Törökország megbosszulja a kurd terrortámadást, Szíriába és Irakba is utánuk mennek
A törökök és a kurdok közti ellentét nagyon hosszú időre nyúlik vissza. 1978-tól kezdve azonban folyamatos fegyveres konfliktusok állnak fenn Törökország és a függetlenedni kívánó kurdok között. Ennek az összetűzésnek a kiélesedését láthatjuk jelenleg is a legutóbbi bombatámadás után Isztambulban. A törökök a kurdokat vádolják a november 13-án elkövetett támadással. A feszült helyzetet tovább súlyosbítják a szíriai határmentén kiújult összecsapások.
Erdogan erővel lép fel a kurdok ellen, miután azt állítja, hogy a november 13-ai isztambuli merénylet a kurdok műve volt. Több kurd csoport is tagadta, hogy közük lett volna a támadáshoz. Ettől függetlenül Törökország támadást intézett a Kurd Népvédelmi Egységek támaszpontjai ellen. Az Aljazeera információi alapján, egy hét alatt több mint 500 célpontot találtak el a törökök. A cél az észak-szíriai kurd erők megsemmisítése, amelyek ellen Törökország 2016 óta, már három szárazföldi hadműveletet is indított.
Kiújult konfliktus
Az isztambuli merénylet lett az ürügy, hogy a régóta tervezett újabb hadműveletet megkezdjék. Törökország a kurd csoportosulásokat terrorista csoportoknak tekinti. Az összes kurd csoportot a Kurdisztáni Munkáspárt kiterjesztésének tekintik, amely már évtizedek óta harcol a kurd autonómiáért.
A BBC értesülései szerint, az Igazság és Fejlődés Pártjának tagjaihoz szólt Erdogan, miszerint egy biztonsági folyosó kialakítása Szíriában még sosem volt ennyire fontos. A beszédében hangsúlyozta, hogy az légitámadások folytatódni fognak és amikor időszerűnek ígérkezik, akkor a szárazföldi hadműveletet is meg fogják kezdeni.
A Szíriai Demokratikus Erők vezetője, Mazloum Abdi attól tart, hogy a saját városa Kobane lenne ennek a támadásnak az igazi célpontja. Az ő állítása szerint az isztambuli merénylet Törökország irányítása alatt álló szír ellenzéki csoportok műve volt. Oroszország, a szír kormány támogatója figyelmeztette Törökországot, hogy egy hadművelet az erőszak elfajulásához vezethet. Az USA szintén a hadművelet elkerülését szeretni elérni az Iszlám Állammal folytatott harcra hivatkozva, amit a szárazföldi hadművelet veszélybe sodorna. Mindeközben az USA arra is figyelmeztetett, hogy a török légitámadások amerikai egységeket is veszélybe sodortak. A Szíriai Demokratikus Erők két emebere meg is halt a támadásokban.
Egyre csak feszültebb a helyzet
Valószínűleg a török támadásokra válaszul Szíriából is érkeztek válasz csapások. A török belügyminiszter szerint a csapások a török Karkamis kerületet érték, közel a szír határhoz. A jelentések szerint öt rakéta került kilövésre és a támadásokban tízen megsérültek, ketten súlyosan és ketten meg is haltak.
A légitámadások Irak és Szíria északi részét érték, amelyekkel a török védelmi miniszter szerint sikerült 254 terroristát ártalmatlanítani. Problémát jelent az is, hogy a Szíriai Demokratikus Erőket a Kurd Népvédelmi Egységek vezetik, viszont az amerikai egységek is őket segítik, hogy felszámolják az Iszlám Állam megmaradt erőit a régióban. Ez már csak azért is probléma, mert az USA és Törökország szövetségesek és a jelenlegi helyzetben, ellentétesek az érdekeik.
A helyzet egyelőre változatlan, de ez bármelyik pillanatban változhat. Ami nagyon valószínű, hogy a légitámadások és a határon keresztüli lövöldözések folytatódni fognak, de a szárazföldi hadművelet megkezdésének pontos ideje még nem meghatározott.
Karim-Kard hadművelet
A Karom-Kard hadművelet célpontjai Észak-Szíriában a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia, Észak-Irakban pedig a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) terrorszervezet hadállásai. A PKK-t, amely 1984 óta folytat fegyveres felkelést Délkelet-Törökországban, Ankara mellett az Európai Unió és az Egyesült Államok is terrorszervezetnek nyilvánította. Ankara szerint azonban az YPG a PKK szíriai szárnyaként ugyancsak terrorszervezet, és szintén nemzetbiztonsági fenyegetést jelent számára, írja az MTI.
A miniszter a nyilatkozatában arra a híresztelésre is reagált, miszerint a török hadsereg Észak-Szíriában csapást mért volna az Egyesült Államok egyik megfigyelőállására. A tárcavezető hangsúlyozta: szó sem lehet arról, hogy Törökország kárt okozzon civileknek vagy az Egyesült Államok vezette terrorellenes koalíciónak.
“Egyetlen célpontunk van, az pedig a terroristák”
– nyomatékosította.
Törökország újabb szíriai és iraki légi műveletének az az előzménye, hogy a török vezetés a szíriai kurd milíciát okolja a november 13-ai isztambuli robbantás miatt, amely hat halálos áldozatot követelt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?