Interjú: Norvégia magyarországi nagykövete az oslói magyar gasztronómiáról, a kőolaj alapról és sok minden másról
Őexcellenciája Trine Skymoen, Norvégia budapesti nagykövete interjút adott a Daily News Hungary angol nyelvű hírportálnak. Beszélt az első benyomásairól Magyarországról és a magyar emberekről, Norvégiáról mint Európa legnagyobb egyedi gázszolgáltatójáról, a Norvég Alapokról és még sok minden másról.
Daily News Hungary (DNH): A norvég nagykövetség és rezidencia gyönyörű környezetben helyezkedik el a Budai Vár mellett. Melyek voltak a legfontosabb lépések a pályafutásában?
HE Trine Skymoen nagykövet asszony: Nagyon szerencsések vagyunk, hogy a nagykövetség és a rezidencia itt található. A rezidenciámból gyönyörű kilátás nyílik a Parlamentre, amit minden nap élvezek.
1986-ban léptem be a külszolgálatba, és az első kiküldetésem 1988-ban Elefántcsontpartra szólt. Budapest most a hetedik kiküldetésem.
Eredetileg azért léptem be a külszolgálatra, mert utazni akartam, és egzotikus helyekre akartam eljutni, minél messzebb Norvégiától. Most, hogy már a negyedik közép-európai országban vagyok, azt hiszem, ez csak azt mutatja, hogy változnak a prioritások. Az élet váratlan fordulatokat hoz, és nagyon élvezem, hogy itt lehetek.
DNH: Hogyan vezetett az élete végül Budapestre? Járt már hazánkban a küldetése előtt? Mi volt a kezdeti benyomása Magyarországról, mielőtt idejött volna?
Skymoen nagykövet: Összesen 10 évig voltam kiküldetésben Magyarország három szomszédos országában. Bécsben, Pozsonyban és Belgrádban voltam kiküldetésben, és rendszeresen ellátogattam Budapestre. Azért akartam ide kerülni, mert amikor itt jártam, felkeltette az érdeklődésemet, különösen az ország szépsége és az emberek vendégszeretete. Nagyon szerencsés voltam tehát, hogy budapesti nagykövetnek neveztek ki.
DNH: És hogyan látja most Magyarországot és az embereket?
Skymoen nagykövet: Azt hiszem, amit az itteni kiküldetésem során tapasztaltam, az valóban megerősíti a kezdeti benyomásaimat. Ez egy gyönyörű ország, csodálatos fővárossal és igazán vendégszerető és kedves emberekkel, akik nagyon büszkék a Magyarországon meglévő gazdag kultúrára és hagyományokra. Lenyűgöző történelmük van, és valóban kiváltság itt élni.
2020. szeptember 1-jén érkeztem ide a Covid-19 korlátozások idején, így most tényleg bepótolom az elvesztegetett időt, utazom, amennyit és amilyen gyakran csak tudok.
DNH: Norvégia Európa egyik fő földgázforrásává vált, de Önök már régóta nagy becsben tartják ezt az értékes természeti kincset. Emlékszem, általános iskolában tanultam Norvégiáról, arról az országról, amely példát mutatott az egész világnak azzal, hogy az energiaforrásokból származó pénzt az oktatásba, a tudományba és más, az ország jövőjét formáló tudományágakba fektette.
Skymoen nagykövet: 1969 szenteste előtti napon jelentették be, hogy olajat találtunk. Rengeteg olajat! Az Ekofisk a valaha talált legnagyobb tengeri olajmező, és ezzel kezdődött a norvég olajkaland.
Norvégia még mindig meglehetősen kis szereplője a globális nyersolajpiacnak, termelése a globális kereslet mintegy 2 százalékát fedezi. A norvég földgáztermelés a globális kereslet mintegy 3 százalékát fedezi, exportőrként azonban Norvégia jelentős szereplő.
Norvégia a világ harmadik legnagyobb földgázexportőre Oroszország és Katar után.
Az elmúlt években Norvégia az EU és az Egyesült Királyság földgázszükségletének 20-25 százalékát szállította.
Az ukrajnai orosz inváziót követően Norvégia a legnagyobb egyedi gázszállító Európában.
A norvég talapzaton kitermelt kőolaj és földgáz szinte teljes mennyiségét exportálják.
A norvég parlament 1990-ben egy nagyon fontos törvényt fogadott el; létrehozta a Kormányzati Kőolajalapot, amely ma The Government Pension Fund Global néven ismert. A terv az volt, hogy a kormány kőolajbevételeiből rendszeresen tőkét utalnak az alapba. Az alap célja, hogy támogassa a kormányt a kőolajbevételek hosszú távú kezelésében, és az alapnak világszerte több mint 9000 vállalatban van kis részesedése. A világ összes tőzsdén jegyzett vállalatának 1,3 százalékát birtokolja, és az alap értéke jelenleg mintegy 1180 milliárd dollár. Ez a legnagyobb szuverén vagyonalap a világon. Az alapnak egyetlen fő célja van: a norvég jóléti állam finanszírozásának elősegítése a jövő generációi számára.
DNH: Melyek voltak Norvégia legfontosabb döntései a Kormányzati Kőolaj Alapot illetően?
Skymoen nagykövet: Széles körű politikai konszenzus elérése az alap kezelésének módjáról. Minél kevesebbet költünk ma, annál jobb helyzetben leszünk a jövőben a visszaesések és válságok kezelésére, a hatóságok többet költhetnek nehéz időkben és kevesebbet jó időkben.
Annak érdekében, hogy az alap a jövőben is a lehető legtöbb ember javát szolgálja, a politikusok megállapodtak egy olyan szabályban, amely biztosítja, hogy nem költünk többet, mint az alap várható hozama. A kormány átlagosan csak az alap reálhozamának megfelelő összeget költheti el, ami a becslések szerint évente körülbelül 3 százalék. Ily módon az olajbevétel csak fokozatosan kerül be a gazdaságba. Ugyanakkor csak az alap hozamát költik el, az alap tőkéjét nem. A jövő generációinak takarékoskodunk.
DNH: A Norvég Alap (Norway Grants) figyelemre méltó lehetőség a magyar szervezetek számára. Leírná röviden a működését?
Skymoen nagykövet: Az EGT és a Norway Grants egy jól működő és sikeres együttműködési platformmá nőtte ki magát a három EFTA donor ország, Izland, Liechtenstein és Norvégia, valamint az Európai Unió partnerországai között. A megállapodás közös célként fogalmazza meg az európai gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentését célzó együttműködést. A jelenlegi projektidőszakban Norvégia mintegy 2,8 milliárd euró támogatást nyújt 15 tagállamnak.
Olyan területeken támogatunk projekteket, mint a környezetvédelem és az éghajlatváltozás, az egészségügy és a gyermekgondozás, az európai kulturális örökség megőrzése, a kutatás és az oktatás, a schengeni intézkedések és az igazságszolgáltatás, a szociális párbeszéd, valamint a jogállamiság, a demokrácia és a civil társadalom megerősítése 15 országban.
Magyarország 2004-es uniós tagsága óta 288,4 millió euró támogatásban részesült az EGT- és a Norvég Alap keretében.
Sajnos a 2014-2021 közötti időszakra vonatkozó programok Magyarországon nem valósultak meg, mivel nem született megállapodás a civil társadalom számára létrehozott alapot kezelő alapkezelő kinevezéséről a megállapított határidőn belül.
Az EGT-országok és az EU között a következő, 2022-2027-es időszakra vonatkozó tárgyalások most kezdődtek meg.
DNH: Az Önök országában valamivel több mint feleannyian élnek, mint Magyarországon. Mind a klíma, mind a lehetőségek nagyban különböznek a két ország között. Magyarország népszerű célpont a norvég turisták körében?
Skymoen nagykövet: Magyarország, és különösen Budapest nagyon népszerű úti cél a norvégok számára. A Norwegian légitársaság naponta indít közvetlen járatokat Osló és Budapest között. Budapest és az ország többi részének szépsége, valamint a minőség és az árak, különösen az ételek, italok és kulturális programok tekintetében vonzó célponttá teszik a hosszú hétvégékre.
A nagyszámú norvég diák nemcsak a fővárosban, hanem olyan nagyvárosokban is, mint Szeged, Pécs és Debrecen, jó nagykövetei Magyarországnak Norvégiában.
DNH: Kérem nevezzen meg három olyan látnivalót, amelyet a norvég látogatók a legjobban értékelnének Magyarország felfedezése során.
Skymoen nagykövet: Budapest lenyűgöző látványa a Dunával, a hidakkal és az építészettel. A norvég turisták körében nagyon népszerűek az Önök kiváló borászati hagyományai. A forró termálvizű gyógyfürdőt feltétlenül fel kell fedezni, nemcsak a modern létesítményeket, hanem legfőképpen a hagyományosakat.
DNH: Mekkora a norvég közösség száma Magyarországon?
Skymoen nagykövet: Körülbelül ezer körül talán, beleértve a diákokat is. Az egyik legnagyobb norvég közösség Budapesten kívül a pápai légibázis személyzete és családjaik. Ők 12 ország kollégáival együtt fontos munkát végeznek közös biztonságunk érdekében.
DNH: És fordítva, mi hogy állunk ott fent északon? Sok magyar él Norvégiában? Könnyű letelepedni és munkát találni?
Skymoen nagykövet: Miután Magyarország az EU és Schengen tagja lett, sokkal könnyebb Norvégiában tanulni és dolgozni. Ők az újabb érkezők, hiszen 1500 menekültet befoggadtunk az 1956-os forradalom után, és ők teljesen integrálódtak és megbecsült tagjai lettek a norvég társadalomnak. Norvégiában bármerre jársz, bárhol találkozhatsz magyarokkal, még a legeldugottabb északi helyeken is.
DNH: Milyen a két ország kapcsolata üzleti szempontból? Milyen norvég befektetések és cégek vannak jelen Magyarországon?
Skymoen nagykövet: Mindig van lehetőség a fejlődésre és a bővítésre.
A Magyar-Norvég Kereskedelmi Kamara, amelynek mindkét országból vannak tagjai, egy jól működő szervezet, amely a kereskedelmet és a befektetéseket segíti elő.
Az alumínium fontos exporttermék Norvégiában. A legnagyobb norvég vállalat Magyarországon a Hydro Extrusions, Európa legnagyobb extrudáló üzeme, amely több mint 1600 alkalmazottat foglalkoztat Magyarországon. Termékeik 80 százaléka a magyar autóipar számára készül, az alumínium ma már nagyon nagy részét teszi ki az új autóknak. Egy modern autónak körülbelül 700 kilogrammja alumíniumból készül, és nagyon könnyen újrahasznosítható. A Hydro nemrég döntött úgy, hogy 80 új munkahelyet teremtve újrahasznosító üzemet indít Székesfehérváron.
Más ismert norvég márkák a Yara és a DNV, Det Norske Veritas, amelyek már régóta jelen vannak Magyarországon.
DNH: És milyen magyar termékek találhatók Norvégiában?
Skymoen nagykövet: Főként élelmiszerek. Oslóban találunk magyar éttermeket, például a Bistro Budapestet, ahol gulyás és magyar kolbász, valamint lángos van az étlapon. És természetesen magyar borok, amelyeket az éttermekben és a borszaküzletekben árulnak.
DNH: Milyen kulturális vagy üzleti rendezvényeket szervezett a nagykövetség az utóbbi időben? Említene néhány közelgő programot, amelyekre érdemes odafigyelnünk?
Skymoen nagykövet: A norvég írók, filmes produkciók és zenészek nagyon népszerűek Magyarországon. Idén ősszel számos kulturális rendezvényünk volt, kezdve az északi filmfesztivállal. Hét norvég szerző vett részt a különböző könyvfesztiválokon és egyéb programokon, néhányuknak, Erlend Loe, Maja Lunde és Helene Uri számára nem ez volt az első találkozás a magyar olvasókkal.
A következő évben pedig nagyon várjuk már a norvég rapduó, Karpe és Quickstyle koncertjét. A norvég metal zenekarok is nagyon népszerűek a magyarok körében.
DNH: Végül, de nem utolsósorban, mit gondol a magyar gasztronómiáról?
Skymoen nagykövet: Mit is mondhatnék, a magyar ételek és borok nagyszerűek, ízletesek. A magyar gasztronómia nagyon gazdag és főleg a húsra épül. Tulajdonképpen Budapestet úgy hívjuk, hogy “10 kilós kiküldetés”. Ha több halat szeretne a magyar konyhába, akkor nagyon tudom ajánlani a norvég lazacot.
További információkat a budapesti norvég nagykövetségről a hivatalos weboldalukon, a Facebookon és a Twitteren találsz.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban