A NATO újabb hadviselésre készül fel
A NATO-tagállamok és szövetségesei közül világszerte több mint 1000 kibervédelmi szakember vett részt a héten egy gyakorlaton, amelynek célja a kibervédelem tesztelése és megerősítése volt.
Csak a héten mintegy 150 NATO kiberbiztonsági szakértő gyűlt össze Észtország hófödte fővárosának szívében, hogy felkészüljön a kiberháborúra. Ez a forgatókönyv az ukrajnai orosz invázió óta túlságosan is valóságossá vált a NATO-tagállamok és szövetségeseik számára. A konfliktus arra kényszerítette Ukrajnát, hogy védekezzen a rakétatámadások és az orosz hackerek folyamatos ellen is, írja a Politico.
“Komolyan kell vennünk ezt is, ugyanis ez már nem olyan fiktív. Elég nyilvánvalóvá vált, hogy ezek a dolgok a valóságban is megtörténnek” – mondta Bernd Hansen ezredes, a NATO Szövetséges Parancsnokság Átalakulásért felelős részlegének kibertérért felelős vezetője az ukrajnai konfliktus hatásairól.
A NATO kibervédelmi erői szorosan figyelemmel kísérik az ukrajnai háborút, hogy megtalálják a módját annak, hogyan segíthetnek Ukrajnának, és hogyan nehezíthetik meg Oroszország és más ellenfelek számára a tagállamok és szövetségeseik infrastruktúrájának feltörését.
A konfliktus még sürgetőbbé tette a NATO éves kiberkoalíciós gyakorlatát. Az esemény keretében több mint 40 tagállam, szövetséges és más szervezet dolgozik együtt, hogy reagáljanak a kritikus infrastruktúrákat érő szimulált kibertámadásokra, és helyreállítsák azokat. A gyakorlat az egész világra kiterjedt, és közel 1000 kiberszakértő vett részt rajta távolról, saját országából.
Valós veszélyforrás?
A világ még soha nem tapasztalt olyan átfogó kiberháborút, amelyben a kibertámadások ugyanolyan pusztító hatásúak lennének, mint a fizikai csapások – például a kritikus fontosságú szolgáltatások, például az áram- és vízellátás leállítása és helyreállításának megakadályozása. Az ukrajnai helyzet azonban a szakadék szélén táncol.
A NATO pedig szándékosan nem volt egyértelmű azzal kapcsolatban, hogy milyen szintű kibertámadásra lenne szükség ahhoz, hogy a tagok erővel vagy saját pusztító kibercsapásokkal válaszoljanak.
Idén kiberbiztonsági tisztviselők és műszaki szakértők érkeztek Tallinnba Európából, az Egyesült Államokból és még Japánból is, hogy reagáljanak a valahol Izland és Norvégia között fekvő, képzeletbeli Icebergen szigetét ért kibertámadásokra. November 28-án hackerek digitális támadást indítottak a fiktív sziget ellen, hogy megpróbáljanak hírszerzési információkat és szellemi tulajdont ellopni, megzavarják a kormányzati szolgáltatásokat és leállítsák az elektromos hálózatot.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/03/a-finn-miniszterelnok-szerint-katonailag-sokkal-erosebb-europara-van-szukseg/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon