VIDEÓ: megszólalt a Dalai Láma az indiai-kínai határmenti konfliktus közben
India és Kína határ menti összetűzései közepette a Dalai Láma elmondta egy televíziós csatornának elmondta, hogy melyik országot tartja az otthonának.
Kína és Tibet
A Dalai Láma és követői szerint Kína 60 éve tartja illegális megszállás alatt Tibetet, és most attól tartanak, hogy az utódlásba is bele akar avatkozni az ázsiai szuperhatalom. jelenleg Tibet nemzetközileg elismert autonóm régió a Kínai Népköztársaságon belül, a Dalai Láma a Tibet kínai megszállása elleni 1959-es sikertelen lázadás óta indiai száműzetésben él.
A Nemzetközi kampány Tibetért (International Campaign for Tibet) ideiglenes elnöke, Bhuchung K. Tsering 2022. december 14-én kijelentette, hogy a kínai kormány politikája a tibeti buddhizmus identitásának megváltoztatására irányul, és el akarják érni, hogy azt a Kínai Kommunista Pártnak alárendeljék. Különösen Hszi Csin-ping elnök hivatalba lépését követően a kínai kormány tibeti vallással kapcsolatos politikája a tibeti vallási intézmények és rendszerek teljes megsemmisítésétől a tibeti vallási intézmények és rendszerek alattomos ellenőrzésének irányába mozdult el.
Tsering rámutatott számos rendeletre, amelynek célja a tibetiek buddhista hitének leigázása és a hívő közösség kommunista párt ellenőrzése alá vonása. E rendeletek némelyike nevetséges módon azt állítja, hogy a pártnak van hatásköre a tibeti lámák reinkarnációjának irányítására és kiválasztására. A szigorítások értelmében a kínai kormány megköveteli a tibeti buddhista szerzetesektől, hogy az állam jóváhagyását megkapják az újjászületés előtt. Itt ki kell emelni, hogy a követelés szó szerint ellentétes a tibeti buddhista előírásokkal, mondta Tsering. Tehát úgy tűnik, hogy Kína ateista, tekintélyelvű kormánya a következő Dalai Láma kiválasztására vonatkozó hatalmát érvényesíteni szeretné, ugyanakkor a Dalai Láma 2011-ben nyilatkozott arról, hogy csak neki van hatalma dönteni a reinkarnációjáról.
Kína már beavatkozott a Pancsen Láma, a második legismertebb tibeti buddhista vezető utódlásába azzal, hogy elrabolta a reinkarnált Pancsen Lámaként elismert 6 éves fiút, és egy nyilvánvalóan hamis, Peking által ellenőrzött helyettesítőt ültetett a helyére.
India és Kína közötti határvillongások
A 3179 kilométeres közös határ régóta súrlódások forrása India és Kína között, hiszen mindketten más határvonalat ismernek el a másik rovására. A két ország rendszeresen azzal vádolja a másikat, hogy túllépi a határt, vagy területének kiterjesztésére törekszik.
Bár az évek során többször került sor többnyire nem halálos kimenetelű összecsapásokra a határ helyzete miatt, a feszültség 2020 júniusában élesen kiéleződött, amikor a két fél közötti közelharc legalább 20 indiai és négy kínai katona halálát okozta.
Most újra kiújultak az összecsapások. Múlt héten India védelmi minisztere azzal vádolta a kínai csapatokat, hogy egyoldalúan próbálják megváltoztatni a status quo-t. Mindkét oldal katonái könnyebb sérüléseket szenvedtek, jelentette ki a miniszter. Erre reagálva a kínai hadsereg nyugati hadszíntéri parancsnoksága nyilatkozatában azzal vádolta az indiai csapatokat, hogy illegálisan átlépték a határt, írja a CNN.
Előtte való héten az egyik összecsapás helyszíne Tawang buddhista város volt, ahol egy nagyra becsült kolostor található, és központi szerepet játszik a tibeti belpolitikában, és maga a város stratégiai fontosságú Kína számára a tibeti ügyek kezelésében.
Pár napja kikerült egy 2021-ből származó videó, ahol egy összecsapást lehet látni a két ország katonái között. India itt győzedelmeskedett:
Dalai Láma otthon érzi magát Indiában
A Dalai Láma spirituális vezető december 19-én azt mondta, hogy nincs értelme visszatérni Kínába. A médiának nyilatkozva a Dalai Láma azt mondta, hogy inkább Indiát választja, mivel ez a legjobb hely számára.
Jobban kedvelem Indiát,
mondta a Dalai Láma a médiának nyilatkozva a Himachal állambeli Kangarában.
A Dalai Láma hozzátette továbbá, hogy a himachali Kangara volt Jawahar Lal Nehru korábbi miniszterelnök választása, és most ez neki is az állandó lakhelye. A spirituális vezető a kínai helyzetet firtató kérdésre válaszolva elmondta, hogy a helyzet javulni fog.
#WATCH | Kangra, Himachal Pradesh: Dalai Lama says, “…There is no point in returning to China. I prefer India. That’s the place. Kangra – Pandit Nehru’s choice, this place is my permanent residence…” pic.twitter.com/Wr6dGEPIIx
— ANI (@ANI) December 19, 2022
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/20/emberiseg-elleni-buncselekmenyekkel-vadoljak-kinat-szankciok-johetnek/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban