyomórészt kurd lakta területeken, amelyek állítása szerint a szeptemberi tiltakozás óta „különösen súlyos biztonsági válaszlépésekkel szembesülnek”.
Iráni tisztviselők az északnyugati erőszakos cselekmények nagy részét a terroristáknak vagy kurd szeparatistáknak nevezett emberekre hárítják, de bizonyítékot nem adtak ezekre az állításokra. Mohammad Pourhashemi helyi biztonsági tisztviselő azt mondta az állami tévének, hogy helyi fegyveresek a felelősek a javanrudi erőszakért, mivel tűzharcba bonyolódtak a biztonsági erőkkel.
Egyes kurd csoportok folyamatosan alacsony intenzitású konfliktusokban vesznek részt Iránnal az ország 1979-es iszlám forradalma óta. Irán azzal vádolja őket, hogy a mostani tiltakozást ők szították, valamint fegyvereket csempésznek be az országba. A kurdok tagadták a vádakat.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/22/iran-nemi-eroszakkal-fojtja-el-a-tunteto-noket/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban