• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Szerkesztő Szerkesztő · 2022.12.11.
· Külföld

7 fura és nem annyira fura következménye a nyugati szankcióknak

Sokan – nyilvánvalóan tévesen – úgy gondolják, hogy nincs hatásuk az Oroszország ellen meghozott számos gazdasági szankciónak. Pedig bizony van, csak épp nem biztos, hogy olyan formában, ahogy sokan hiszik.

Amikor egy ország ellen embargót vezetnek be, általában valamilyen cselekmény befejezésére, vagy épp egy egyezmény betartására akarja a nemzetközi közösség vagy egy másik ország rábírni az adott államot. Jelenleg ilyen az iráni atomprogram, az észak-koreai rakétakísérletek, vagy épp az oroszok Ukrajna elleni háborúja.

A gazdasági szankció a legtöbb esetben egy folyamat, ami közép- és hosszútávon érezteti a hatását. Ha betiltanak egy termékfajtát, például az elektronikai chipek exportját, idő kell, amíg a raktárkészletek elfogynak és elromlanak azok a műszaki eszközök, amikhez ezeket az alkatrészeket használják. De ugyanez igaz bármilyen más nyersanyag, élelmiszer vagy épp energiahordozó tekintetében is. Nem törnek ki azonnal éhséglázadások, nem lesz látványos tőzsdekrach, de lassacskán csökken az életszínvonal és egyre nehezebbé és körülményesebbé válik a napi megélhetés.

A nyugati hatalmak által elrendelt termékkorlátozások hosszú hónapok óta fennállnak, így már számos jelét lehet tapasztalni annak, hogy a meghozott intézkedések bizony hatásosak. A gazdasági elemzők jelentős recesszióval számolnak, ami a jelentések szerint hosszú időre visszaveti Oroszország gazdaságát. Következményeiket már a mindennapi életben is érezni lehet, ezek közül szedett össze a The Moscow Times hetet:

Rosszul járnak az édesszájúak

Az uráli Perm városában lévő édesipari gyár vezetője októberben azt mondta, hogy a régió egyik legnagyobb üzeme kénytelen volt módosítani egyes termékek receptjein, miután a nyugati szankciók leállították a legfontosabb összetevők importját.

„Vannak olyan nyersanyagok, amelyeket objektíve nem lehet Oroszországban előállítani. Például a kakaóbab nem terem meg itt” – mondta Boris Shvaytser az 59.ru helyi hírügynökségnek adott interjújában. „Sok összetevő beszerzése problémássá vált.”

A receptek megváltoztatása mellett a gyár Shvaytser szerint kénytelen új gyártósorokat is beszerezni, miután az olasz, német és brit beszállítók leállították az együttműködést, így az alkatrész-ellátottság is megszűnt.

Lassul az internet

Átlagosan 0,6 megabit /másodperccel csökkent Oroszországban az LTE mobilinternet sebessége a tavalyi év azonos időszakához képest – derül ki a TelecomDaily orosz információelemző ügynökség tanulmányából.

Az internetsebesség-problémák pedig várhatóan súlyosbodni fognak, mivel az európai távközlési óriáscégek – köztük a Nokia és az Ericsson – kilépése megnehezíti az orosz hálózatok modernizálását.

Egyes orosz mobilszolgáltatók újrahasznosították a 3G hálózatokhoz használt frekvenciákat LTE mobilszolgáltatásokhoz – jelentette a múlt hónapban a Kreml-barát Izvesztyija újság. Viszont ez a taktika a szakértők szerint nem valószínű, hogy hosszú távon megoldja a problémát.

Nem tudják elhamvasztani a holttesteket

A délnyugati Voronyezs városában lévő modern krematórium a hónapban kénytelen volt bezárni, miután egyetlen – Csehországban gyártott – hamvasztókamrája meghibásodott.

És nem valószínű, hogy belátható időn belül újra kinyitna, ugyanis a hibás kemencét nem tudják kicserélni vagy megjavítani, mivel az Európai Unió betiltotta a csúcstechnológiás termékek Oroszországba irányuló exportját.

A voronyezsi székhelyű De Facto hírportál szerint orosz szakemberek és a cseh hamvasztási berendezéseket gyártó Tabo-CS képviselői igyekeznek úrrá lenni a problémán, de nem tudják, hogy ez mennyi ideig fog tartani és egyáltalán sikerül-e.

Honlapja szerint a Tabo-CS hamvasztásos berendezéseket több tucat másik városban használják Oroszországban, köztük Szentpéterváron és Novoszibirszkben.

Akadozik a tömegközlekedés és a járműgyártás

A Simetra közlekedésmodellező cég kutatása szerint idén 200 busz- és trolibuszjáratot töröltek a helyi közlekedési szolgáltatók 84 orosz városban.

A változtatások egyik oka az ellátási láncok szankciókkal összefüggő zavarai, amelyek az orosz járműgyártókra is hatással voltak.

A leningrádi régióban található Tikhvin teherkocsi-építő üzemben például több mint két hónapra felfüggesztették a munkát a nyáron, mert kifogytak a gyártási folyamathoz nélkülözhetetlen, USA-ban gyártott golyóscsapágyak.

Nehézkes a személyes okmányok kiállítása

Az orosz hatóságok már 2013 óta arra törekednek, hogy az ország belső útlevélrendszerét digitális nemzeti személyazonosító igazolvánnyal cseréljék le – idén néhány régióban már új plasztikkártyákat is gyártottak erre a célra. A nyugati szankciók azonban arra kényszerítették a hatóságokat, hogy határozatlan időre leállítsák a projektet.

A probléma oka, hogy Oroszország nem tud elegendő chipet és műanyagot előállítani a kártyák elkészítéséhez – írta a Forbes Russia.

Üresen álló irodaházak és épületek

Az oroszországi irodaházakban és bevásárlóközpontokban továbbra is növekszik az üres helyek száma a nagy külföldi kiskereskedők kivonulása miatt.

A becslések szerint a főváros, Moszkva bevásárlóközpontjaiban lévő üres területek aránya az év végére eléri a 17 százalékot – derül ki az NF Group ingatlantanácsadó cég adataiból, amelyekről a Kommerszant orosz üzleti napilap számolt be a hónap elején.

A moszkvai irodaházak 12 százaléka lesz kihasználatlan az év végére a CORE.XP tanácsadó cég képviselője szerint, akit a Kommersant idéz.

Nem tudnak új pilótákat képezni

Az oroszországi légitársaságok pilótáinak kevesebb lehetőségük van képzésre és gyakorlásra, miután a török nemzeti légitársaság, a Turkish Airlines, ami eddig a fő oktatási partnerük volt, állítólag megtiltotta az orosz pilótáknak repülésszimulációs oktatóeszközeinek használatát.

A tilalmat nyilvánvalóan azért vezették be, mert a Turkish Airlines attól tartott, hogy az EU Repülésbiztonsági Ügynöksége másodlagos szankciókat vet ki a vállalatra.

A The Insider független sajtóorgánum által megkérdezett szakértők szerint Törökország döntése valószínűleg jelentős hatással lesz a légiközlekedésre, mivel Oroszországban vagy a baráti partnerországokban nem minden típusú repülésszimulációs oktatóeszköz áll rendelkezésre.

[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/09/a-torokok-miatt-all-a-forgalom-nem-jon-a-tengeren-az-orosz-olaj-europaba/” ][/hm_embed]

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
háború Oroszország szankció
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Atlantisz városát találhatták meg a kutatók, ráadásul itt, Európában!

  • Hatalmas kedvezményekkel indul holnap a balatoni hajózás főszezonja

  • A szegedi vár falának maradványait találták meg – Galéria

  • Utazz júliusban a BKK nosztalgiajárataival!

  • A Ryanair hamarosan nagyobb poggyászokat is felenged ingyen a repülőire

  • Főszezon új szabályokkal – Így tehetsz szert időben megbízható munkaerőre

Kapcsolódó cikkek

Szamarkand, Üzbegisztán.
2025.07.02.

Az üzbég-azeri együttműködés fejlesztéséről


Olvasson tovább
irán
2025.07.02.

Irán hadihajókkal készül a Hormuzi-szoros blokádjára, miközben végleg szakított az atomügynökséggel


Olvasson tovább
magyar fiatal bécs ausztria autó
2025.06.28.

Mintegy félszáz autót tört fel Bécsben és környékén egy 14 éves magyar fiú


Olvasson tovább
Pokoli lángok a festői Égei-tengeri szigeten
2025.06.24.

KÉPEK: Vállt vállnak vetve küzdenek a helyiek a pokoli lángok ellen a festői Égei-tengeri szigeten


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
<b>Atlantisz városát találhatták meg a kutatók, ráadásul itt, Európában!</b>

Atlantisz városát találhatták meg a kutatók, ráadásul itt, Európában!

Tovább olvasok
Hatalmas kedvezményekkel indul holnap a balatoni hajózás főszezonja

Hatalmas kedvezményekkel indul holnap a balatoni hajózás főszezonja

Tovább olvasok
A szegedi vár falának maradványait találták meg – Galéria

A szegedi vár falának maradványait találták meg – Galéria

Tovább olvasok
Utazz júliusban a BKK nosztalgiajárataival!

Utazz júliusban a BKK nosztalgiajárataival!

Tovább olvasok
A Ryanair hamarosan nagyobb poggyászokat is felenged ingyen a repülőire

A Ryanair hamarosan nagyobb poggyászokat is felenged ingyen a repülőire

Tovább olvasok
Főszezon új szabályokkal – Így tehetsz szert időben megbízható munkaerőre

Főszezon új szabályokkal – Így tehetsz szert időben megbízható munkaerőre

Tovább olvasok
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg

Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg

Tovább olvasok
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!

Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!

Tovább olvasok
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították

Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították

Tovább olvasok
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket

Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4