Az alfahím fogalma teljes félreértésen alapul
A farkasfalkák valójában nem rendelkeznek kijelölt alfahím és nőstény egyedekkel. A kutató, aki bevezette ezt a kifejezést, már évekkel ezelőtt megpróbálta tisztázni a történteket, de a popkultúrának és néhány pénzéhes kiadónak köszönhetően a zűrzavar még mindig fennáll.
A legtöbb ember azt hiszi, hogy egy farkasfalka szigorú hierarchiát követ, ahol az alfapár áll a rangsor élén, egy béta, aki helyettesként működik. A valóság azonban ennél jóval egyszerűbb, és sokkal családiasabb.
A legtöbb vadon élő farkasfalkát a két szülő és utódaik alkotják. Ez magában foglalhat idősebb kölyköket is, amelyek még nem hagyták el a szülőfalkát. A felnőtt farkasok egyszerűen azért irányítják a falkát, mert ők a szülők. Az alfa kifejezés elavult, és azt sugallja, hogy valamiféle harc folyik a vezető szerepért, ami nem így van. A legtöbb farkas, aki a falkát vezeti, egyszerűen az, aki szaporodott és kölyköket szült. Egyes falkákban, amelyekben egynél több szaporodó farkas van, a “domináns nőstény” kifejezést használják, vagy az “alárendelt szaporító” kifejezést.
“Az, hogy a farkasfalkák családi egységet alkotnak, nem jelenti azt, hogy a falkán belül ne lenne időről időre éles verseny” – mondta Thomas Gable, a Voyageurs Wolf Project projekt vezetője az IFLScience-nek.
“Egy ideig nagy hangsúlyt fektettünk a falkán belüli hierarchia kutatására. Bizonyos mértékig a falkák nagyrészt családi egységek. De azt hiszem, könnyű a farkasfalkákra úgy gondolni, mint egy kedves, boldog családra, ahol mindenki jól kijön egymással” – tette hozzá. “És ez bizonyára így is lehet, de a falkatársak között is éles verseny folyik az erőforrásokért, és a farkasok gyakran szétszélednek vagy elhagyják a falkájukat. Valószínűleg azért, mert a falkatársakkal versengenek az élelemért vagy más erőforrásokért.”
Az alfahím kifejezés használata a fogságban tartott farkasok viselkedésének kutatásával kezdődött. Fontos megjegyezni, hogy a farkasok fogságban, ahol gyakran kisebb helyen, nem rokon egyedekkel együtt tartják őket, egészen másképp viselkednek, mint a vadonban, a természetes módon kialakult családi falkákban.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/03/ha-nem-allitjuk-meg-a-szennyezest-hamarosan-belefulladunk-a-muanyagba/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső