Dagad a durva korrupciós botrány az EU-ban, többen már az Unió teljes reformjáról beszélnek
Az Európai Parlament egyik alelnökének és négy másik személynek a letartóztatása az idei foci vb-t rendező Katar ellen indított korrupciós nyomozással összefüggésben, egyre hangosabb reakciókat vált ki – sokan az EU intézményének „gyökeres reformját” követelik.
„Ez nem elszigetelt eset” – mondta a Transparency International civil jogvédő szervezet.
„A Parlament sok évtizeden keresztül lehetővé tette a büntetlenség kultúrájának kialakulását, laza pénzügyi szabályokkal és ellenőrzésekkel, valamint a független (vagy akár bármilyen) etikai felügyelet teljes hiányával” – mondta Michiel van Hulten, az egyesület igazgatója.
Az Európai Parlament Zöldek képviselőcsoportja teljes körű kivizsgálást kért a katari vesztegetés vádjával kapcsolatban, írja a Guardian.
„Nem fogadjuk el a szokásos üzletmenetet” – tette közzé a pártszövetség a Twitteren. „Meg kell erősíteni a szabályainkat, hogy ez ne fordulhasson elő újra.
Az Európai Parlament „önmaga törvényévé vált” – mondta Van Hulten. „Itt az ideje a gyökeres reformnak.”
Alberto Alemanno, egy Belgiumban dolgozó jogászprofesszor úgy nyilatkozott, hogy „a botrány egyszerre több Pandora szelencéjét nyitja meg”, beleértve „az európai parlamenti képviselők hibás uniós etikai rendszerét” és „az EU-ra gyakorolt külföldi befolyás mértékét”.
A rendőrség letartóztatta Eva Kaili görög szocialista európai parlamenti képviselőt pénteken néhány órával azután, hogy négy másik személyt kihallgatás céljából őrizetbe vettek.
Legalább hárman olasz állampolgárok voltak, vagy eredetileg Olaszországból érkeztek – mondta az ügyhöz közel álló forrás az AFP-nek. Az egyikük Francesco Giorgi, az Európai Parlament Szocialisták és Demokraták frakciójának parlamenti asszisztense.
A hírek szerint a másik letartóztatott Pier-Antonio Panzeri volt olasz európai parlamenti képviselő, aki 2004 és 2019 között a szocialista frakcióban dolgozott a parlamentben.
Mind az öt személyt még szombaton kihallgatták – mondta a belga szövetségi ügyészség szóvivője, hozzátéve, hogy a nyomozás „korrupció” és „pénzmosás” gyanújával folyik.
Rómában egy kormányzati forrás megerősítette azt az értesülést, miszerint Panzerit, valamint annak feleségét és lányát is őrizetbe vették.
A letartóztatásokat brüsszeli razziák előzték meg, amelyek során a hatóságok 600.000 euró készpénzt találtak, illetve számítógépeket és mobiltelefonokat is lefoglaltak.
A L’Echo belga napilap arról számolt be, hogy Kaili brüsszeli otthonában „több, bankjegyekkel teli zacskót” találtak.
Egyelőre nem nevezték meg a nyomozás alatt álló országot, ám az ügyhöz közel álló jogi forrás megerősítette, hogy Katarról van szó.
Az ügyészek hivatalosan csupán annyit mondtak, hogy a szóban forgó államot azzal gyanúsítják, hogy a vezető személyiségeknek nyújtott készpénzzel vagy értékes ajándékokkal befolyásolta az Európai Parlament döntéseit.
Kaili korábbi televíziós műsorvezető, az Európai Parlament 14 alelnökének egyike. Novemberben, közvetlenül a világbajnokság előtt találkozott Ali bin Samikh Al Marri katari munkaügyi miniszterrel.
A katari hírügynökség Twitteren közzétett videójában így nyilatkozott: “Úgy gondolom, hogy az arab országban rendezett világbajnokság nagyszerű eszköz a politikai átalakuláshoz és a reformokhoz.”
Ezt követően az Európai Parlamentben tartott beszédében a következőket mondta: “Ma a katari világbajnokság a bizonyítéka annak, hogy a sportdiplomácia hogyan képes egy ország történelmi átalakulását elérni.”
Ragaszkodott azon kijelentéséhez, hogy Katar a „munkajogok éllovasa”, miközben az ország saját bevallása szerint is mintegy 6.500 építőmunkás lelte halálát az embertelen munkakörülmények miatt a stadionok és egyéb kiszolgáló infrastruktúra felhúzása közben
Pénteken Athénban a görög szocialisták (PASOK) elnöke, Nikosz Androulakisz a Twitteren jelentette be, hogy Kailit kizárták a pártból.
Szombaton az Európai Parlament Szocialisták és Demokraták képviselőcsoportja közölte, hogy felfüggesztette a politikus tagságát.
„Megdöbbenve állunk az európai intézményekben tapasztalható korrupciós vádak előtt” – olvasható a közleményben, amelyben teljes együttműködést ígértek a nyomozó hatóságokkal.
Egy katari kormánytisztviselő azt mondta az AFP-nek: „Nincs tudomásunk a nyomozás részleteiről. Katar állam kötelességszegésre vonatkozó állításai súlyosan félretájékoztatóak.”
Az ország „a nemzetközi törvények és előírások teljes betartásával működik” – tette hozzá.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke eközben kijelentette, hogy a közgyűlés „határozottan kiáll a korrupció ellen”.
„Mindent megteszünk, hogy segítsük az igazságszolgáltatás munkáját” – tette hozzá.
A 67 éves Panzeri jelenleg a Brüsszelben székelő Fight Punity nevű emberi jogi szervezet élén áll.
Állítólag a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) főtitkára, az olasz Luca Visentini is a letartóztatottak között volt. A szervezet szűkszavúan annyit közölt, hogy „tudatában van” a médiajelentéseknek.
A világbajnokság házigazdája, Katar korábban arra törekedett, hogy javítsa imázsát, miután súlyos kritikák érték az országot a munkavállalók védelmével és az emberi jogokkal kapcsolatos hozzáállásával.
Katar 2,9 milliós lakosságából több mint 2,5 millióan migráns munkások.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/24/gyanus-macron-kampanyat-segito-ceget-vizsgalnak-franciaorszagban/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon