Egyetlenegy királynő miatt van milliónyi invazív óriásdarázs Európában
Az invazív fajok hírhedt képességük, hogy gyorsan terjednek a felkészületlen ökoszisztémákban, és útjuk során pusztítást végeznek.
Ez alól az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) sem kivétel, amely évente több mint 80 kilométerrel terjeszkedik, miközben mézelő méheket, zengőlegyeket és más rovarokat zsákmányol, írja a Science Alert.
Közel 20 évvel ezelőtt a húsos kis fullánkok először jelentek meg Európában, végül átugrottak a csatornán, ahol 2016-ban az Egyesült Királyság területén is észlelték őket.
A genetikai elemzés most kimutatta, hogy a nyugaton gyorsan és széles körben való elterjedésük valószínűleg egyetlen darázsnak köszönhető, amely 2004-ben Kínából ugrott át Franciaországba.
“Kutatásunk feltárta, hogy az euszociális rovarok milyen figyelemre méltó módon képesek terjeszkedni a meghódított területeken, még akkor is, ha az eredeti genetikai sokféleség rendkívül alacsony” – mondta Simon Harrison, a University College Cork ökológusa.
Eileen Dillane, a University College Cork zoológusa és csapata három gént elemzett az ázsiai darázs 2021 áprilisában, Írországba történt első feljegyzett érkezésekor, és összehasonlította őket a kontinentális Európában található darazsak szekvenciáival. Valamennyi gén mitokondriális gén volt, amelyek a nőstény vonalon öröklődnek.
“Korábbi munkák kimutatták, hogy az Európában élő ázsiai lódarazsak egyetlen gén vizsgálata alapján láthatóan azonos genetikai vonalat képviselnek. Mi egy lépéssel tovább léptünk, és két további gént vizsgáltunk, amelyek érzékenyebbek az invazív populáción belüli eltérések kimutatására” – magyarázza Dillane.
Az eredmények azt mutatták, hogy a Dublinban talált anyai darázsvonal ugyanaz, mint amit egész Európában láttunk.
“Eredményeink, más csoportok eredményeivel együtt, arra utalnak, hogy a vespa velutina teljes, ma már potenciálisan sok millió egyedet számláló európai populációja egyetlen párosodott királynőtől származik, amely körülbelül 15-20 évvel ezelőtt érkezett Kínából” – írja a csapat a tanulmányában.
Egyetlen királynő is elég volt hozzá
Hazájában, Délkelet-Ázsiában az ázsiai lódarázs ázsiai méhekre vadászik, amelyeknek összetett figyelmeztető és védelmi rendszerük van. A támadó darazsat méhkasba tömörítik, és a kis méhek magas hőtűrésük miatt “élve megfőzik” támadójukat. Sajnos az európai mézelő méhek nem rendelkeznek ilyen védekező viselkedéssel, így könnyű célpontjai a darazsaknak, ami aggodalomra ad okot a kontinens beporzási szolgáltatásait illetően.
Bár az ázsiai darazsaknak csúnya csípése van, amelyre egyesek allergiás reakciót válthatnak ki, szerencsére az európai darazsakkal ellentétben nem agresszívek az emberekkel szemben.
A vespa velutina európai populációján belüli nagyon alacsony genetikai diverzitás lehetőséget biztosíthat a biológiai védekezésre, jegyzik meg Dillane és munkatársai.
Sajnos a kutatók arra is figyelmeztetnek, hogy “az éghajlatváltozás valószínűleg növeli a sikeres invázió veszélyét a jövőben, ezért fenn kell tartani az éberséget ezzel a fajjal szemben”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/27/hatalmas-eddig-ismeretlen-maja-civilizaciora-bukkantak/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra