Nem csak a karácsonyi halászlé lesz drágább, a horgászok is jelentős áremelkedésre számíthatnak a jövőben
Szerző: Bájer Máté
A ponty őszi beszerzési középára egy év alatt mintegy 70 százalékkal emelkedett.
Az év végi ünnepekkor asztalra kerülő ételekhez hagyományosan köthető valamilyen szimbolikus jelentés: a fokhagyma egészséget jelent a következő esztendőre, a mákos ételek szerencsét hoznak a házasságban, a disznó előre túr, így, ha sertéshúst fogyasztunk ebben az időszakban, azzal a jövőbeli fejlődést, gyarapodást alapozhatjuk meg a néphit szerint. A halételekhez nem társult hasonló üzenet, mégis az ünnepi asztal elengedhetetlen részét képzik hosszú idő óta. Főként a bécsi módra rántva késztett pontypatkó és a halászlé számítanak tipikus karácsonyi fogásoknak hazánkban. Ha mindenképp szimbolikát keresünk rá, idén a karácsonykor igaz lehet, ha halat eszünk, elúszik a pénzünk.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) oldalán elérhető az Agrárközgazdasági Intézet számítása, ami az 1991-től 2021-ig összegzi a magyar haltermelést évenkénti lebontásban. Az összesítés szerint hazánkból tavaly 21600 tonna hal került a hazai és a külföldi piacokra. Viszonyításképp ugyanez az adat a baromfi tekintetében 552200 tonna volt.
Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) arról adott tájékoztatást a hivatalos weboldalán (link: http://new.magyarhal.hu/Hirek-esemenyek/Nem-lesz-halhiany-karacsonykor), hogy nem lesz hiány hazai halakból: november közepén elkezdődtek az őszi halászatok a tógazdaságokban.
„Idén is arra lehet számítani, hogy kiváló minőségben, nagy választékban lehet majd friss halhoz jutni az üzletekben és a piacokon az ünnepi időszakban is. A kiváló minőségű magyar haltermékek iránt külföldön is nagy a kereslet, de a hazai haltermelők elsősorban az itthoni kiszolgálására törekednek”
– írják.
A kérdés csupán az, milyen mértékű áremelkedés várható a szegmensben.
Negyvenkét százalékos drágulás
A budapesti Fővám téri csarnokban az élő ponty ára tavaly 1450 forintot, az afrikai bőrös harcsafilé 3500-ot, a busatörzs pedig 1400 forintot taksált. Ezekre a termékekre idén jóval vaskosabb cédula kerülhet, ha a pontyszelet árának változását vesszük alapul. A KSH adatai szerint, míg 2021 októberében 2 520 forintért mérték átlagosan a pontypatkó kilóját, idén a tízedik hónapban már 3 580 forintot kellett érte fizetni, ez a szám pedig karácsonyig tovább pöröghet. A drágulás oka, hogy az aszály, valamint a takarmány, az üzemanyag és az energia árának növekedése megviselte az ágazatot.
A MA-HAL előrejelzése szerint idén 1800-2000 forintos kilogrammonkénti áron juthatunk majd élő pontyhoz, 3500-4000 forintot kell fizetni karácsony előtt a pontyszelet kilójáért, valamint 3800 és 4200 forint között áll majd be az afrikai harcsafilé ára, szintén kilónként értve.
A horgászok is megérzik majd
A piac másik nagy szegmense a Magyar Országos Horgász Szövetség és a különböző egyesületek által birtokolt horgásztavak, amelyekbe majd a kifogni valót kell telepíteni. A szövetség szerint a legfontosabb horgászhal, egyben a fő telepítendő faj, a ponty őszi beszerzési középára egy év alatt több, mint 70 százalékkal emelkedett. Ez pedig az engedélyek és a horgászatra jogosító különböző okmányok árán is meglátszik majd jövőre. A MOHOSZ választmányának radikális döntése alapján akár tízezer forintos nagyságrendben is emelkedhetnek a horgászat fix éves költségei 2023-ban. Ez pedig azt jelenti, komoly horgászszerencsére lesz szükség, hogy a pecásoknak ne csak a szája, hanem a botja is elégszer görbüljön.
A szövetség szerint minderre a horgászati lehetőség széleskörű biztosítása és a halgazdálkodási rendszer működőképességének fenntartása miatt van szükség.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/04/az-alfahim-fogalma-teljes-felreertesen-alapul/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon