Egyre több ismert ember hal meg Kínában – bedurvult a Covid?
Kínában a hírességek és közéleti személyiségek körében megugrott halálesetek komoly aggodalmakat váltottak ki – sokan úgy gondolják, hogy a koronavírus halálos áldozatainak száma jóval magasabb lehet, mint amennyit a hatóságok elismernek.
Számos közösségi médiaposztban gyászolják Gong Jintang színészt, aki 83 éves korában, újév napján halt meg. A férfi főként Kang atya szerepéről volt ismert, melyet a Kang családja című sitcomban alakított. A sorozat 2000-től van műsoron.
Gong haláláról a média is beszámolt, ám a halál okát nem hozták nyilvánosságra, ismertette a The Guardian.
A múlt hónapban a pekingi operarajongókat megdöbbentette Chu Lanlan, a 40 éves szoprán, a 2008-as pekingi olimpián is fellépő művész hirtelen halála. A Pekingi Opera Arts College által közzétett gyászjelentés szerint az intézményben tanító Chu „betegség” áldozata lett. Családja úgy nyilatkozott, hogy szomorúak a nő halála miatt, de részleteket ők sem közöltek.
Kína a múlt hónapban enyhítette a zéró Covid-korlátozásokat, ami elismerten a fertőzések megugrásához vezetett, a kórházak és krematóriumok pedig mára túlterheltté váltak.
December végén a kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság leállította a napi Covid-adatok közzétételét. Az Egészségügyi Világszervezet a hét elején bírálta a koronavírus-halálozási mutatók „nagyon szűk” meghatározását, figyelmeztetve arra, hogy a hivatalos statisztikák nem mutatják a járvány valódi hatását.
Kínában december óta mindössze 22, a Covidhoz köthető halálesetet regisztráltak, és drámai módon lecsökkentették ezek besorolásának kritériumait, ami azt jelenti, hogy Peking saját, az újfent berobbant járvánnyal kapcsolatos statisztikáit ma már széles körben úgy ítélik meg, hogy azok nem tükrözik a valóságot.
Gong és Chu közelmúltbeli halála miatt Kínában a közvélemény is egyre inkább megkérdőjelezi a hivatalos Covid-adatokat.
A Weibon, Kína legnépszerűbb mikroblog oldalán az egyik bejegyzés szerint „az első Covid-hullám nem okozott tömeges haláleseteket”, ami egy kínai egészségügyi tisztviselő decemberi idézetére utal. Ennek kapcsán sok internethasználó felháborodásnak adott hangot, és rámutatott a halálos áldozatok számának óriási alulbecsültségére. A témához kapcsolódó véleményeket péntek délutánig több mint 220 millióan nézték meg.
„Legyen szó akadémikusokról vagy hírességekről, vagy a saját rokonaimról és barátaimról, tényleg úgy érzem, hogy sokan meghaltak, de a szakértők azt mondják, ez nem így volt” – kommentálta egy hozzászóló.
Wang Jingguang díjnyertes filmrendező, aki leginkább a 2013-as Soha ne gyere vissza című alkotásáról ismert, szintén a közelmúltban, alig egy hónapja halt meg 54 éves korában, csakúgy, mint Ni Zhen, egy 84 éves, híres kínai forgatókönyvíró.
Wang Ruoji nyugdíjas futballsztár is ugyanekkor vesztette életét – bár az ő esetében a kínai állami média beismerte, hogy a 37 éves férfi Covidban hunyt el.
„Sok közéleti személyiség meghalt, sokan közülük fiatalon” – írta a múlt hónapban a Weibo egyik véleményvezére, a 364.000 követővel rendelkező Haishang Yilanghua.
“Bár ezeket a haláleseteket nyilvánosságra hozták, sok hétköznapi ember szenvedett és hunyt el, akikről nem adtak hírt az interneten.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/02/van-egy-rossz-hirunk-az-utazok-szamara-ujra-kezdik-bevezetni-a-pcr-teszteket-vilagszerte/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében